Novinar RTL-a Boris Mišević na svom Facebook profilu neutemeljeno tvrdi da cjepiva protiv Covida-19 oštećuju imunološki sustav.
“Milijunska kampanja u Australiji u nagovaranju ljudi da u sebe stave još jedan booster. U prvom planu kampanje su oni koji su 2 puta cijepljeni, ali su ipak kao skoro umrli. Pa ih se sada nagovaraju na treću doza koja bi ih trebala “spasiti” unatoč tome što prve dvije nisu !?! Unatoč tome što su bolnice pune cijepljenih s 3 doze. Bolesno! Ali 4. drži barem mjesec dana eto hvala bogu. A imunitet je, nakon tog silnog zadiranja, pak ostavljen u divnom prirodnom biološkom skladu. Uništen zauvijek”, napisao je Mišević na Facebooku.
Objavi je priložio snimku koja je dio kampanje cijepljenja u Australiji. Krajem ožujka ove godine Australija je pokrenula novu kampanju u kojoj poziva građane da prime booster dozu cjepiva.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Australija je, naime, najugroženijim skupinama građana preporučila primanje drugog boostera (tj. ukupno četvrte doze cjepiva protiv Covida-19). Iz australskog Ministarstva zdravstva priopćeno je da bi četvrtu dozu prije početka zime trebale primiti osobe starije od 65 godina, domorodačko stanovništvo starije od 50 godina, zaposlenici ustanova za brigu o starijim i nemoćnim osobama te imunokompromitirane osobe starije od 16 godina. Zima u Australiji počinje 21. lipnja.
“Slično drugim respiratornim virusima poput gripe, vjerojatno je da ćemo tijekom zime imati povećanje broja slučajeva Covida-19. Iako je Covid-19 prisutan tijekom čitave godine, hladno vrijeme olakšava virusima da nas zaraze. Booster je vaša najbolja obrana od težih posljedica Covida i može pružiti zaštitu od ‘dugog Covida'”, poručio je australski ministar zdravstva Greg Hunt.
RTL-ov novinar Mišević, međutim, tvrdi da će ovakav potez australskih vlasti “zauvijek uništiti” imunitet osoba koje se odluče na primanje dodatnih doza cjepiva. Takva tvrdnja nema utemeljenje u dostupnim činjenicama i znanstvenim spoznajama.
Najprije treba istaknuti da redovito cijepljenje protiv zaraznih bolesti nije novitet. U većem dijelu svijeta, uključujući i Hrvatsku, svake se godine organizira kampanja cijepljenja protiv gripe. Cjepivo protiv gripe potrebno je redovito prilagođavati novim sojevima zbog brzih mutacija virusa influence.
Što preporučuje EMA
Iako ne postoje podaci temeljem kojih bi se moglo zaključiti da cjepivo protiv Covida-19 oštećuje imunološki sustav, stručnjaci se ipak protive pretjerano učestaloj vakcinaciji. O tome je opširno u siječnju ove godine, na brifingu za novinare Europske agencije za lijekove (EMA), govorio Marco Cavaleri, šef EMA-inog odjela za biološke zdravstvene prijetnje i strategiju vakcinacije.
“Ako budemo imali strategiju da dajemo boostere svaka četiri mjeseca, potencijalno bi mogli imati problema s imunim odgovorom, tj. taj odgovor bi mogao biti lošiji nego što bismo htjeli da bude. Trebamo paziti da ne preopteretimo imunološki sustav pretjerano učestalom vakcinacijom, a treba uzeti u obzir i da postoji rizik od zamora u populaciji zbog opetovanog nuđenja boostera. Ako iz epidemiološke perspektive to bude izgledalo kao najbolja opcija, može se razmišljati o tome da se booster ponudi jednom ili dvaput, ali to ne bi trebalo biti nešto što će se stalno ponavljati”, rekao je Cavaleri te zaključio kako “ne možemo davati boostere svaka tri-četiri mjeseca”, već bi “dodatno cijepljenje trebalo biti sinkronizirano s dolaskom hladne sezone, slično kao što radimo s cjepivom protiv gripe”.
Drugim riječima, australska strategija za koju Mišević neutemeljeno tvrdi da “zauvijek uništava” imunitet u potpunosti je u skladu sa znanstvenim spoznajama i stručnim preporukama.
U istom obraćanju javnosti Cavaleri je naglasio da omikron varijanta novog koronavirusa bolje izbjegava stečeni imunitet od ranijih sojeva, ali i da revakcinacija boosterom značajno pojačava imunološki odgovor. Nakon boostera imunološki odgovor je, tvrdi Cavaleri, čak i snažniji nego nakon primarne vakcinacije. Međutim, efikasnost zaštite koju pruža cjepivo protiv omikrona opada brže nego protiv ranijih sojeva novog koronavirusa.
Zbog toga je Cavaleri naglasio da se davanje dodatnog, dakle četvrtog boostera treba razmotriti kao pričuvni plan u slučaju da epidemiološka situacija to zahtjeva, ali dugoročna strategija bi, prema njegovom mišljenju, trebala biti usmjerena prema razvoju polivalentnog cjepiva, tj. cjepiva koje će biti učinkovito protiv eventualnih budućih mutacija.
Što kaže znanost
Iako Cavaleri u svom obraćanju javnosti nije rastumačio na što točno misli kad govori o mogućem preopterećenju imunološkog sustava, stručnjaci pretpostavljaju kako se referirao na mogućnost da učestalo izlaganje antigenima može dovesti do “iscrpljenja” T stanica.
Tako je njegove riječi protumačila Sarah Fortune, profesorica s odjela za imunologiju i zarazne bolesti škole javnog zdravlja sveučilišta Harvard. Ona je za Deutsche Welle kazala kako Cavalerijeve tvrdnje imaju znanstveno uporište, ali ta tema nije još dovoljno istražena pa nema konkluzivnih odgovora na pitanje je li doista moguće preopteretiti imunološki sustav pretjerano učestalim cijepljenjem protiv Covida-19.
“T stanice postaju disfunkcionalne kada opetovano susreću iste antigene u određenim kontekstima, ali najbolje su izučavani slučajevi HIV-a i karcinoma, kad su antigeni stalno prisutni u organizmu, a ne samo kroz opetovano cijepljenje”, objašnjava profesorica Fortune.
Reinhard Obst, profesor s instituta za imunologiju Sveučilišta Ludwig Maximilian u Münchenu, također naglašava da taj fenomen nije u ljudskom organizmu zabilježen kao posljedica cijepljenja.
“Ideja cijepljenja svaka četiri mjeseca ili čak češće je novitet. To je nešto što nismo imali kod drugih vrsta virusa. Zbog toga je važno razmotriti mogućnost da bi to moglo dovesti do iscrpljenja T stanica”, rekao je Obst.