Ocjena točnosti

Predsjedničina tvrdnja da je korupciju u tajnim službama naslijedila od Milanovića i Josipovića nije točna

HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

“Naravno da se borim s korupcijom u sigurnosno-obavještajnom sustavu. Pa taj sam sustav naslijedila od Ive Josipovića i Zorana Milanovića opterećen jednim od najvećih korupcijskih skandala od samostalnosti Hrvatske”, priopćila je predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović (Večernji list).

Aktualna predsjednica i kandidatkinja za drugi mandat priopćenjem je pojasnila tvrdnju izrečenu tijekom HRT-ovog sučeljavanja 11 predsjedničkih kandidata. “Ono što je meni problem jest da se ja bavim korupcijom u samim službama, SOA-i i drugim službama. Mislim da je došlo vrijeme da se zaposle mladi ljudi koji nisu korumpirani i koji će raditi profesionalno”, rekla je Grabar Kitarović tijekom debate s protukandidatima.

U naknadnom priopćenju pojasnila je da je pritom mislila na slučaj Darka Grdića i Ognjena Preosta, bivšeg ravnatelja i zamjenika ravnatelja Vojne-sigurnosno obavještajne agencije (VSOA). Međutim, ako je to slučaj na koji se predsjednica referirala kad je govorila o korupciji u tajnim službama, onda njena tvrdnje da je korupciju u tajnim službama naslijedila od predsjednika Ive Josipovića i premijera Zorana Milanovića nije utemeljena.

U nepravomoćnoj presudi koja im je izrečena u siječnju 2018. godine Grdić i Preost proglašeni su krivi za izvlačenje novca iz VSOA-e u razdoblju od početka 2009. do 3. srpnja 2012. godine (Večernji list). Početak inkriminiranog razdoblja se, dakle, odnosi na vrijeme kad je hrvatski premijer još bio Ivo Sanader, a u Uredu predsjednika stolovao je Stjepan Mesić. Ivo Josipović predsjednikom je postao nakon drugog kruga izbora održanih 14. siječnja 2010. godine, a Zoran Milanović potvrđen je kao premijer nakon parlamentarnih izbora koji su se održali 4. prosinca 2011. godine.

Vremenske nekonsistentnosti u tvrdnjama predsjednice Grabar Kitarević već su primjećene i na Twitteru. Matematičar i ekonomist Domagoj Babić napravio je graf koji pokazuje da se izvlačenje novca iz VSOA-e, prema navodima iz optužnice, počelo prije izbora Josipovića i Milanovića, odnosno da se afera počela procesuirati tek nakon što je HDZ na vlasti zamijenila SDP-ova Kukuriku koalicija.

Svakako treba naglasiti i da je presuda Grdiću i Preostu za izvlačenje novca iz VSOA-e i dalje nepravomoćna. Konačni pravorijek o njihovoj krivnji ili nevinosti tek treba dati Vrhovni sud. To su istaknuli i Grdić i Preost oglasivši se priopćenjima odaslanima preko svojih odvjetnika (Jutarnji list; ovdje i ovdje). Ističu da je predsjednica RH optužbama na račun njihovih klijenata povrijedila presumpciju nevinosti i izvršila pritisak na rad Vrhovnog suda, iako je tijekom predizbornog sučeljavanja i sama tvrdila da je svatko nedužan dok mu se sudskim putem ne utvrdi krivnja.
ISPRAVAK: Ovaj tekst je naknadno prepravljen zbog ispravljanja greške koja nam se potkrala u izvornoj verziji. Izvorno je u tekstu stajalo da predsjednica Grabar Kitarović tijekom sučeljavanja nije izrijekom spomenula VSOA-u, već samo SOA-u. Dodatnim preslušavanjem predsjedničine izjave utvrdili smo da to nije točno. Ispričavamo se čitateljima zbog nenamjerne pogreške.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.