Jadranka Vrhovec, o čijim je dezinformacijama Faktograf već pisao, na svom je Facebook profilu 26. studenog objavila fotografiju privremenog izvještaja o pojavi slučajeva hripavca u SAD-u u 2023. godini uz koji je u statusu (arhivirano ovdje) navela:
“Što kaže službeno izvješće za hripavac!?
Kod potpuno necijepljenih = 74 slučaja
1-2 doze cjepiva = 192 slučaja
3+ doze = 873 slučajaDa li su pikani krivi što su se necijepljena djeca zarazila?”.
Kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) hripavac ili pertussis je akutna visoko zarazna bakterijska infekcija dišnog sustava, karakterizirana napadajima spazmatičnog kašlja. Uglavnom se javlja kod dojenčadi i male djece. Tijek bolesti je postupan, s nespecifičnim kataralnim simptomima (kao prehlada), zbog čega se u početku, kada je osoba najzaraznija, ne posumnja na hripavac, pa bolesnik neometano širi bolest. Iz HZJZ-a navode da je učinkovita i sigurna prevencija hripavca redovno cijepljenje odgovarajućim cjepivima.
U statusu je objavljeno autentično privremeno izvješće američkog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) o broju zabilježenih slučajeva hripavca za 2023. godinu u SAD-u iz ožujka ove godine. Također, Vrhovec u statusu točno navodi da su zabilježena 74 slučaja pojave hripavca kod necijepljenih, 192 slučaja kod onih koji su dobili jednu ili dvije doze te 873 slučaja kod cijepljenih s tri ili više doza. Ono što Vrhovec ne piše u statusu iz statistike koju navodi jest da je zabilježeno i 976 slučajeva među pacijentima kod kojih nije poznat cijepni status.
CDC: Podaci se ne mogu koristiti za interpretaciju učinkovitosti cjepiva
Statusom Vrhovec nastoji istaknuti da je veći broj slučajeva hripavca kod cijepljenih nego kod onih koji se nisu cijepili čime dovodi u pitanje učinkovitost cjepiva protiv hripavca. No, takvu interpretaciju podataka pobija CDC u bilješci navedenoj u objavljenom dokumentu.
“CDC preporučuje da do šestog mjeseca života sva djeca prime najmanje 3 doze cjepiva DTaP. Pokrivenost tim cjepivom u SAD-u je vrlo visoka. Više od 95 posto djece starosti između 19 i 35 mjeseci primilo je najmanje tri doze DTaP-a. Tablica ilustrira sličan trend među slučajevima hripavca prijavljenima tijekom 2023. – većina je primila najmanje 3 doze DTaP-a. Zbog toga što se razina zaštite od DTaP-a smanjuje vremenom, čak i djeca koja su redovito cijepljena mogu dobiti hripavac. Necijepljena djeca imaju veću mogućnost da dobiju hripavac te teže obolijevaju od onih koji su potpuno cijepljeni. Podaci se ne mogu koristiti za interpretaciju učinkovitosti cjepiva ili procjenu rizika jer su podaci nepotpuni i nema zdrave grupe za usporedbu”.
Ukratko, CDC u bilješci navodi da se podaci ne mogu koristiti za procjenu učinkovitost cjepiva, tvrde da necijepljena djeca imaju veću mogućnost obolijevanja i da obolijevaju teže, a jasno navode i svoju preporuku roditeljima da cijepe djecu.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Cijepljenih oko 20,9 milijuna djece, necijepljenih 1,1 milijun
Podatak koji najbolje otkriva apsurdnost usporedbe broja zaraženih cijepljenih i necijepljenih, što Vrhovec u svom statusu radi, je navod da se u SAD-u više od 95 posto djece cijepi tim cjepivom. Iz toga se podatka može zaključiti da je broj cijepljene djece mnogo veći od broja necijepljene.
Statistika CDC-a navela je podatke o zaraženoj djeci do starosti od šest godina. S obzirom na to da nismo mogli pronaći podatak koliko je djece do te starosti točno cijepljeno protiv hripavca u SAD-u, za “grubi” izračun poslužili smo se podacima o broju rođene djece u SAD-u u posljednjih šest godina, zaključno sa 2023. godinom. Prema statistici CDC-a, u SAD-u je u 2023. godini rođeno 3,596,017 djece, godinu ranije 3,667,758, a 2021. godine 3,664,292. U 2020. godini u SAD-u je rođeno 3,605,201 djece, godinu ranije 3,747,540, a u 2018. godini 3,791,712. Ukupno je to u šest godina nešto više od 22 milijuna rođene djece (22.072.520).
S obzirom da CDC navodi da je više od 95 posto djece cijepljeno, grubi izračun kaže kako je to, u proteklih šest godina, oko 20,9 milijuna djece. Ostalih pet posto necijepljenih iznosio bi oko 1,1 milijun djece. Kada se ti podaci spoje s brojem slučajeva hripavca u 2023. godini, koje navodi Vrhovec u statusu, dobije se da je od 20,9 milijuna cijepljene djece zabilježeno 873 slučaja hripavca, dok su na 1,1 milijun potpuno necijepljenih registrirana 74 slučaja. Ako se pogleda samo 2023. godina, odnos između cijepljene i necijepljene djece je 3,4 milijuna cijepljene i oko 180 tisuća necijepljene. Iz tih je podataka jasno koliko je “bazen” cijepljenih veći od “bazena” necijepljenih, što daje kontekst brojkama o slučajevima hripavca u SAD-u.
Cjepivo je značajno smanjilo broj slučajeva hripavca u SAD-u
S obzirom da je Vrhovec podijelila dokument CDC-a, na njihovim internetskim stranicama potražili smo i što oni kažu o cijepljenju protiv hripavca. Navode da svima preporučuju cijepljenje protiv hripavca jer je cjepivo najbolji način zaštite od bolesti. Dodaju da su cjepiva dobra, no i da zaštita slabi vremenom. Na svojoj internetskoj stranici CDC donosi i jasnu statistiku o padu broja zabilježenih slučajeva hripavca nakon što su cjepiva uvedena 40-ih godina 20. stoljeća.
“U 20. stoljeću hripavac je bio jedna od najčešćih dječjih bolesti i veliki uzrok dječje smrtnosti. Prije dostupnosti cjepiva protiv hripavca 40-ih godina 20. stoljeća, stručnjaci za javno zdravlje izvještavali su o više od 200 tisuća slučajeva godišnje”, navodi se na stranicama CDC-a te se dodaje da je masovno cijepljenje počelo uvođenjem DTP cjepiva (difterija-tetanusa-pertusis) 1948. godine. “Od tada, broj godišnjih slučajeva smanjio se više nego 90 posto u odnosu na eru prije cijepljenja”, navodi CDC.
Također, i Svjetska zdravstvena organizacija na svojim internetskim stranicama navodi da je cijepljenje najbolja zaštita protiv hripavca. Već ranije smo naveli stav HZJZ-a da je učinkovita i sigurna prevencija hripavca redovno cijepljenje odgovarajućim cjepivima, dok je cjepivo protiv difterije, tetanusa i hripavca u Hrvatskoj obvezno te je navedeno i u provedbenom programu obveznog cijepljenja za 2024. godinu.
Zaključno, samom nabrajanju slučajeva hripavca u 2023. godini u SAD-u u statusu Jadranke Vrhovec nedostaje kontekst. Dok su brojke iz statusa točne, a dokument CDC-a iz kojeg su one navedene je autentičan, u statusu se ne navodi da je u SAD-u više od 95 posto djece cijepljeno zbog čega je broj cijepljenih puno veći od broja necijepljenih. Uz to, u samom dokumentu CDC-a se navodi kako podaci ne mogu biti korišteni za interpretaciju učinkovitosti cjepiva. I CDC, kao i Svjetska zdravstvena organizacija, a i HZJZ, preporučuju cijepljenje protiv hripavca kao najbolji način zaštite, dok povijesni podaci pokazuju ogroman pad broja slučajeva nakon uvođenja cjepiva.