Pod povećalom

Minimalna plaća se nije mogla smanjivati, niti ostaviti idućoj Vladi

Vlada RH
Hina / Denis Cerić / dc

Tehnička Vlada Republike Hrvatske, i dalje pod predsjedanjem Zorana Milanovića, na sjednici održanoj 30. prosinca 2015. donijela je Uredbu o visini minimalne plaće za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2016. godine. Prema ovoj uredbi će minimalna plaća tijekom 2016. iznositi 3120 kuna bruto.

Ovakva odluka Vlade na odlasku izazvala je negodovanje među članovima uskoro vladajućeg HDZ-a. Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko je, prema izvještaju Poslovnog dnevnika, poručio kako “ne zna što oni time žele postići”. Anonimni izvor iz HDZ-a u razgovoru za Jutarnji list bio je puno oštriji pa se čak zapitao ima li Vlada na odlasku mandat za donošenje takve odluke. “Neprihvatljivo je da Vlada na odlasku donosi takve odluke. To je odluka koju su trebali ostaviti novoj Vladi”, citira Jutarnji list anonimnog sugovornika iz redova HDZ-a.

Zakon se morao ispoštovati

Ovlasti Vlade RH za utvrđivanje iznosa minimalne plaće regulirane su Zakonom o minimalnoj plaći, donesenim u ožujku 2013. godine. Taj zakon, u svom 4. članku, propisuje da se “visina minimalne plaće utvrđuje jednom godišnje za sljedeću kalendarsku godinu”. Istim zakonom, u 2. stavku njegovog 7. članka, propisano je da se “minimalna plaća ne može utvrditi u iznosu manjem od iznosa koji je bio utvrđen za prethodnu godinu. “Ministar nadležan za rad će, imajući u vidu povećanje udjela minimalne plaće u prosječnoj plaći, nakon konzultacija sa socijalnim partnerima, Vladi Republike Hrvatske predložiti visinu minimalne plaće”, stoji u 3. stavku 7. članka Zakona o minimalnoj plaći.

Članak 8. Zakona o minimalnoj plaći propisuje da se samo iznimno kolektivnim ugovorom “može ugovoriti minimalna plaća u iznosu manjem od iznosa propisanog uredbom iz članaka 6. i 7. ovog zakona”. No, ni u tom slučaju iznos minimalne plaće ne može biti manje od 25 posto iznosa propisanog Zakonom o minimalnoj plaći.

S obzirom na odredbu prema kojoj se Uredba o visini minimalne plaće mora donijeti barem jednom godišnje, ispada da je Vlada na odlasku takvu uredbu zapravo morala donijeti do kraja kalendarske godine. Prepuštanje tog posla narednoj Vladi, koju će Sabor potvrditi tek početkom 2016. godine, značilo bi kršenje Zakona o minimalnoj plaći. Uredbu o visini minimalne plaće Vlada RH je, naime, zadnji put donijela na sjednici održanoj 17. prosinca 2014. godine. Tada je propisano da će minimalna plaća za 2015. godinu iznositi 3029,55 kuna bruto.

Hrvatska minimalna plaća u “donjem domu” EU

Prema zadnjim podacima Eurostata, objavljenim u srpnju 2015. godine, minimalna plaća u Hrvatskoj je među nižima u Europskoj uniji. Tada je Hrvatski minimalac iznosio 398,90 eura. U lošijem položaju bili su tek radnici u Estoniji (390 eura), Slovačkoj (380 eura), Latviji (360 eura), Češkoj (337,58 eura), Mađarskoj (333,41 eura), Litvi (325 eura), Rumunjskoj (234,77 eura) i Bugarskoj (194,29 eura). U razvijenijim zemljama iznosi minimalne plaće drastično su viši pa ona u Luksemburgu tako iznosi 1922,96 eura, u Ujedinjenom Kraljevstvu 1509,70 eura, u Nizozemskoj 1507,80 eura, u Belgiji 1501,82 eura, u Njemačkoj 1473 eura… Daleko ispred Hrvatske je i susjedna Slovenija, gdje minimalac iznosi 790,73 eura.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.