Prilikom gostovanja na Večernji TV-u Pavle Kalinić, bivši pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba u vrijeme Milana Bandića, otvorila se tema što bi Kalinić napravio ako se kandidira na lokalnim izborima i postane gradonačelnik Grada Zagreba. Kalinić je (na 42. minuti), izjavio:
“Sigurno ću napraviti sve što budem mogao da ne siluju djecu da idu na promjenu spola, zato što imate jako velik broj djece, preko 800 djece imate, koja čekaju promjenu spola. Vi kada hoćete nešto napraviti dijete mora imati 18 godina, a kada hoće promjenu spola, onda ne mora imati 18 godina niti mora imati suglasnost djeteta – to treba u svakom slučaju spriječiti. Imate jako velik postotak djece koja to naprave pa poslije naprave suicid – jer tada više nema povrata, nakon što to napravite.”
Novinarka Večernjeg TV-a ga je potom pitala može li on li uopće na to utjecati kao gradonačelnik. Kalinić je ovako odgovorio: “Može se, jer ćete moći govoriti stalno i da ćete moći platiti tribine gdje će se ljude o tome školovati i moći ćete staviti plaćene reklame da se to spriječi u Gradu Zagrebu, a ono što se spriječi u Zagrebu, to će se pročuti po ostatku Hrvatske”.
Ministarstvo demantira Kalinića
Izjava Pavla Kalinića o tome da preko 800 djece čeka promjenu spola nije točna. Faktografu je to potvrdilo Ministarstvo zdravstva. U odgovoru na naš upit naveli su “kako u ovom trenutku Nacionalno zdravstveno vijeće nema niti jedan neriješeni zahtjev za promjenu rodnog identiteta maloljetne osobe”, dodavši “kako je na posljednjoj održanoj sjednici spomenutog Vijeća, od ukupno 12 zahtjeva na dnevnom redu, samo jedan zahtjev bio
zahtjev maloljetne osobe”.
Pritom su nam dostavili i tablicu s podacima o rješavanju zahtjeva punoljetnih i maloljetnih osoba u razdoblju od 2015. do 2023. godine. Kako je vidljivo iz tablice, u osam godina u Hrvatskoj se za to odlučilo ukupno 183 građana, od čega ih je 23 bilo maloljetno. Dakle, 35 puta manji broj od onoga koji je naveo Kalinić.
U Hrvatskoj se ne izvode operacije promjene spola na maloljetnim osobama
Kako je za Srednju.hr lani pojasnila profesorica na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i klinička psihologinja Nataša Jokić-Begić, priznata stručnjakinja za rad s transrodnim osobama, priča da se u Hrvatskoj provode operacije promjene spola na maloljetnim trans osobama i djeci su manipulacije.
U intervjuu je naglasila da je u Hrvatskoj mali broj adolescenata s tzv. rodnom disforijom, odnosno onih koji imaju snažnu patnju radi svojih spolnih karakteristika i potrebu da usklade tijelo svom rodnom identitetu, “još je manje njih na hormonskoj terapiji, a operaciju ionako ne mogu odraditi u Hrvatskoj, već u inozemstvu i to tek kada napune 18 godina.”
Što se tiče punoljetnih osoba, Jokić-Begić je naglasila kako je “procedura striktna i složena i svaka trans osoba u procesu tranzicije do operacije promjene spola mora proći godinu dana psihološkog savjetovanja, zatim neovisnog psihijatra pa godinu dana endokrinologa i hormonske terapije.” Jokić-Begić se nalazi na službenoj listi stručnjaka koje imaju iskustva u radu s transrodnim osobama koju je sastavilo Ministarstvo zdravstva.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Inače udruga kolekTIRV koja se bavi pravima trans, interspolnih i rodno varijantnih osoba na svojim stranicama jasno navodi sve mogućnosti za takve osobe koje se nude u hrvatskom sustavu.
Faktograf je kontaktirao Kalinića i pitao ga odakle mu ta informacija. Kalinić nam je odgovorio kako su mu to rekli ljudi “koji se ne žele eksponirati”.
Što se tiče njegove moguće kandidature na predstojećim lokalnim izborima, Kalinić nam je odgovorio da tu opciju “još važe” jer je riječ o “dosta velikom poslu”.
Zaključno, Kalinić je iznio netočnu informaciju da preko 800 djece čeka promjenu spola.