Jutarnji list je 23. lipnja na svom Facebook profilu podijelio članak s videom (arhivirano ovdje) sa svog portala VauMijau, posvećenog kućnim ljubimcima, ali i svim drugim vrstama životinja, u kojem se netočno navodi da je snimka navodno nastala u Grčkoj, dok se statusom sugerira da je snimljena ovih dana.
Objava na Facebooku u manje od jednog dana prikupila je više od 1100 reakcija, ima 329 komentara i 34 dijeljenja.
“[VIDEO] I njima je vruće ovih dana…”, stoji u statusu objave na Jutarnjem listu za članak s naslovom “VIDEO: Divlje svinje na plaži odlučile uživati u suncu, moru i pijesku”.
Snimka iz kolovoza 2017. godine
Netočna je informacija iz statusa da je divljim svinjama sa snimke vruće “ovih dana” jer je video snimljen u kolovozu 2017. godine, a otada je prošlo nešto manje od pet godina. Identična snimka ovoj iz Jutarnjeg, ali iz kolovoza 2017. godine, još uvijek postoji na YouTubeu.
“Dok se u Zagrebu na divlje svinje digla vika, na drugim mjestima su one uobičajena pojava. Ljudi ih, doduše, znatiželjno promatraju, ali nema nikakvih dramatičnih situacija. Svaka se vrsta bavi svojim poslom i vlada potpuni mir. Tako je na snimci koja kruži Facebookom. Prema nekim informacijama, nastala je u Grčkoj, a na njoj vidimo kako svinje spas od ljetnih vrućina nalaze na plaži”, piše na početku teksta s portala Jutarnjeg lista.
Snimka nije iz Grčke nego iz Portugala
Netočno je da je snimka nastala u Grčkoj, već je u kolovozu 2017. godine snimljena u portugalskoj regiji Setúbal na plaži Galapinhos. 2017. godine ta je plaža proglašena najljepšom u Europi po izboru European Best Destinations. Portugalski portal Cofina media članak objavljen 19. kolovoza 2017. opremio je naslovom “Divlje svinje napravile invaziju na plaže u Setúbalu”, dok u podnaslovu stoji da je “manjak kontrole nad životinjama doveo u pitanje lokalnu sigurnost”.
U članku se navodi da takvi prizori više ne šokiraju lokalno stanovništvo te dodaje izjava čelnika udruge Club of Arrábida Pedra Viere koji je kazao da se isto događa svake godine u isto vrijeme jer na obližnjoj planini ima mnogo divljih svinja koje se spuštaju na plažu tražeći hranu i vodu tijekom sušnog razdoblja.
Dan prije objave tog članka, 18. kolovoza 2017. godine, istu snimku koju je Jutarnji stavio u svoj članak, na svom Facebook profilu podijelio je Tiago Ferreira iz Portugala.
Danas se na toj plaži divlje svinje rijetko vide
Nije sasvim točan niti navod iz članka da se u Portugala nitko ne uzbuđuje zbog divljih svinja na plaži. Već tada, 2017. godine, tražila se akcija kojom bi se smanjilo njihovo prisustvo u tom području, a sredinom lipnja ove godine portugalski portal Escapada Rural Mag piše da su viđenja divljih svinja na plaži danas rijetka.
“Još uvijek ima divljih svinja u planini jer je u potpunosti nemoguće kontrolirati taj problem. Divlje svinje su dio faune planina”, kazao je u lipnju Pedro Vieira.
Prije nekoliko godina portugalski Institut za zaštitu prirode (ICNF) zajedno s lokalnom zajednicom i još nekim institucijama napravio je protokol kako bi uveli kontrolu populacije divljih svinja. Nakon 40 godina ponovno su djelomično dozvolili odstrel životinja, a na plažama u nacionalnom parku su uveli čvršće plastične kontejnere za otpad umjesto plastičnih vrećica koje su divlje svinje lako razderale u potrazi za ostacima hrane pa im je zbog manje dostupnosti manje primamljivo spuštanje među ljude.
Netočan je navod iz statusa Jutarnjeg lista na Facebooku da je divljim svinjama iz snimke vruće “ovih dana”, jer je snimka nastala prije gotovo pet godina, u kolovozu 2017. godine. U članku se netočno navodi i da je snimka iz Grčke jer je nastala na portugalskoj plaži Galapinhos.