Na Facebook profilu hrvatskog korisnika 18. siječnja objavljena je snimka za koju se netočno navodi da prikazuje zarobljene “izraelske i NATO vojnike”.
“Zarobljeni izraelski i NATO vojnici. Ušli u zasjedu tijekom etničkog čišćenja naroda Palestine”, piše na snimci (arhivirana ovdje)
Snimka je nastala u prosincu 2023. na području Jenina
Na snimci se vidi kolona zarobljenih muškaraca s povezima na očima. Na prvog od zarobljenih muškaraca netko je zataknuo i izraelsku zastavu.
Suprotno onome što se navodi u statusu, muškarci sa snimke nisu izraelski, a ni NATO vojnici, nego su Palestinci koje je zarobila izraelska vojska. Snimku je na svom profilu na društvenoj mreži X, bivšem Twitteru, 14. prosinca prošle godine objavio izraelski novinar Hallel Bitton Rosen. U statusu je napisao da snimka prikazuje vojnike 7014 rezervističkog bataljuna izraelske vojske kako vode zarobljene na ispitivanje. Naveo je da su se te snage izraelske vojske u posljednja dva mjeseca borile protiv “arapskog terorizma” u području Jenina.
Akcija Izraelske vojske na Zapadnoj obali
Izraelski The Times of Israel u članku od 14. prosinca prošle godine pisao je da je Izraelska vojska tri dana provodila protuterorističku operaciju u gradu Jeninu i obližnjem izbjegličkom kampu na teritoriju Zapadne obale. Prema njihovim podacima, u toj su operaciji pretražili stotine zgrada, uhitili 60 traženih Palestinaca, zaplijenili 50 komada oružja i stotine eksplozivnih naprava. Prema njihovim tvrdnjama, pronašli su i 10 ulaza u tunele, sedam laboratorija za proizvodnju eksplozivnih naprava te pet prostorija iz kojih su se nadgledale akcije izraelske vojske. Naveli su da su u akcijama, od kojih su neke izveli dronovima, ubili 10 naoružanih Palestinaca.
Kao opravdanje za izvođenje tih akcija, izraelske vlasti su tvrdile da su palestinske vlasti izgubile kontrolu nad dijelovima na sjeveru Zapadne obale zbog čega su se u tom prostoru “utaborile” terorističke grupe koje izvode napade na Izraelce.
O istoj snimci 15. prosinca prošle godine pisala je i Al Jazeera Mumbasher na arapskom jeziku. Oni su napisali da je u trodnevnoj akciji Izraelske vojske u Jeninu ubijeno 12 Palestinaca, 20 kuća je razoreno, dok je 700 Palestinaca uhićeno, od kojih je većina puštena nakon ispitivanja koja su trajala satima. Za te informacije su se pozvali na izjavu guvernera Jenina Kamala Abu Al-Ruba. Prema tadašnjim podacima palestinskog Ministarstva zdravstva do tog je trenutka, od početka najnovijeg izraelsko-palestinskog sukoba 7. listopada prošle godine, na Zapadnoj obali poginulo 287 Palestinaca.
Članice NATO nisu poslale vojnike u borbu u Izrael
Uz to što svi navedeni izvori dokazuju da se na snimci iz statusa na Facebooku ne nalaze izraelski vojnici, već zarobljeni Palestinci, treba navesti i da je nemoguće da snimka iz Izraela prikazuje vojnike snaga NATO-a. Izrael nije članica NATO-a, a također niti jedna članica NATO-a nije poslala svoje vojnike u borbu u najnovijem izraelsko-palestinskom sukobu. Samim time “NATO vojnici” nisu niti mogli biti zarobljeni u Izraelu.
Podsjetimo, nakon što je Hamas izveo simultane napade na Izrael i oteo izraelske građane 7. listopada prošle godine, Izrael je napao Pojas Gaze u kojem je Hamas na vlasti. No, snimka iz statusa nije iz Pojasa Gaze već sa Zapadne obale, većeg od dva palestinska teritorija, koja se po međunarodnom pravu smatra okupacijskom zonom Izraela. Zapadna obala se prostire na oko 5 640 četvornih kilometara, a procjenjuje se da u njoj živi oko 2,7 milijuna Palestinaca i oko 670 tisuća izraelskih doseljenika.
Također, britanski Guardian ovih je dana pisao da je Zapadnu obalu, nakon izbijanja novog izraelsko-palestinskog sukoba, zapljusnuo najveći val nasilja u proteklih 20 godina, uz 358 ubijenih Palestinaca i pet Izraelaca. Navode da su mnogi od njih poginuli u seriji masovnih racija Izraelske vojske u Jeninu, Nablusu i drugim gradovima Zapadne obale, dok su tisuće ljudi završile u pritvoru, često bez podizanja optužnica. Određeni izraelski analitičari i viši vojni dužnosnici su Zapadnu obalu opisali kao “Izraelski treći front” nakon Gaze i sukoba s Hezbolahom, islamističkom militantnom organizacijom smještenom u Libanonu.
Nakon izbijanja najnovijeg izraelsko-palestinskog sukoba 7. listopada, Faktograf je pisao o mnogim dezinformacijama vezanima za taj sukob, a analizirali smo i tužbu za genocid koju je Južnoafrička Republika podnijela protiv Izraela na međunarodnom Sudu pravde (ICJ).