Facebookom se širi titlovani video u kojem se netočno tvrdi da cjepivo protiv Covida-19 u sebi sadrži HIV, virus koji izaziva AIDS (primjer arhiviran ovdje).
Govornik u videu je anonimni Kanađanin, koji cijepljenje protiv Covida-19 neutemeljeno dovodi u vezu s činjenicom da je u Kanadi u studenom 2020. godine odobren prvi kućni test na HIV.
U videu se zastupa teza da se ljudima putem cjepiva namjerno u organizam ugrađuje HIV kako bi se potaknula nova pandemija. Implicira se da se radi o zavjeri od koje bi trebala profitirati farmaceutska industrija.
Manipulacija dokumentarcem BBC-a
Kao ključni dokaz za ovakvu tvrdnju nudi se video isječak s BBC-a, britanskog javnog televizijskog servisa. Radi se o kratkom isječku iz dokumentarca koji je BBC objavio u lipnju 2021. godine, a u kojem se prate napori pet različitih istraživačkih timova diljem svijeta koji su radili na razvoju cjepiva protiv Covida-19.
Točno je da u jednom od tih istraživanja korišten mali dio proteina HIV-a. U pitanju je bilo istraživanje australskog Sveučilišta u Queenslandu, koje nije rezultiralo razvojem cjepiva.
Kako je pisao britanski fact-checking portal Full Fact, od istraživanja se odustalo upravo zbog problema izazvanih ugrađivanjem proteina HIV-a u cjepivo. Znanstvenici su, naime, smatrali da će im taj protein omogućiti da zadrže protein šiljka virusa SARS-CoV-2 u njegovom izvornom obliku te na taj način pojačaju imunološki odgovor.
Međutim, prilikom kliničkog testiranja se pokazalo da su pacijenti razvili antitijela na HIV, iako se nisu doista zarazili virusom koji izaziva AIDS. Australski znanstvenici zbog toga su odustali od svog istraživanja, a njihovo cjepivo nije primio nitko osim osoba koje su dragovoljno sudjelovale u inicijalnom kliničkom testiranju.
Sve to je i objašnjeno u BBC-jevom dokumentarcu, ali širitelji dezinformacija na društvenim mrežama iz filma su izrezali samo jedan kratki isječak koji naizgled potvrđuje tezu da cjepivo protiv Covida-19 sadrži HIV.
To nije točno. Niti jedno od cjepiva koja su uspješno razvijena ne sadrži virus HIV-a, niti njegove dijelove.
HIV nije buduća, nego postojeća pandemija
Zaključno, potrebno se osvrnuti na tvrdnju da će HIV biti “iduća pandemija”. Radi se o besmislenoj konstrukciji, s obzirom da pandemija HIV-a traje već desetljećima.
Postoje, doduše, određene nesuglasice oko termina; Svjetska zdravstvena organizacija širenje HIV-a naziva “globalnom epidemijom”, iako brojni znanstvenici smatraju da je pandemija prikladniji termin. Prvi slučajevi HIV-a otkriveni su 1981. godine (Wikipedia).
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je AIDS, bolest koju izaziva HIV, ukupno ubio između 27,2 i 47,8 milijuna ljudi. Najviše života odnio je u Africi.