Razotkriveno

“Slika godine” ne dokazuje da dobitnici Nobelovih nagrada ne vjeruju u cjepiva

Dobitnici Nobelovih nagrada za medicinu maske za lice nosili su u travnju 2022. na ceremoniji dodjele Japanskih nagrada u Tokiju.

Na Facebook profilu privatnog korisnika (arhivirano ovdje) objavljen je 2. listopada status i fotografija za koju se sugerira da dokazuje kako niti tvorci mRNK cjepiva ne vjeruju svom izumu jer su nosili maske za lice.

“Slika godine: Nobelova nagrada za medicinu dodijeljena je Katalin Kariko i Drew Weissmanu za njihova otkrića koje su omogućile razvoj učinkovitih vakcina protiv COVID-19.

Međutim, ni sami dobitnici Nobelove nagrade ne vjeruju vlastitoj ‘inovaciji’ i umjesto toga se oslanjaju na pelene za lice”, navodi se u statusu.

Uz status je objavljena fotografija koja, zaista, prikazuje ovogodišnje dobitnike Nobelove nagrade za medicinu Katalin Kariko iz Mađarske i njezinog kolegu Drewa Weissmana iz Sjedinjenih Država s maskama na licima.

Uz fotografiju stoji i natpis na engleskom jeziku koji je u statusu preveden na hrvatski i malo proširen te službeni status s mreže X (bivšeg Twittera) u kojem organizacija koja dodjeljuje Nobelove nagrade objavljuje ovogodišnje dobitnike nagrade za medicinu.

Zašto su Kariko i Weissman dobili Nobelovu nagradu?

Hina je u svojoj vijesti od 2. listopada (arhivirano ovdje) napisala da su “znanstvenici Katalin Kariko iz Mađarske i njezin kolega Drew Weissman iz Sjedinjenih Država dobitnici Nobelove nagrade za medicinu za 2023. za rad na tehnologiji glasničke RNK (mRNA) koja je utrla put cjepivima protiv covida”.

“Nobelova nagrada za medicinu za 2023. dodijeljena je Katalin Kariko i Drewu Weissmanu za njihova otkrića povezana s modifikacijama nukleozidnih baza koje su omogućile razvoj učinkovitih mRNK cjepiva protiv covida-19”, stoji u objavi žirija.

“Laureati su pridonijeli neviđenoj stopi razvoja cjepiva tijekom jedne od najvećih prijetnja ljudskome zdravlju u moderno doba”, objavilo je švedsko tijelo za dodjelu prestižnih nagrada, stoji u Hininoj vijesti.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Fotografija iz travnja 2022. godine

U statusu hrvatskog korisnika fotografijom laureata s maskama na licu dokazuje se teza da “oni niti sami ne vjeruju vlastitoj inovaciji”, odnosno cjepivu protiv Covida-19, pa su zbog toga stavili maske.

Fotografija objavljena uz status nije snimljena ove godine, odnosno početkom listopada, na dodjeli Nobelovih nagrada. Obrnutom pretragom fotografija utvrdili smo da je ona na portalu agencije Alamy (arhivirano ovdje) objavljena u travnju 2022. godine, znači prije otprilike godinu i pol.

U opisu te fotografije stoji: “Laureati Japanske nagrade mađarsko-američka biokemičarka Katalin Kariko i američki znanstvenik-fizičar Drew Weissman poziraju sa svojim trofejima tijekom ceremonije dodjele Japanskih nagrada, 13. travnja 2022. godine u Tokiju”. Autor fotografije je Eugene Hoshiko, a agencija kao datum snimanja navodi 13. travnja 2022. godine.

Na dodjeli Japanskih nagrada 2022. svi su nosili maske za lice

Na snimci dodjele Japanskih nagrada iz travnja 2022. godine, objavljenoj na YouTubeu, jasno se vidi da nisu samo Kariko i Weissman nosili maske za lice već su ih imali svi sudionici ceremonije. To nije ništa čudno s obzirom da su tada u Japanu na snazi još uvijek bile preporuke za maske koje u toj državi nikada nisu bile zakonska obveza, ali je njihovo nošenje smatrano društveno odgovornim ponašanjem.

Kako je u ožujku ove godine pisao Japan Times (arhivirano ovdje), japanska vlada je tek tada ukinula preporuke za nošenje maski, no niti to se nije odnosilo na sve situacije. Tvrtkama je još uvijek dozvoljeno da od svojih korisnika i zaposlenika traže nošenje maski kako bi se spriječilo širenje infekcija, ali i iz poslovnih razloga. Preporuka je bila da ljudi i dalje nastave kod sebe nositi maske za lice za slučaj da ih moraju i staviti.

Iako su ukinuli opće preporuke za nošenje maski u zatvorenim prostorima, japanska vlada i dalje traži da ih stanovnici stave na lice prilikom posjeta bolnicama kako bi smanjili mogućnost zaraze koronavirusom starijih osoba i ostalih građana s većim rizikom od težih oboljenja. Također, još uvijek preporučuju nošenje maski tijekom vožnje u prepunim vlakovima ili autobusima, iako su neke od prijevozničkih tvrtki najavile da će tu odluku ostaviti putnicima.

Kako je u ožujku pisao Le Monde (arhivirano ovdje) Japanci su i nakon ukidanja te opće preporuke u velikoj mjeri nastavili nositi maske, čak i na ulici. “Tijekom pandemije, nošenje maski nije bila zakonska obveza, ali se je široko držalo preporuka. Postojao je i snažan društveni pritisak, čak i ‘policija za maske’, što je bio naziv za one koji su kritizirali druge zašto što ih ne nose”, pisao je francuski Le Monde u ožujku ove godine.

Zbog svega navedenog, jasno je zašto je dvoje ovogodišnjih laureata Nobelove nagrade za medicinu na dodjeli Japanskih nagrada u travnju 2022. godine u Tokiju snimljeno s maskama i ta fotografija nikako ne može biti dokaz da “ne vjeruju svom izumu”.

Fotografije s maskama nema u službenoj objavi na profilu Nobelove nagrade

Na snimci objavljenoj s ovogodišnje ceremonije proglašenja dobitnika Nobelove nagrade za medicinu iz Stockholma vidi se da dobitnici nagrade uopće nisu bili na toj ceremoniji pa na njoj nisu niti mogli nositi maske za lice. S druge strane, na konferenciji za medije održanoj u američkom gradu Philadelphiji povodom objave o dobivanju Nobelove nagrade Kariko i Weissman nisu nosili maske, što dokazuju i fotografije s tog događaja (arhivirano ovdje).

U objavi na službenoj stranici Nobelovih nagrada na društvenoj mreži X (bivšem Twitteru) 2. listopada (arhivirano ovdje) nije postavljena fotografija znanstvenika iz Japana, već su objavljene njihove ilustracija bez maski. To znači da je autor statusa na Facebooku spojio tekst službene objave s profila Nobelovih nagrada s fotografijom starom godinu i pol iz Japana i time želio stvoriti dojam da znanstvenici još uvijek nose maske za lice i ne vjeruju u svoje izume koji su doveli do stvaranja mRNK cjepiva protiv Covida-19.

SZO: “Nošenje maski smanjuje širenje respiratornih bolesti”

U statusu i tekstu na fotografiji se navodi da “ni sami dobitnici Nobelove nagrade ne vjeruju vlastitoj ‘inovaciji’ i umjesto toga se oslanjaju na pelene za lice”, odnosno na maske za lice za koje se u tekstu uz fotografiju navodi da je “pseudoznanost”. No, tijekom pandemije koronavirusa većina država je ili zakonski obvezala ili davala preporuke za nošenje maski u određenim situacijama.

Svjetska zdravstvena organizacija u odgovorima objavljenima u siječnju ove godine objašnjava da se “nošenjem maski smanjuje širenje respiratornih bolesti u zajednici smanjujući broj infektivnih čestica koje se mogu udahnuti ili izdahnuti” te dodaju da se te čestice “mogu širiti kada inficirana osoba govori, pjeva, viče, kašlje ili kiše”, čak i u slučajevima kada nije simptomatski slučaj bolesti.

“Također, maske pružaju zaštitu osobi koja je nosi kao i onima oko nje”. No, SZO ističe i da su maske samo jedna sastavnica paketa preventivnih i mjera za kontrolu kako bi se smanjilo širenje Covida-19. “Uz nošenje maski, te mjere uključuju izbjegavanje prenapučenih prostora, izbjegavanje slabo provjetrenih prostora i poboljšavanje ventilacije u zatvorenim prostorima, održavanje distance, pranje ruku, prekrivanje usta i nosa kod kašljanja ili kihanja, ali i cijepljenjem te primanjem booster doza cjepiva”, navodi se na stranicama Svjetske zdravstvene organizacije. Slično objašnjenje zašto je i uz cijepljenje trebalo u određenim situacijama nositi i maske zdravstvene su institucije davale tijekom cijele pandemije koronavirusa.

SZO: “Cjepiva pružaju snažnu zaštitu protiv težeg oboljenja, hospitalizacije i smrti”

No, činjenica da su uz cijepljenje zdravstvene institucije preporučale i nošenje maski, a neke države su svoje građane na to i zakonski obvezivale, ne znači da cjepiva protiv koronavirusa nisu bila učinkovita, kao što se to sugerira u statusu. Svjetska zdravstvena organizacija na svojim internetskim stranicama, u članku koji je posljednji puta dopunjen u lipnju ove godine, navodi da “cjepiva pružaju snažnu zaštitu protiv težeg oboljenja, hospitalizacije i smrti”.

SZO dalje piše i da je moguće zaraziti se Covidom-19 i zaraziti drugu osobu čak i ako je osoba cijepljena i zato predlažu i druge mjere među kojima su i držanje distance, nošenje maski u pretrpanim i slabo provjetrenim prostorima, pranje ruku te cijepljenje booster dozama. “No, ako se i zarazite Covidom-19 nakon cijepljenja, veća je vjerojatnost da ćete imati blaže ili uopće nećete imati simptome u usporedbi sa slučajem da se niste cijepili”, navodi SZO.

Weissmman je u grupi za borbu protiv dezinformacija o cjepivima

Drew Weissman je u svom prvom intervju nakon objave da je dobitnik Nobelove nagrade za medicinu istaknuo važnost cijepljenja i opasnosti širenja dezinformacija. Na komentar kako je sigurno izuzetan osjećaj znati da je njegov rad doprinijeo “spašavanju milijuna života putem cjepiva”, Weissman je odgovorio:

“To je nevjerojatno. Pokrenuli smo novu grupu koja uključuje ljude poput Paula Offita i Ala Stanforda i mnoge druge kako bi se borili protiv neodlučnosti za cijepljenje i misinformacija i dezinformacija. Cjepivo je važno, ali ako ga ne uzmete, onda ne radi”, kazao je Weissman. Dodao je da se nada kako će činjenica da je dobio Nobelovu nagradu baš za razvoj cjepiva mnoge ljude koji nisu sigurni trebaju li ih uzeti nagnati da to učine.

Zbog svega toga, ocjenjujemo da statusu nedostaje kontekst da je fotografija, koja navodno dokazuje kako dobitnici Nobelovih nagrada za medicinu ne vjeruju u cjepivo protiv Covida-19, snimljena u Japanu 2022. godine kada su japanske vlasti široko preporučivale nošenje maski, a na ceremoniji dodjele Japanskih nagrada nitko nije snimljen bez njih. SZO navodi da maske sprječavaju širenje respiratornih bolesti, kao i da su cjepiva protiv Covida-19 “pružaju snažnu zaštitu protiv težeg oboljenja, hospitalizacije i smrti”. Uz to je znanstvenik Drew Weissman kazao da se nada da će činjenica što je dobio Nobelovu nagradu one neodlučne nagnati na cijepljenje.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.