Facebook stranica Cijepljenje -pravo izbora ponovno širi neutemeljene informacije. Baš kao i ranije, one se odnose na cjepivo (1, 2, 3).
“Prvi korak: nazalni sprej protiv gripe aktivira infekcije streptokokom A. Drugi korak: histerija je stvorena kada nekoliko djece nažalost umre od infekcija streptokokom A. Treći korak: pustite cjepivo protiv streptokoka A na tržište”, stoji u opisu objave.
Objavi je priloženo nekoliko screenshotova.
Jedan prikazuje vijest o studiji naslova “’Živo atenuirano cjepivo protiv gripe pojačava kolonizaciju Streptococcus pneumoniae i Staphylococcus aureus kod miševa” a drugi informaciju o tome da istraživači rade na cjepivu protiv streptokoka A.
U nastavku teksta objasnit ćemo što je pogrešno u stvaranju poveznice između ove dvije vijesti koje stižu upravo u vrijeme kada je u nekoliko europskih zemalja zabilježen povećan broj slučajeva zaraze streptokokom skupine A, koja je u Velikoj Britaniji usmrtila više od deset djece.
Streptokok
Streptococcus pyogenes poznat i kao beta-hemolitički streptokok skupine A je bakterija koja živi na sluznici gornjih dišnih puteva ljudi, a može se naći na koži i sluznici spolno-mokraćnog sustava.
Prenosi se izravnim dodirom (ljubljenje, kašljanje, kihanje, rukovanje) te neizravno preko predmeta zagađenim izlučevinama gornjih dišnih puteva. Najčešći je bakterijski uzročnik akutne upale ždrijela, a može uzrokovati i akutnu upalu srednjeg uha, upalu pluća, infekcije kože i mekih tkiva, infekcije kardiovaskularnog, mišićno-koštanog, limfnog sustava, meningitis te negnojne poststreptokokne bolesti akutnu reumatsku groznicu i akutni glomerulonefritis (bolest bubrega). Moguće su i po život opasne komplikacije kao što su sindrom streptokoknog toksičnog šoka i nekrotizirajući fasciitis koje izaziva soj streptokoka grupe A koji se još naziva invazivni (GAS).
Zasad ne postoji cjepivo protiv streptokoka A već se on liječi antibiotikom (1, 2).
Dezinformacije
Paralelno s rastom broja zabilježenih slučajeva zaraze, rastao je i broj tvrdnji na društvenim mrežama o tome da su cjepiva protiv gripe u spreju koja se daju djeci kriva za porast infekcija.
O tome da ne postoje konkretni dokazi koji bi pokazali da cjepiva protiv gripe utječu na veću osjetljivost na streptokok skupine A pisali su i strani fact-checkeri (1, 2, 3).
Reutersu su stručnjaci za infekcije i imunitet potvrdili kako se streptokok skupine A ne koristi ni u jednoj fazi razvoja cjepiva protiv gripe te da se i sama proizvodnja odvija u sterilnim uvjetima, s provjerom sterilnosti prije puštanja u promet. U Velikoj Britaniji se koristi cjepivo Fluenz Tetra koje je također odobreno za primjenu u Europskoj uniji (EMA). Kako se može naći na stranicama Europske agencije za lijekove, navedeno cjepivo sadrži u sebi živi atenuirani virus influence.
Nadalje, sama studija koja se širi društvenim mrežama također ništa ne dokazuje.
U istraživanju koje je objavljeno još 2014. godine u časopisu mBio znanstvenici su, kako i stoji u naslovu, istraživali bakterije Streptococcus pneumoniae i Staphylococcus aureus, koji ne spadaju u istu skupinu kao i streptokok skupine A.
Osim toga, istraživanje je pokazalo da živo cjepivo protiv gripe (vrsta koja se daje školskoj djeci) povećava vjerojatnost pronalaska dva soja Streptococcus pneumoniae kod miševa, a ne kod ljudi.
Za kraj, i sami medicinski stručnjaci preporučuju cijepljenje protiv gripe jer upravo ta bolest zapravo može povećati osjetljivost na druge bolesti, kao što je zaraza streptokokom grupe A. Zaključno, budući da se citirana studija interpretira na netočan način, te da ne postoje znanstveni dokazi da cijepljenje protiv gripe izaziva streptokok A (kao ni da je to dio šireg plana da se uvede cijepljenje protiv te bolesti), ocjenjujemo ovu objavu kao neutemeljenu.