Čitatelja Faktografa zanima jesu li točne tvrdnje da je zastava Ukrajine sada dodana na LGBTQ zastavu. Dostavio nam je i sliku koja se kao ilustracija dijeli na društvenim mrežama.
Originalna zastava Pridea s osam boja koje predstavljaju dugu, pripisuje se američkom umjetniku, dizajneru i aktivistu Gilbertu Bakeru za “Gay Freedom Day Parade” 1978. u San Franciscu. Broj pruga smanjen je u narednom periodu na šest, kako bi aktivisti smanjili troškove. U desetljećima nakon toga, pojavile su se varijacije vezane za transrodne osobe i druge seksualne manjine, a zatim je dio aktivista Pridea podržao i pokret Black Lives Matter.
I tako 2018. godine nastaje zastava Napretka (Progress Pride Flag), interpretacija svijesti o širokom spektru deprivilegiranih manjina američkog dizajnera Daniela Quasara. Ona prikazuje dugu s priključenim dodatnim bojama. Pastelna ružičasta i plava označavaju transrodne osobe, dodan je interspolni simbol, kao i crna i smeđa boja u znak podrške manjinskim rasama, a odaje se i priznanje osobama oboljelim od AIDS-a. Značajnije proširenje je prihvaćeno, a društvene mreže ovih dana bruje da su se bojama pridružile i ukrajinske boje – plava i žuta.
Prema pisanju irskog magazina koji se bavi pitanjima prava seksualnih manjina, gcn.ie, za dodavanje žute i plave na već proširenu paletu duginih i drugih boja na zastavu ponosa zaslužan je dizajner Colm Molloy.
Na LinkedInu ju je objavio prije dva mjeseca uz objašnjenje:
Napravio sam mali dizajn u znak solidarnosti s queer Ukrajinom
Prihvatio samo dublinski Pride
On je napravio niz grafičkih rješenja za Pride festival u irskom Dublinu. Organizatori Povorke ponosa u Dublinu su tako ove godine iskoristili grafiku proširenu bojama ukrajinske zastave najprije kao znak dobrodošlice ukrajinskim izbjeglicama. Uskoro su je uključili i u najavu ovogodišnjeg Pridea 25. lipnja.
No, to ne znači da je fenomen puno širi od Dublina, kao što se sugerira od kraja svibnja. Naime, zadnjih dana uistinu se na više adresa podijelila slika proširene palete boja zastave Pridea pa su se i brojni mediji pozabavili ovom temom (Reuters, KnowYourMeme, Snopes).
Priča o uključivanju ukrajinske zastave u službeni barjak Povorke ponosa počela je ironično, 22. svibnja na Twitteru. Ubrzo su je počeli širiti korisnici koji su je shvatili ozbiljno. Ismijavana je i kao izraz beskrajne “inkluzije” i bezglavosti identitetskih politika na ljevici, premda ljevica nije imala veze s ovom šalom.
Stigla je i do republikanske zastupnice u američkom Kongresu, Marjorie Taylor Green, koja se zapitala znaju li nacisti u ukrajinskoj vojsci za ovu zastavu.
Opovrgavanje i ispravci
U tom trenutku reagirali su i fact-checkeri, koji su u razgovoru s nizom udruga koje iz godine u godinu organiziraju povorke ponosa opovrgnuli dodatno širenje službene palete boja u odnosu na 2018. godinu.
No, kako je dublinski Pride ipak uključio ukrajinsku zastavu u svoju grafiku, Snopes je naveo iznimku i napisao da je nastala u znak solidarnosti s ukrajinskim izbjeglicama.
Zastave i marševi ponosa bili su metom nasilja i paleži u Ukrajini u prošlosti. Osim toga, istospolni brakovi trenutno nisu legalni u Ukrajini. Članak 51. Ustava izričito definira brak kao dobrovoljnu zajednicu muškarca i žene.