Razotkriveno

Nema dokaza da je Zelenski kupio bivšu rezidenciju kralja Charlesa

Dezinformacija o kupovini vile ukrajinskog predsjednika potekla je sa sumnjive stranice nazvane The London Crier.
Foto: Hina/EPA

Zelensky kupuje Highgrove House, bivšu rezidenciju kralja Charlesa, za 20 milijuna funti“, naslov je članka (arhivirano ovdje) objavljenog 5. travnja na portalu Epoha za koji je Faktograf u više navrata utvrdio da širi dezinformacije.

Hihgrove House i dalje je u vlasništvu britanskog kraljevskog para

“Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski novi je vlasnik Highgrove Housea, nekadašnjeg doma kralja Charlesa i princeze Diane. Kraljevska kupnja – Volodymyr Zelensky je novi vlasnik Highgrove Housea, koji je prethodno bio u vlasništvu kralja Charlesa. Highgrove House blizu Tetburyja u Gloucestershireu služio je kralju Charlesu III. kao seoski posjed, čak i nakon što je preuzeo svoju novu ulogu vladajućeg monarha Velike Britanije. Kupio ju je 1980. godine tadašnji princ Charles od Mauricea Macmillana, sina bivšeg britanskog premijera Harolda Macmillana. Tijekom njegovog prvog braka s Dianom, princezom od Walesa, obitelj je provodila vikende s prinčevima Williamom i Harryjem u Gloucestershireu prije nego što se vratila u Kensingtonsku palaču. Highgrove House, prodan ukrajinskom investitoru Zelenskom za 20 milijuna funti. Godine 2024. prodao je kralj Charles III. svoju rezidenciju koju je posjedovao 44 godine. Ono što na prvi pogled iznenađuje je da je novi vlasnik kraljevskog imanja Volodimir Zelensky, predsjednik Ukrajine, navodi se uvodno u tekstu.

Ne postoje dokazi koji bi poduprli tvrdnju da je ukrajinski predsjednik zaista kupio vilu Highgrove House. Naime, da se takvo što uistinu dogodilo, svi kredibilni britanski mediji takvu bi vijest prenijeli, ali to se nije dogodilo.. Također, na službenoj internetskoj stranici Highgrove Housea nigdje se ne spominje da je vila promijenila vlasnike.

“Highgrove je privatna rezidencija Njihovog Veličanstva kralja Charlesa III. i kraljice Camille, blizu Tetburyja u Gloucestershireu”, navodi se na stranici, a prenosi Deutsche Welle u svojoj provjeri činjenica.

Iako Epoha za svoje tvrdnje ne navodi izvor, svi koji su prenijeli ovu dezinformaciju pozivaju se na YouTube video koji je u javnost plasirao portal The London Crier.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Izvor dezinformacije je krajnje sumnjiva internetska stranica

Prema izvorima u videu šestero članova osoblja Highgrove Housea, kao i bivši batler kralja Charlesa, Grant Harrold, rekli su da je vila prodana. Osim Harrolda, ostalo osoblje navodno je željelo ostati anonimno. U videu se također spominje susret kraljice Camille i supruge ukrajinskog predsjednika Olene Zelenske koja je odigrala ulogu u navodnoj prodaji.

Kako prenosi njemačka novinska agencija dpa, taj sastanak zaista je održan 29. veljače. Sama Zelenska objavila je fotografije posjeta na Instagramu, zahvalivši kraljevskoj obitelji i Ujedinjenom Kraljevstvu na njihovoj dosljednoj potpori Ukrajini i pružanju utočišta 200.000 ukrajinskih izbjeglica, kao i za redovne sastanke. Međutim, u toj objavi nije spomenula Highgrove House.

Također, kako piše Snopes u svojoj provjeri činjenica, The London Crier je vrlo sumnjiva stranica. Članak naime citira video “agenta za nekretnine” čiji je YouTube kanal stvoren samo nekoliko tjedana prije objave članka, u veljači 2024. Stranica DNS Records otkriva da je ova internetska stranica kreirana 26. ožujka 2024., tjedan dana prije nego što je članak u tom navodnom mediju postao viralan.

Kredibilne internetske stranice, a posebice internetski portali kredibilnih medija — objavljuju informacije u vezi sa zakonskim pravima svojih korisnika u dokumentu poznatom kao Uvjeti usluge. Iako The London Crier ima prividnu stranicu s Uvjetima pružanja usluge, ta stranica ne sadrži stvarni tekst – samo latinske riječi koje dizajneri web stranica koriste za ispunjavanje web stranice tekstom u svrhu dizajna – lorem ipsum, itd. Također, pojedini elementi stranici upućuju na to da se radi o ruskoj propagandi. London Crier, koji sebe opisuje kao “najpouzdaniji izvor nepristranih vijesti u Londonu”, objavio je čitave članke koji promoviraju ruske stanove – na ruskom jeziku. Posebno istaknuti primjer je članak “Kremlj optužuje Ukrajinu za ratne zločine”.

Proruska propaganda

Naziv The London Crier nekima bi ipak mogao zvučati poznato. To je zato što su prave novine sa sličnim imenom već postojale. Prema Kongresnoj knjižnici SAD-a, novine poznate kao The Crier izlazile su od 1968. do 1980. godine.

U ožujku ove godine u SAD-u su se pojavile brojne internetske stranice s lažnim vijestima — sve s imenima sličnim stvarnim bivšim novinama. New York Times je tako izvijestio o internetskim stranicama povezanim s Rusijom koje su nosile imena kao što su The Chicago Chronicle i D.C. Weekly. Iako na prvi pogled mogu izgledati kao prave stranice s vijestima, stranice su zapravo očita ruska propaganda.

Prema istraživačima iz Centra za medijsku forenziku Sveučilišta Clemson koji provode studije o takozvanom “narrative launderingu”, takve dezinformacijske kampanje koriste “imena i identitet stvarnih novinskih kuća u drugim zemljama, kao i lažne internetske stranice s vijestima koje izgledaju stvarno, kako bi dale legitimitet i vjerodostojnost lažnim pričama”.

Zaključno, nema dokaza da je ukrajinski predsjednik kupio bivšu rezidenciju britanskog kralja Charlesa za 20 milijuna funti kao što se to navodi u članku. Highgrove House, koji je i dalje rezidencija britanskog kralja Charlesa i Camille, na svojoj službenoj internetskoj stranici i dalje kao vlasnike navodi britanski kraljevski par. Također, tvrdnja je potekla sa sumnjive stranice The London Crier koja po više elemenata liči na stranice koje šire rusku propagandu, a o čemu je detaljno pisao i New York Times.

Facebook
Twitter

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.