„Gospodin Glasnović ima dvije teme koje su mu srcu bliske i drage. Jedno su prava hrvatskih branitelja. Što se tiče Zakona o hrvatskim braniteljima, on je gotov, na njemu radimo godinu dana, on ionako ide u proceduru. Što se tiče pitanja mirovina, dakle ovog jednog dijela na koje on misli – pripadnika HVO-a, to je ovako i onako u proceduri. Dakle, to je već sve aktualno. Što se tiče plenarne rasprave o ulozi hrvatske dijaspore, to je inicijativa koju čak i MOST želi, to mi je rekao kolega Petrov. Što se tiče koordiniranja hrvatskih gospodarstvenika iz dijaspore – pa to nam jedino može biti plus. Što se tiče odnosa prema BiH, pa to je prioritet moje vlade. Ama baš ništa u tih pet točaka ne košta hrvatski proračun ili bilo koga nešto više nego što je u programu Vlade. (…) Vjerujte mi, da ima bilo kakvog i najmanjeg elementa koji bi se odnosio na bilo što koruptivno nikada, nikada, nikada se ne bih bavio politikom“, ustvrdio je premijer Andrej Plenković gostujući na Radio Dalmaciji.
Skoro donošenje Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji ministar branitelja Tomo Medved najavljuje još od kraja prošle godine (Novi list). Normativnim planom aktivnosti Vlada je predvidjela kako će taj zakon donijeti u prvom tromjesečju ove godine, jednako kao i Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Ministar Medved u ožujku je konstatirao kako je Zakon završen te ponovio kako će on obuhvatiti i prava pripadnika HVO-a. Prijedlog još nije upućen u proceduru, a za njega smo zadnji put čuli prije nekoliko dana kada je premijer Plenković na tu temu primio Đuru Glogoškog.
Jedinstveni i neodvojivi hrvatski obrambeni korpus
U izbornom programu HDZ-a je prije prošlogodišnjih izvanrednih izbora stajalo: „Trajno ćemo riješiti status pripadnika HVO-a kao dijela jedinstvenog i neodvojivog hrvatskog obrambenog korpusa koji su zajedno s pripadnicima HV-a donijeli mir i stabilnost na prostorima Hrvatske i BiH“.
Istinita je, dakle, premijerova tvrdnja da je Željko Glasnović tražio nešto što je ionako zacrtano u programu HDZ-a. Najava rješavanja statusa pripadnika HVO-a u programu se našla u sklopu najave donošenja jedinstvenog zakona o hrvatskim braniteljima.
U programu Vlade HVO se izrijekom ne spominje, ali spominje se donošenje jedinstvenog zakona o pravima hrvatskih branitelja (a čega bi, po HDZ-u, dio trebao biti reguliranje statusa HVO-a).
Milijarde kuna
Deklarativno se, također, hrvatska Vlada zalaže i za što veću ulogu dijaspore u životu Hrvatske, a na riječima je jaka i kad se spomene BiH.
Premijer je, međutim, ustvrdio kako Glasnovićevi zahtjevi neće utjecati na budžet kojeg je Vlada zacrtala. Tu dolazimo do problematičnog dijela.
U prosincu prošle godine Jutarnji list je objavio kako je došao u posjed tadašnjeg nacrta Zakona. U točci 4.nacrta navodno je pisalo: „Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je i državljanin RH koji je kao pripadnik oružanih postrojbi HVO-a sudjelovao u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta RH i BiH“. Time su otvorena vrata za potpuno izjednačavanje u pravima hrvatskih branitelja koji su sudjelovali u ratu u Hrvatskoj te pripadnika HVO-a, protumačila je bivša ministrica branitelja Jadranka Kosor, a što bi, smatraju bivši dužnosnici upućeni u problematiku, moglo iznositi između dvije i četiri milijarde kuna.
Hrvatska je imala velike zaostatke u isplatama za ona prava pripadnicima HVO-a koja je i ranije priznavala. Tportal je u siječnju pisao kako Hrvatska duguje 187 milijuna kuna za 5.019 korisnika HVO mirovina i članove njihovih obitelji.
Sredstva koja bi bila potrebna za potpuno izjednačavanje u pravima nisu predviđena u budžetu za 2017., ni 2018. Pretpostavljamo stoga da potpis premijera Plenkovića na Glasnovićev papir ili neće uroditi konkretnim potezima ili će morati doći do rebalansa proračuna.