Predsjednica i glasnogovornica Upravnog suda u Splitu, Nela Mešin, potvrdila je Faktografu kako je od zaposlenika tog suda, suca Silvia Čovića, pismenim putem zatražila očitovanje. Potvrdila nam je kako ga je zatražila nakon što je Faktograf objavio prepisku bivše HDZ-ove državne tajnice Josipe Rimac (sada Pleslić) s Čovićem dok je on bio predsjednik Upravnog suda u Splitu iz koje proizlazi moguća trgovina utjecajem.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Kako smo pisali, poruke pokazuju kako se 11 dana prije objave nepravomoćne presude tog suda oko njene žalbe protiv odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Rimac u Zagrebu sastala s Čovićem. Taj isti dan Rimac javlja tadašnjoj direktorici Večernjeg lista Andrei Borošić kako je sud poništio odluku Povjerenstva te joj otkriva i točan datum objave.
Kako doznajemo sa Suda, Čović je dostavio očitovanje Uredu predsjednice Mešin tijekom jučerašnjeg dana. “Hoće li biti poduzete kakve daljnje radnje i hoće se li donijeti kakva odluka, odlučit će se nakon zaprimanja očitovanja suca Čovića. Rokovi za postupanje predsjednika suda nisu propisani, ali svako će se odlučiti u primjerenom i razumnom roku”, tvrde s Upravnog suda u Splitu. Što točno znači “primjeren i razuman rok” nisu specificirali.
Vrhovni sud čeka odluku Upravnog suda
Zanimljivo, Sud zahtjev za očitovanjem Čoviću nije poslao odmah 11. travnja nakon objave teksta već je to učinjeno tek 15. travnja. Taj dan im je Faktograf poslao upit hoće li protiv Čovića biti pokrenut stegovni postupak. Sa Suda tvrde kako to nisu mogli učiniti ranije jer su imali tehničkih problema s internet vezom i serverom koji su trajali od 12. do 15. travnja “pa se nije moglo pristupiti službenom mail-u niti sustavu e-Spis”.
Dan prije nego smo dobili odgovor splitskog upravnog suda Faktografu se očitovao i predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić. On nam je pojasnio kako protiv sudaca stegovni postupak mogu pokrenuti predsjednik suda u kojem sudac sudi, predsjednik neposredno višeg suda te predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske. Dodao je i kako stegovni postupak može pokrenuti i ministar zadužen za pravosuđe.
“Slijedom navedenog, po ustaljenoj upravno-sudskoj praksi predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske kao najviši organ sudske uprave pričekat će kako će u konkretnom predmetu postupiti predsjednici nižih sudova te ovisno o utvrđenim činjenicama odlučiti se za daljnje korake, koje ovom prilikom ne želim prejudicirati, kao niti komentirati slučaj”, odgovorio nam je Dobronić.
Čović je ‘prilično uvjeren’ da nije bilo trgovine utjecajem
Podsjećamo kako je iz prepiske Rimac – Čović vidljivo da su bili u dobrim odnosima, štoviše međusobno si laskaju, te da su se sastajali dok je na tom sudu u radu bila žalba tadašnje državne tajnice protiv Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Kako je Rimac i najavila direktorici Večernjeg lista, odmah nakon sastanka sa sucem Čovićem, njena žalba je prošla, a odluka Povjerenstva koje ju je kaznilo zbog toga što nije ispravno ispunila imovinsku karticu je tada prvi puta nepravomoćno poništena. Poruke otkrivaju i da je Čović za tadašnju predsjednicu Povjerenstva, Natašu Novaković, koja je donijela ranije spomenutu odluku, mislio kako je “manita skroz” te da se slagao s Rimac oko toga da je ta odluka nepoštena za nju.
Čović je za Faktograf ranije tvrdio kako se ne može sjetiti je li se 26. listopada susreo s Rimac u Zagrebu i o čemu su pričali jer je prošlo gotovo pet i pol godina. U opširnom pisanom odgovoru na naša pitanja branio se kako je njihova komunikacija bila “determinirana prirodom posla koji su tada obavljali”. U odgovoru Faktografu Čović nije negirao prepisku s Rimac te je napisao kao je “prilično uvjeren i siguran” da nije točna konstrukcija koja bi proizlazila iz naših upita da je o pozitivnom ishodu konkretnog upravnog spora na ikakav način obavijestio ondašnju državnu tajnicu Rimac ili da joj je ranije, ili prije njezine zakonite otpreme sa suda, dostavio presudu u tom predmetu.
Podsjećamo kako je kolega Vladimir Matijanić, 4. veljače 2021. godine na Indexu objavio da je Čović bio jedan od pet sudaca koji su usred pandemije koronavirusa, 23. siječnja 2021. bili prisutni na zabavi u splitskom restoranu “Pršut” Željka Keruma te su tamo besplatno jeli i pili. Sudačko vijeće Visokog upravnog suda mjesec dana kasnije utvrdilo je da je Čović prisustvom na događaju povrijedio odredbe Kodeksa sudačke etike, ali ga nije kaznilo.