Razotkriveno

Nije točno da nakon 13. godine nema smisla davati cjepivo protiv HPV-a

Različite svjetske zdravstvene institucije preporučuju cijepljenje protiv HPV-a do srednjih 20-ih godina života.
Foto: Pixabay

Facebookom se širi video o navodnoj “novoj zabludi” o cjepivu protiv humanog papiloma virusa (HPV), jednog od mogućih uzročnika raka grlića maternice. Autor videa je beogradski liječnik, specijalist opće kirurgije, koji je taj video postavio na TikTok 14. travnja 2024. godine.

“HPV vakcina – kako smo mi učili, a učili smo iz dobrih knjiga, mi koji smo učili – da se daje se do 13. godine, da posle toga nema smisla davati vakcinu jer najveći deo populacije je inficiran virusom i čemu davanje vakcine ako već nosite virus? Tako da ova priča gde se sad i pojavljuju neki studenti medicine u nekom spotu gde oni preporučuju da se daje vakcina do 26. godine. Ja koji sam specijalista i u medicini više od 12 godina, u kliničkoj praksi, se ne usuđujem tek olako da savetujem tako vakcinu, posebice posle cele zbrke oko korone. Neki studenti medicine daju sebi za pravo, snimila deca spot. Bolje da snimaju spot o zdravim seksualnim navikama nego o tome da se daje neka vakcina kada joj nije vreme”, govorio je liječnik TikToker Mladen Milošević.

Screenshot/Facebook

Video (arhiviran ovdje i ovdje) nastao je kao odgovor na inicijativu studenata medicine koji su na TikToku promovirali cijepljenje mladih protiv HPV-a. Među njima je i Mila Martić, koja je objavila video u kojem ona, ali i drugi studenti beogradskog Medicinskog fakulteta pozivaju mlade na HPV imunizaciju. Naime, u travnju je, u studentskim poliklinikama širom Srbije počela vakcinacija studenata mlađih od 26 godina protiv HPV virusa. Besplatna cjepiva su, prema tamošnjim medijima, osigurana za dvije tisuće studenata. Inače su ta cjepiva u Srbiji besplatna od ranije za populaciju do 19 godina.

Studenti su ispričali novinarki BBC-u na srpskom kako je njihova inicijativa, kojom pokušavaju vratiti povjerenje svojih vršnjaka u medicinu i znanost, uz komentare podrške donijela i niz negativnih reakcija. Kako su pojasnili, s nekim komentatorima su polemizirali, a neke su blokirali zbog širenja medicinski nedokazanih tvrdnji.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Imunizacija ima smisla i nakon 13. godine života

Studentica Martić je reagirala na TikTok intervenciju liječnika s “11 godina rada u kirurgiji” i snimila novi video u kojem je provjerila točnost njegovih tvrdnji. Između ostaloga, citirala je udžbenik iz mikrobiologije za studente medicine prema kojemu se cijepljenje protiv HPV-a primjenjuje kod djece starosti od 9 do 15 godina, kako i tzv. catch-up (naknadna) vakcinacija mladih žena do 26 godina starosti bez obzira na to jesu li bile ili su trenutno inficirane virusom. U opisu videa ostavila je poruku za liječnika: “javite @dr_milosevic da ćemo rado prihvatiti izvinjenje”. Liječnik je potom obrisao video s TikToka. Međutim, snimka je nastavila kružiti drugim društvenim mrežama (1, 2, 3) i koristi se za širenje nepovjerenja prema cjepivu.

Što se tiče preporučene i nepreporučene dobi primanja cjepiva oko koje doktor Milošević polemizira sa studentima, pregledali smo nekoliko preporuka zdravstvenih institucija i organizacija. Rani početak imunizacije, prije stupanja u spolne odnose, odnosno prije potencijalnog izlaganja virusu preporučuju Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS), kanadska vlada, Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut te Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).

Gornja granica iznad koje se, osim posebno rizičnim skupinama, cijepljenje ne preporučuje varira (radi se o razlici od jedne ili dvije godine). NHS preporučuje ženama koje su ga propustile napraviti u dobi od 12 ili 13 godina da to učine do 25. godine života, CDC do 26., a kanadsko zdravstvo do 27. U Hrvatskoj je cjepivo besplatno za sve osobe nakon osmog razreda osnovne škole do 25. godine starosti. HZJZ ističe da je poželjno cijepiti se prije početka spolnih aktivnosti, ali da se cijepljenje preporučuje i onima koji su spolno aktivni jer “i u slučaju da su zaraženi HPV-om, najvjerojatnije nisu zaraženi sa svih 9 tipova HPV-a protiv kojih se cijepi”. U Srbiji je također cijepljenje besplatno do navršenih 26 godina, a tamošnje zdravstvene institucije također naglašavaju kako čak i prethodna infekcija jednim tipom virusa “ne umanjuje efikasnost vakcine u zaštiti od infekcije drugim tipovima koji se nalaze u vakcini”.

Dakle, poticaj da se cijepe i adolescenti, odnosno djeca starija od 13 godina, nije izmišljotina beogradskih studenata, nego preporuka brojnih javnozdravstvenih institucija i to već godinama.

Liječnik je u svom TikTok videu povukao paralelu s cjepivom protiv koronavirusa, rekavši da se ne bi tako olako usudio savjetovati cjepivo protiv HPV-a, nakon “cijele zbrke oko korone”. Studentica Martić je, međutim, za BBC rekla da je “velika razlika” između Covid-19 i HPV cjepiva: “Postoji određena doza zabrinutosti, ali HPV vakcinu je u prethodnih 15 godina primilo više od 500 miliona mladih”.

No, bez obzira na vremenski dulju praksu cijepljenja protiv HPV-a, valja napomenuti da su oba cjepiva testirana i odobrena. Gardasil cjepivo protiv HPV-a (kojim se cijepe mladi u Srbiji), testirano je i odobreno – u Europskoj uniji od 2006. godine. Cjepiva protiv koronavirusa odobrena su u Europskoj uniji, ali i šire, krajem pandemijske 2020. godine.

Studenti nisu izostavili druge oblike seksualno odgovornog ponašanja

Liječnik čiji se prvi video počeo širiti mimo TikToka, snimio je novi video pod nazivom “HPV vakcina – drugi deo”, kao odgovor studentici (arhiviran ovdje). Sada je istaknuo da se radi o njegovom osobnom stavu.

“Nisam verovao da ću ikad snimiti ovakav neki video, ali prosto sam prinuđen na to, budući da me je dotična studentkinja medicine po imenu Mila prozvala imenom i prezimenom, iako je ovo TikTok, mreža gde ima dosta i zabave. Ali ozbiljna je stvar u pitanju – HPV vakcina. Ja sam pričao o svom stavu, koji je moj stav lekara specijaliste, doktora medicine, doktoranta medicinskih nauka i ja nemam taj pristup ‘Vi ste studenti, pojma nemate’, stvarno nemam. Uvažavam studente jako, svi koji me znaju, znaju kakav sam”, govorio je liječnik u TikTok videu koji je snimio nakon što je obrisao prvi.

U video je umetnuo i isječak predavanja Vesne Kesić “jednog od najboljih ginekologa koje je ova zemlja ikada imala”. Ona je govorila kako da ima dijete ne bi ga cijepila protiv HPV-a “jer toliko je važno znati ove druge [stvari], imati zdrave seksualne navike, znati sve što treba znati o virusu”. Dok je to govorila na slajdu joj je stajala poruka: “I za žene koje budu vakcinisane biće neophodan redovan pregled”. Istu poruku je Martić poslala govoreći za BBC, ističući da je “važno znati da vakcinacija nije zamena za redovan ginekološki pregled”.

Faktograf je u više navrata pisao o dezinformacijama koje su se pojavljivale vezano uz cjepiva protiv HPV-a, a u tim smo člancima na temelju znanstvenih dokaza utvrdili da su ona učinkovita i sigurna .

S obzirom na to da se prvi video koji je beogradski liječnik objavio na TikToku na drugim društvenim mrežama dijeli bez uvida u to kako je nastao i nestao, ocjenjujemo da sadrži netočne informacije. Liječnik je i sam kasnije rekao da se radi o njegovom mišljenju.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.