Razotkriveno

Ne postoji sindrom imunodeficijencije izazvan cjepivom protiv Covida-19

Rubni portal Logično.com manipulira statistikom iz Ujedinjenog Kraljevstva pa neutemeljeno zaključuje da cijepljenje protiv Covida-19 izaziva AIDS.
ilustracija: Faktograf

Portal Logično objavio je kako cijepljenje protiv Covida uzrokuje sindrom imunodeficijencije, odnosno AIDS iliti “sindrom imunodeficijencije izazvan cjepivom Covid-19 (VAIDS)”. Priču prenosi od portala DailyExpose, čiji je serijal na ovu temu predmet višemjesečne uzavrele statističke rasprave [1, 2, 3] u Britaniji.

Službeni podaci koje je objavila Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva počinju izgledati strašno za one koji su primili tri doze cjepiva Covid-19, sa statistikama koje pokazuju da su trostruko cijepljeni sada do tri puta veća vjerojatnost da će biti zaraženi Covidom-19. nego necijepljena populacija.
Ali osvrt na prethodne statistike pokazuje da se taj rizik povećava iz tjedna u tjedan, što ukazuje da injekcije Covid-19 oštećuju prirodni imunološki sustav, a analiza službenih podataka UKHSA snažno sugerira da je većina trostruko cijepljene populacije udaljena samo nekoliko tjedana od razvoja potpunog sindroma stečene imunodeficijencije (AIDS).

Hospitalizacije i smrti, koje su itekako važne govorimo li o učinkovitosti cjepiva, precizno su dokumentirane i cijepni status tih osoba je jasan. U bolnicama je lako odvojiti cijepljene od necijepljenih. Nešto je teže s onima koji su pozitivni, a nije im potrebna bolnica, i upravo na njih se odnosi sporni broj “Covid-19 slučajeva”. Taj broj obuhvaća asimptomatske nositelje zaraze i one s blagim simptomima. Oni će biti pozitivni na testu, ali ne mora značiti da će to biti potvrđeno laboratorijski i da će tako ući u službenu statistiku.

Hospitalizacije i smrti nasuprot pozitivnima

Klikne li se na linkove na izvorne podatke koje postavlja Logično, a radi se o dva tjedna izvještaja britanske Agencije za zdravstvenu sigurnost (UKHSA), statistike koje govore o zaštite od hospitalizacija i smrti jasno idu u prilog cjepivima [4, 5].

Primjer je tabela s 12. stranice izvještaja za treći tjedan 2022. godine, iz kojega je razvidno da zaštita s dvije doze uistinu slabi, pogotovo kod omikrona. Međutim, pokazuje i da treća doza itekako pruža zaštitu od hospitalizacije, kao i smrti kod puno opasnije delta varijante.

COVID-19 vaccine surveillance report, Week 3, 12. stranica

Kako je onda došlo do priče o VAIDS-u?

Unatoč, dakle, ovim podacima, DailyExpose već mjesecima najavljuje vakcinama inducirani AIDS upravo temeljem podataka UKHSA. Tu dolazimo do “broja slučajeva”, prema kojemu bi navodno učinkovitost cjepiva do kraja veljače trebala biti minus sto posto cjepiva, a  trostruko cijepljeni bi trebali razviti AIDS do 13. ožujka.

Podatke za svoje grafikone izvlače iz sljedeće tabele, koja se u zadnjem slučaju odnosi na 5. tjedan 2022.:

Međutim, ispod tabele iz koje su povlačili podatke za svoje grafikone piše:

Usporedba stopa slučajeva među cijepljenom i necijepljenom populacijom ne bi se trebala koristiti za procjenu učinkovitosti cjepiva protiv infekcije COVID-19. Učinkovitost cjepiva je formalno procijenjeno iz više različitih izvora i sažeto je na stranicama 4 do 15 u ovom izvješću.

Ukupan broj necijepljenih u Britaniji je, naime, manje egzaktan od broja cijepljenih. O cijepljenima postoje jasni podaci, dok se za procjene, a ne broj necijepljenih mogu koristiti dva različita izvora. Jedan je britanski Ured za nacionalnu statistiku (ONS), koji iz različitih izvora prikuplja podatke o populaciji UK i sredinom godine objavljuje procjene.

Drugi izvor je Nacionalni sustav upravljanja imunizacijom (NIMS), koji se temelji na zdravstvenim kartonima, a evidentiraju samo ono što o svojim pacijentima znaju liječnici opće prakse. Oba imaju svoje prednosti i mane, ali ni jedan ne daje točan broj necijepljenih, već procjenu.

NIMS i ONS

Kada se utvrđuje veličina necijepljene populacije, razlike između procjene NIMS-a i ONS-a mogu biti vrlo upadljive. Na to upućuje britanski Ured za regulaciju statistike (Office for Statistics Regulation) u tabeli koja se odnosi na Englesku. Razlika u procjenama broja slučajeva na sto tisuća necijepljenih se vidi u visini sivih (ONS) i svijetlo plavih (NIMS) stupaca. Tamno plavom bojom istaknut je broj slučajeva na sto tisuća cijepljenih, koji je egzaktan.

NIMS, tako, procjenjuje da je oko 3,52 milijuna ljudi u dobi od 40 do 79 godina bilo potpuno necijepljeno do 16. rujna, a procjena ONS-a kaže da ih je bilo samo 1,35 milijuna. Radi se o značajnoj razlici, a UKHSA koristi upravo NIMS, prema kojemu je populacija necijepljenih u većini dobnih skupina veća pa je automatski i broj pozitivnih na sto tisuća manji.

No, to nije jedini problem na koji upućuju britanski statističari, a onda i sam UKHSA u svojim pojašnjenjima zašto se te brojke ne trebaju primjenjivati za izračun stopa broja slučajeva, pa onda ni za izvlačenje zaključaka o učinkovitosti cjepiva.

Drugi razlozi zašto su podaci neprimjenjivi na učinkovitost cjepiva

Stope slučajeva u cijepljenoj i necijepljenoj populaciji su neprilagođene grube stope, navodi UKHSA, koje ne uzimaju u obzir temeljne statističke pristranosti u podacima. Zato vjerojatno dovode do sustavnih razlike između ove dvije skupine stanovništva. Izdvajaju sljedeće primjere:

• spremnost na testiranje vjerojatno će se razlikovati među osobama s različitim statusom cijepljenja, što rezultira razlikama u izgledima da budu identificirani kao slučaj
• mnogi od onih koji su bili među prvima za cijepljenje su oni s većim rizikom od Covida-19 zbog svoje dobi, zanimanja, obiteljskih prilika ili zdravstvenog stanja
• osobe koje su potpuno cijepljene i osobe koje nisu cijepljene mogu se ponašati drugačije, posebno u pogledu društvenih interakcija i stoga mogu imati različite razine izloženosti Covidu-19
• vjerojatnije je da su se ljudi, koji nikada nisu bili cijepljeni, zarazili Covidom-19 u tjednima ili mjesecima prije razdoblja obuhvaćenih izvješćem. To im daje određeni prirodni imunitet na virus koji je možda pridonio nižoj stopi zaraze u posljednjih nekoliko tjedana

Paradoks cijepljenja proizlazi iz činjenice da ni jedno cjepivo nije 100 posto učinkovito

Što populacija ima veći udio cijepljenih, očekivano je i da će – bez obzira na učinkovitost cjepiva – veći udio zaraženih, hospitaliziranih, umrlih doći iz cijepljene kohorte. Razlog tome je što nijedno cjepivo nije 100% učinkovito.

“To je osobito istinito”, nastavlja UKHSA, “jer je cijepljenje prioritetno kod osoba koje su osjetljivije ili u većem riziku od teške bolesti”.

“Pojedinci u rizičnim skupinama mogu također biti u većem riziku od hospitalizacije ili smrti zbog uzroka koji nisu Covid-19 te stoga mogu biti hospitalizirani ili umrijeti s Covidom-19, a ne zbog Covidom-19”, zaključuje UKHSA u pojašnjenju ovih podataka.

Takvi slučajevi sve su češći otkad je omikron postao dominantni soj novog koronavirusa. Omikron varijanta je, podsjećamo, znatno zaraznija nego raniji sojevi, ali u manjem broju slučajeva izaziva težak oblik bolesti. Zbog brzog širenja omikrona, sve su češći smrtni slučajevi koji nisu izazvani Covidom-19, iako su osobe u trenutku smrti zaražene virusom.

Dakle, iako je učinkovitost cijepljenja kod prijenosa i infekcije ograničena, nema dokaza da cjepiva “rade protiv vašeg imunološkog sustava”, da smanjuje zaštitu od Covida ili da uzrokuju “oblik AIDS-a”. Štoviše, oboljelima od AIDS-a se preporučuje docjepljivanje, jer se pokazalo učinkovitim.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.