Facebook stranica “Cijepljenje – pravo izbora”, koja je i ranije širila dezinformacije o cjepivu protiv Covida-19, u objavi od 17. kolovoza navodi sljedeće:
“Nova islandska studija pokazuje da stope ponovne infekcije C@vidom rastu s brojem doza cjepiva u većini dobnih skupina.”
Tom su zaključku priloženi grafovi ispod kojih stoji: “Sve grupne skupine, osim onih mlađih od 17 i onih između 50 i 74, pokazuju kako stopa infekcije raste s brojem doza cjepiva.”
Tvrdnja navodi na zaključak da, što više doza cjepiva protiv Covida-19 primite, veća je vjerojatnost da ćete se ponovno zaraziti virusom.
Međutim, takve interpretacije su netočne; citirana studija nije provedena s ciljem utvrđivanja uzročnosti, na što su upozorili i sami autori. Taj je detalj izostavljen u objavi antivakserske Facebook stranice.
Studija koja je u kolovozu objavljena u medicinskom časopisu JAMA Network provedena je u periodu od prosinca 2021. do veljače 2022. te je imala za cilj procijeniti udio ljudi na Islandu koji su se ponovno zarazili Covidom-19 dok je tom zemljom harala omikron varijanta virusa. Istraživanje je odobrio Nacionalni odbor za bioetiku Islanda.
Autori su otkrili da je među oko 11.500 ispitanih ljudi, nešto više od 1.300, ili 11,5 posto, ponovno zaraženo tijekom vala omikrona.
Kada su upotrijebili statistički model za predviđanje vjerojatnosti ponovne infekcije, otkrili su da su dvije ili više doza cjepiva povezane s nešto većom vjerojatnošću ponovne infekcije u usporedbi s jednom dozom ili manje. Međutim, to se može tumačiti i činjenicom da su osobe koje su cijepljene i docijepljene boosterom prije pojave omikrona imale veću šansu da izbjegnu zarazu.
Zaključak kako “stopa infekcije raste s brojem doza cjepiva”, koji je naveden ispod grafikona u objavi, nismo pronašli u studiji. Osim toga, autori studije upozorili su da se rezultati ne mogu tumačiti kao dokaz da je cjepivo krivo za novu zarazu.
Elias Eythorsson iz Nacionalne sveučilišne bolnice Islanda naglasio je za Associated Press da se istraživanje “ne bi trebalo koristiti kao potpora tvrdnji da cijepljenje protiv SARS-CoV-2 povećava stope ponovne infekcije.”
„Budući da naš cilj nije bio procijeniti uzročni učinak cijepljenja na stopu ponovne infekcije, nismo uključili važne varijable koje bi bile potrebne za takvu analizu, uključujući vrstu cjepiva koju je osoba primila (imajte na umu da je Island koristio četiri vrste cjepiva; cjepiva Janssen, AstraZeneca, Pfizer i Moderna) i vremenski interval od zadnje doze cjepiva. Nadalje, da je naš cilj bio odgovoriti na ovo pitanje, ne bismo svoje rezultate temeljili na jednom statističkom modelu jer je notorno teško utvrditi uzročne tvrdnje o učincima cjepiva iz podataka promatranja”, rekao je Eythorsson za AP.
Dodao je da bi, kako bi se utvrdila uzročnost, istraživanje trebalo uzeti u obzir društvene i bihevioralne čimbenike kao što su vjerojatnost testiranja na Covid-19 i temeljna zdravstvena stanja. Takvo upozorenje stoji i u samoj studiji.