Društvenim mrežama širi se netočna tvrdnja da statistički podaci iz država s visokim udjelom procijepljenog stanovništva pokazuju da cjepiva protiv Covida-19 nisu učinkovita.
“Raspisali se danas propagatori cjepiva (mediji) da smo među najgorim državama prema procijepljenosti. ŠTO JE TU NAJGORE I LOŠE?
Pa pogledajte graf, cjepiva nisu garancija, štoviše, Danska koja ima največi broj cijepljenih ima i najveći broj novozaraženih, dok države sa najmanjim brojem cijepljenih imaju najmanji broj novozaraženih”, objavljeno je na Facebook stranici rubnog portala Transformacija svijesti (arhivirano ovdje).
Objavi je priložen i sljedeći grafikon sa stranice Our World in Data:
Ista objava se na Facebooku dijeli i putem privatnih korisničkih profila.
Tvrdnja kako priloženi graf dokazuje da cjepiva nisu učinkovita izrazito je manipulativna.
Poznato je, naime, da se cijepljene osobe i dalje mogu zaraziti virusom SARS-CoV-2, a zbog čega ulaze u dnevne statistike novozaraženih. Međutim, cjepivo pruža vrlo učinkovitu zaštitu od hospitalizacije i smrti.
To je vrlo lako provjeriti upravo na stranici Our World in Data. Evo kako izgleda grafikon kad za iste države usporedimo smrtnost od Covida-19.
Iako visoko procijepljena Danska trenutno doista bilježi velik broj slučajeva novozaraženih osoba (čemu doprinosi i širenje nedavno otkrivenog omikron soja novog koronavirusa), smrtnost u istoj toj Danskoj je na iznimno niskim razinama. S obzirom da je isti uzorak uočljiv i u drugim državama s visokim udjelom procijepljenosti, jasno je da cjepivo pruža kvalitetnu zaštitu od težeg oblika Covida-19.