Razotkriveno

Nije točno da SAD razvijaju biološko oružje u Gruziji

Rusija još od 2011. širi dezinformaciju da se u Centru Lugar u Gruziji proizvodi biološko oružje. Ta netočna tvrdnja je u jeku rata u Ukrajini stigla i do hrvatskih korisnika društvenih mreža.
Ilustracija:Faktograf

Na društvenim mrežama ponovo se aktualizirala dezinformacija o navodnim laboratorijima za razvoj biološkog oružja koje Sjedinjene Američke Države (SAD) razvijaju u Ukrajini i Gruziji.

Facebookom se tako dijeli “dokumentarac” autorice Diljane Gajtandžieve koja istražuje navodne eksperimente na ljudima koji se provode na takvim mjestima.

“Njeno istraživanje ukazuje da slični laboratoriji, financirani od SAD-a, postoje u barem 25 zemalja diljem svijeta”, stoji u Facebook objavi na privatnom profilu koja je podijeljena skoro 400 puta.

 

 

Isti dokumentarac podijeljen je i u grupi Osviješteni građani Dubrovačko-neretvanske županije te na više privatnih profila (1, 2, 3).

Program iz devedesetih

O temi navodnih laboratorija za razvoj biološkog oružja Faktograf je već pisao povodom dezinformacije da je ruska vojska, na samom početku ruske invazije u Ukrajini, uništila biološke laboratorije u toj zemlji.

Kao dokaz za njihovo postojanje navodi se “Zajednički program za smanjenje prijetnje” koji je pokrenulo Ministarstvo obrane SAD-a 1991. godine.

Naime, taj je program započeo nakon pada Sovjetskog Saveza kako bi se smanjila opasnost postojećeg oružja za masovno uništenje, odnosno kako bi se neutraliziralo biološko oružje proizvedeno u postsovjetskim zemljama te promicalo javno zdravlje. Pokrenuli su ga američki senatori Sam Nunn i Richard Lugar, prvenstveno s namjerom uništenja velikih nuklearnih arsenala koje su naslijedile Rusija, Ukrajina, Bjelorusija i Kazahstan. 

Provođenje tog američkog programa podrazumijevalo je modernizaciju državnih laboratorija u postsovjetskim zemljama te financiranje javnozdravstvenih projekta koji se provode u njima (1, 2, 3).

Program se kasnije proširio te se danas provodi u više od 30 zemalja.

Ruska propaganda u Gruziji

Baš kao i u Ukrajini, Rusija i u Gruziji provodi dezinformacijske kampanje koje se temelje na poticanju straha u javnosti, “odmicanju” od zapadnih vrijednosti te na širenju dezinformacija i lažnih vijesti.

Kako se može naći u studiji gruzijskog think tanka PMC Research Center o tome kako takve kampanje funkcioniraju, ruski dezinformacijski narativi idu u nekoliko smjerova – uvjeravanje da je prirodno da se Gruzija zbog svog geografskog položaja okrene Rusiji, naglašavanje da su Rusi i Gruzijci prijateljski narodi i da gruzijska vlada želi potkopati to prijateljstvo te inzistiranje Rusije da Gruzija ne uđe u NATO (Gruzija se pridružila NATO-ovom Partnerstvu za mir 1994. godine te postala članica Vijeća Europe 1999. godine).

S ciljem potkopavanja gruzijske neovisnosti i suvereniteta, ističe se u studiji, Rusija u toj zemlji koristi taktiku informacijskog ratovanja još otkad je 2008. godine okupirala regije Južnu Osetiju i Abhaziju.

Dio te taktike jest i priča o Centru za javno zdravstvo “Richard Lugar” u Tbilisiju (tzv. Lugar labu) u kojem se prema tvrdnjama iz Rusije radi na biološkom oružju te eksperimentira na ljudima, i čije projekte dijelom financira SAD.

Centar Lugar

Zanimljivo je kako je priča o laboratorijima za razvoj biološkog oružja u Ukrajini počela tek nakon ruske okupacije Krima 2014. godine; sve do tada Rusija i Ukrajina su surađivale na programima smanjenja rizika od opasnih patogena.

Dezinformacija o laboratoriju za razvoj biološkog oružja u Gruziji nešto je starija. Bivši zamjenik Državne dume i bivši šef ruskog Rospotrebnadzora Genadij Oniščenko 2011. godine je izjavio da je Gruzija namjerno širila svinjsku gripu na jugu Rusije te da su virus razvili upravo zaposlenici Centra Lugar (Factcheck.ge).

Godine 2018. bivši ministar sigurnosti Gruzije Igor Giorgadze izjavio je na konferenciji za novinare u Moskvi da se u Centru Lugar provode tajni eksperimenti u koje su uključeni američki vojni stručnjaci, iako za takve tvrdnje nije imao dokaze. Ipak, tu su dezinformaciju aktivno počeli širiti mediji i novinari pod utjecajem Kremlja.

Nakon izjave Igora Giorgadzea uslijedila je “istraga” bugarske novinarke Diljane Gajtandžieve.

Prema pisanju gruzijskog fact-checking portala Mythdetector, Gajtandžieva je u siječnju 2018. objavila dokumentarac “The Pentagon Bio-Weapons” na South Frontu, portalu na engleskom jeziku koji je registriran na ruskoj domeni i koji često objavljuje teorije zavjere na temu vojske i obavještajnih službi.

Fokus dokumentarca je “GG-21”, projekt navodno namijenjen razvoju opasnih patogena i testiranju na gruzijskoj vojsci. Vrlo brzo nakon objavljivanja, dokumentarac su prenijeli proruski mediji koji inače šire rusku propagandu.

Gajtandžieva je početkom ove godine objavila još jedan “istraživački” rad u kojem tvrdi da je 4400 vojnika u Ukrajini i 1100 u Gruziji bilo uključeno u potencijalno smrtonosni eksperiment koji je financirao SAD te da rezultati studije nisu dostupni javnosti.

To je netočno. Navedena studija provodila se u periodu od 2014. do 2016. kako bi se utvrdila prisutnost antitijela na infekcije zoonoze, njeno provođenje ni na koji način nije bilo rizično, a i sami su rezultati javno dostupni (Mythdetector).

Provjera Centra

Ruske optužbe na račun Centra Lugar pojačale su se nakon što je Velika Britanija 2018. godine identificirala Rusiju kao počinitelja neuspjelog pokušaja ubojstva nervnim otrovom bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripala.

Da su ruske tvrdnje o Centru Lugar neutemeljene, pokazao je i posjet tima međunarodnih znanstvenika Svjetske zdravstvene organizacije na poziv gruzijske vlade. Njih više od 20  posjetilo je Centar 2018. godine kako bi provjerili rade li se doista tamo ilegalni eksperimenti.

Znanstvenici su dobili pristup svim dijelovima Centra, pregledali relevantnu dokumentaciju, intervjuirali osoblje te zaključili da Centar Lugar posluje transparentno, odnosno u njihovom radu nema ničeg neuobičajenog. (Bulletin of Atomic Scientists)

Poziv za posjet laboratoriju dobila je i Rusija, ali odbila ga je.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.