Pod povećalom

Ivana Kekin u imovinsku karticu nije upisala garažu u Zagrebu veličine 16 kvadrata

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u odgovoru Faktografu napisalo je da se garaža, ako je upisana zasebno u zemljišnim knjigama, mora zasebno upisati i u imovinskoj kartici.
Foto: HINA/ Miljenko KLEPAC/ tm

Portal Hrvatska danas 17. prosinca objavio je tekst (arhivirano ovdje) u kojem navodi da predsjednička kandidatkinja platforme Možemo Ivana Kekin u svoju imovinsku karticu, koju je predala kao saborska zastupnica, nije prijavila garažu od 16 kvadratnih metara koja se nalazi u dvorištu zgrade u Zagrebu u kojoj živi.

Prema odgovoru Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Faktografu, Kekin je tu garažu trebala zasebno prijaviti u imovinsku karticu.

Kekin je u imovinsku karticu prijavila stan u Zagrebu od 77,41 kvadrata procijenjene vrijednosti nešto manje od 200 tisuća eura te vikendicu sa zemljištem u istarskom mjestu Momjanu površine 412 kvadrata koju je procijenila na 400 tisuća eura. O kupovini tog zemljišta i vili koju je Kekin upisala u imovinsku karticu, a koja je postala jedna od vidljivijih tema predsjedničke kampanje, Faktograf je pisao u dva teksta (1, 2).

I dok je vilu u Momjanu i stan u Zagrebu Kekin upisala u svoju imovinsku karticu, u njoj se ne nalazi i garaža u dvorištu zgrade u kojoj predsjednička kandidatkinja živi.

Kekin: Vrijednost stana u imovinskoj kartici uključuje i garažu

Predsjedničku kandidatkinju Ivanu Kekin u četvrtak smo pitali zašto u imovinsku karticu nije prijavila garažu u Zagrebu.

“Garaža je kupljena istodobno sa stanom i kada sam prijavljivala stan u imovinskoj kartici, njegova procijenjena vrijednost, sukladno tome, obuhvaća i tu garažu”, kazala nam je Kekin te dodala kako će provjeriti sa Povjerenstvom za sukob interesa te da će ispraviti pogrešku, ako je morala zasebno prijaviti i garažu.

Kekin nam je poslala i rješenje o etažiranju zgrade iz prosinca 2023. godine iz kojeg je vidljivo da je pravo vlasništva na garažu upisano na temelju ugovora o kupoprodaji nekretnine iz srpnja 2012. godine te uvjerenja Gradskog ureda za katastar i geodetske poslove iz veljače 2020. godine. I u tom dokumentu piše da je garaža veličine 16 kvadrata. Ti podaci se poklapaju i s onima navedenim u zemljišno-knjižnom izvatku za garažu Ivane Kekin.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Prema članku 11. Zakona o sprječavanju sukoba interesa dužnosnici u imovinske kartice moraju prijaviti nekretnine u svom vlasništvu, a neki od dužnosnika garaže prijavljuju zasebno. Tako je, primjerice, aktualni predsjednik Hrvatske i predsjednički kandidat Zoran Milanović u imovinskoj kartici prijavio garažu u Zagrebu veličine 14 kvadrata koju je procijenio na vrijednost nešto veću od 13 tisuća eura.

Povjerenstvo: Ako je garaža zasebno upisana u zemljišnim knjigama, onda ju treba zasebno i prijaviti u imovinskoj kartici

Kako bi razjasnili je li Kekin u prekršaju, jer nije zasebno prijavila garažu, poslali smo upit Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa koji nam je u odgovoru napisao da ako je garaža upisana kao zasebna nekretnina u zemljišnim knjigama, onda ju je Kekin trebala i zasebno prijaviti u imovinskoj kartici.

“Ističem kako su, sukladno Zakonu o sprječavanju sukoba interesa čl. 11. st. 5 te Pravilima i uputama za popunjavanje i podnošenje obrasca imovinske kartice, obveznici dužni prijaviti podatke o nekretninama onako kako je stvarno stanje tj. kako je upisano u zemljišnim knjigama. Slijedom navedenog, ukoliko obveznik ima garažu upisanu kao zasebnu nekretninu u odnosu na stan isti je dužan prijaviti predmetnu garažu kao zasebnu nekretninu u imovinskoj kartici”, piše u odgovoru koji smo u petak dobili od glasnogovornice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Mije Vidović.

S obzirom da postoji zaseban zemljišno-knjižni izvadak za garažu, znači da je Kekin morala nju zasebno i prijaviti u imovinskoj kartici, što ona nije učinila.

Pitali smo i kakve sankcije slijede Kekin zbog neispravno ispunjene imovinske kartice.

“U odnosu na sankcije, ZSSI propisuje da za povredu odredbi  Zakona ili drugog zabranjenog ili propisanog ponašanja iz članka 7. (zabranjena djelovanja obveznika), članka 9. (deklariranje sukoba interesa i nesudjelovanje u odlučivanju), članka 10. (obveza podnošenja imovinske kartice), članka 15. stavaka 3. i 4. (primanje darova), članka 16. (naknade obveznika), članka 17. (obavljanje drugih poslova obveznika), članka 18. (članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima), članka 19. stavaka 1. i 4., članka 20. stavaka 1. i 4., članka 21. stavaka 1. i 4. (članstvo i udjeli obveznika u trgovačkim društvima i ograničenja poslovanja) i članka 29. (očitovanje obveznika u slučaju nesklada odnosno nerazmjera prijavljene imovine) ovoga Zakona, Povjerenstvo obveznicima, uzimajući u obzir načelo razmjernosti, može izreći opomenu ili novčanu sankciju. Novčana sankcija izriče se u visini 530,00 do 5309,00 eura vodeći računa o težini i posljedicama povrede Zakona”, napisali su nam u odgovoru iz Povjerenstva.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.