Razotkriveno

Svjetleći nebeski objekt snimljen iznad Krka je zvijezda Sirius

Teorije u komentarima ispod snimke kretale su se od navoda da se radi o NLO-u do toga da su na videu sateliti Starlinka.
Foto: Unsplash/Marc Sendra Martorell

Na Facebook profilu hrvatskog korisnika 2. prosinca objavljena je snimka (arhivirano ovdje) nebeskog objekta koji svijetli u raznim bojama.

“Ljudi šta je ovo?? Nije zajebancija… 02.12.2024. cca 23h, iznad Krka…”, napisao je korisnik u statusu uz snimku.

Snimka, za koju korisnik tvrdi da je nastala 2. prosinca oko 23 sata na otoku Krku, pobudila je ogroman interes na Facebooku pa je u osam dana prikupila više od milijun prikaza, preko 2500 komentara i 3,9 tisuća ostalih reakcija.

U komentarima su se razvile razne teorije o tome što je snimljeno: od priče da se radi o letećim tanjurima ili posjetu vanzemaljaca preko ideje da su to sateliti Starlink Elona Muska koji su iznad Hrvatske fotografirani krajem studenog, dok je treća struja mišljenja da je na videu zvijezda Sirius.

Zvjezdarnica Višnjan: Radi se o zvijezdi Sirius

Kako bi odgovorili na upit iz statusa, te provjerili točnost navoda iz komentara, Faktograf je poslao snimku stručnjacima iz zvjezdarnice Višnjan, a oni su jasno kazali da se radi o zvijezdi Sirius.

“Sirius, najsjajnija zvijezda na našem nebu, pripada zviježđu Velikog psa i nalazi se ‘lijevo dolje od poznatog Oriona”, navela je u odgovoru programska voditeljica Odjela za popularizaciju znanosti Astronomskog društva Višnjan i Znanstveno edukacijskog centra Višnjan Gordana Ruso, a potom je na temelju izjava stručnih osoba iz te institucije objasnila i zašto zvijezda na snimci mijenja boje.

“Zvijezde su toliko udaljene da, unatoč njihovoj stvarnoj veličini, na našem nebu izgledaju poput točkica. Međutim, atmosfera Zemlje je nemirna i ispunjena turbulencijama koje uzrokuju različito lomljenje valnih duljina svjetlosti. Zbog toga te točkice trepere, a posebno sjajne zvijezde, poput Siriusa, mogu prividno mijenjati boje. Ovaj efekt je izraženiji kod zvijezda blizu horizonta, jer gledamo kroz deblji sloj atmosfere. Zvijezde koje su visoko na nebu trepere manje, a pri stabilnoj atmosferi mogu i potpuno prestati treperiti”, navodi se u odgovoru.

No, postoje i objekti na nebu koji ne trepere.

“S druge strane, sjajni objekti na nebu koji ne trepere zapravo nisu zvijezde već planeti. Iako našim očima izgledaju poput točkica, teleskopom otkrivamo da imaju vidljiv disk s detaljima. Njihova dimenzija, blizina i oblik diska ima različit lom svjetlosti, pa zato ne trepere poput zvijezda”, navodi se u odgovoru iz zvjezdarnice Višnjan.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Zvijezda bitna i za kalendar Starog Egipta

U svojoj natuknici o zvijezdi Sirius Hrvatska enciklopedija piše:

“Sirius (lat. < grč. Σɛίριος, doslovno: gorući) (Alfa Velikoga psa, α Canis Majoris), najsjajnija zvijezda u zviježđu Velikom psu i najsjajnija zvijezda noćnoga neba, s prividnom magnitudom –1,47. Jedna od zvijezda najbližih Zemlji, udaljena 8,6 svjetlosnih godina a udaljava se radijalnom brzinom od –5,5 km/s. Masa joj je oko 2 puta veća od Sunčeve, promjer 1,711 puta veći, sjaj 25,4 puta veći, a površinska temperatura oko 9940 K”.

“Sirius je dvojna zvijezda. Pratioc je prvi otkriveni bijeli patuljak, kojega je na temelju poremećaja gibanja vidljive zvijezde predvidio Friedrich Wilhelm Bessel (1844), a snimio Alvan Clark (1862). Sirius B je od Siriusa A udaljen od 8,2 do 31,5 astronomskih jedinica, s periodom ophoda od približno 50 godina. Masa mu je oko 1,018 mase Sunca, promjer 0,0084, sjaj 0,056, a površinska temperatura oko 25 200 K. Smatra se da je zvjezdani sustav star približno 240 milijuna godina”, navodi Hrvatska enciklopedija, a dodaju i informaciju da je ta zvijezda imala značaj i u Starom Egiptu.

“Kalendar u Starom Egiptu (oko 2500 godina prije Krista) temeljio se na pojavi izlaska Siriusa (Sopdeta) neposredno prije izlaska Sunca, što se događalo oko ljetnog suncostaja i bilo najava poplava Nila”, navode.

Zaključno, objavi o snimci svjetlećeg nebeskog objekta nedostaje kontekst. Prema riječima stručnjaka iz zvjezdarnice Višnjan snimljeni objekt je zvijezda Sirius, najsjajnija zvijezda na našem nebu koja pripada zviježđu Velikog psa.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.