Pod povećalom

Stanovnike Novog Zagreba naljutila nenajavljena sječa stabala

U Novom Zagrebu je u tijeku HEP-ov projekt zamjene vrelovodne infrastrukture, zbog čega se sijeku stabla. Stanarima i Vijeću gradske četvrti nitko nije najavio sječu.
Screenshot: Facebook

Za stanovnike zagrebačkog Sigeta petak 13. ovoga svibnja uistinu je bio nesretan. Zatekla ih je nenajavljena sječa stabala zbog rekonstrukcije trase toplovoda. O sječi nisu bili obaviješteni ni stanovnici tog kvarta, niti vijeće gradske četvrti.

U objavi na Facebook stranici Siget koja je prikupila ljute komentare stanovnika tog kvarta navodi se, između ostaloga, da je “žalosno što HEP i Gradski ured koji je odgovoran za zelenilo nije obavijestio VGČ Novi Zagreb zapad, što je trebalo. Tako bi znali o čemu se radi i bili bi u toku. Predsjednik VGČ Novi Zagreb zapad Tomislav Vukoja će s vijećnicima idući tjedan održati sastanak sa odgovornima.” Za sječu su u istom kvartu označena i još neka stabla.

Screenshot: Facebook

Riječ je o rekonstrukciji postojeće trase toplovoda u sklopu projekta Revitalizacija vrelovodne mreže na području grada Zagreba ukupne vrijednosti 700 milijuna kuna. Projekt se provodi kroz tri godine, od 2021. do 2023., u naseljima Dugave, Utrina, Travno, Središće, Sopot, Siget, Trnsko, Volovčica, Borovje, Folnegovićevo, Savica, Kruge, Martinovka, Sigečica, Vrbik, Cvjetno, Donji grad, Trešnjevka, Voltino, Rudeš, Srednjaci, Gredice, Gajevo, Staglišće, Jarun, Vrbani i Malešnica.

Predsjednik Vijeća Gradske četvrti Novi Zagreb zapad Tomislav Vukoja (Zagreb je naš/Možemo) nam je kazao da vijeće te gradske četvrti “nije bilo obaviješteno, bar ne u mom mandatu, o sječi stabala koja se nalaze na trasi toplovoda”.

On nema ni odgovor na to kada je dogovoren projekt rekonstrukcije trase toplovoda, a niti je bio informiran da će projekt rekonstrukcije započeti u petak, 13. svibnja. Suglasnost za provođenje rekonstrukcije toplovoda izdana je od strane Gradskog ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, kazao nam je Vukoja.

Dodaje i da je cijeli slučaj prijavljen, i to navedenom Gradskom uredu koje je dalo rješenje, što uključuje i komunalno redarstvo, kao i Gradskom uredu za upravljanje imovinom Grada, Gradskoj četvrti Novi Zagreb zapad i Državnom inspektoratu Republike Hrvatske.

“Kako se radi o rekonstrukciji, a ne postavljanju nove trase toplovoda, trasa ne može biti izmaknuta, a odgovor HEP-a je da su stabla ilegalno na trasi toplovoda. Svako mi je kao predsjedniku Vijeća Gradske četvrti iznimno žao zbog ovakve situacije te sada u suradnji s tvrtkom Zrinjevac razmatramo mogućnost preseljenja stabala koji se nalaze na ostatku trase toplovoda”, kaže Vukoja.

HEP Toplinarstvo navodi da, s obzirom na to “da se prethodnih godina pri sadnji stabala nije uvijek vodilo računa o položaju komunalne i energetske infrastrukture, dio stabala bespravno je posađen direktno na trasi vrelovoda, što otežava održavanje infrastrukture”. Stoga je, objašnjavaju, nužno rušenje određenog broja stabala, a postojeću trasu vrelovodne mreže nije moguće izmještati radi zaobilaženja stabala, budući da se radi o zamjeni postojeće mreže.

Dio je to odgovora koji smo dobili od HEP Toplinarstva, a koji je gotovo identičan odgovoru HEP-a stanovniku Sigeta na upit o sječi stabala kojega nam je proslijedio Vukoja.

Mnogi su se pitali zašto trasa vrelovoda nije mogla biti izmještena kako bi se izbjegla sječa stabala.

Iz HEP-a navode dva razloga. Prvi je taj da se radi o projektu koji je financiran bespovratnim sredstvima iz fondova Europske unije u sklopu Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014.-2020. U sklopu tog projekta sredstva su dobivena pod ciljem „Ulaganja u mrežu toplinarstva – renovacija i modernizacija, uključujući mjere usmjerene smanjivanju gubitka topline, vode i pare”. Zaobilaženje stabala bilo bi izgradnja nove vrelovodne mreže, a ne modernizacija postojeće te samim tim neprihvatljiv trošak, ističu iz HEP-a.

Kao drugi razlog, HEP navodi činjenicu da vrelovodne cijevi nisu jedine koje prolaze ispod zemlje. Uz njih su položene i instalacije ostalih pružatelja energetskih, komunalnih i teleoperaterskih usluga, poput plinovoda, elektroenergetskih kablova, vodovoda, kanalizacije i telekoma.

“Ukoliko bi se pristupilo izmještanju trasa vrelovoda zbog zaštite stabala, trebalo bi napraviti projekte izmještanja svih podzemnih instalacija na svakoj dionici na način da se iste uklone te ponovno izgrade na propisanim razmacima unutar energetskog kanala. Uz teoretsku pretpostavku da se za takve projekte uspiju osigurati značajni financijski iznosi, provođenje ovakvih radova značilo bi za građane grada Zagreba, uz prekide isporuke tople vode, prekide pružanja usluga isporuke plina, pitke vode, struje, odvodnje i teleoperaterskih usluga”, kažu.

 

Prikaz položenih podzemnih instalacija u jednoj tipičnoj ulici u Zagrebu. Izvor: HEP Toplinarstvo

Kompletna projektna dokumentacija je prije početka radova dostavljena Gradu Zagrebu i nadležnom Gradskom uredu od kojeg je dobivena suglasnost za iste, kažu iz HEP-a.

“Suglasnost obuhvaća cjelovito rješenje zaštite stabala i niskog raslinja, a u slučajevima gdje se ne može izbjeći rušenje, propisan je broj zamjenskih stabala i okvirna lokacija (slobodne zelene javne površine) u naseljima u kojima se odvijaju radovi”, dodali su.

Sjednica Vijeća Gradske četvrti na kojoj je Vukoja planirao adresirati ovo pitanje održala se u utorak, 17. svibnja, četiri dana nakon sporne sječe stabala. Poslali smo mu dodatan upit: zanimalo nas je koji su zaključci sjednice te zašto predsjednik VGČ-a nije obaviješten o sječi stabala.

Vukoja nam je kazao da sjednica jest održana, ali “zapravo kao Vijeće ne možemo donijeti nikakav validan zaključak po ovom pitanju, jer kao Vijeće ne možemo izglasati bilo što što bi utjecalo na projekt kojem je izdana građevinska dozvola, a HEP na toj trasi ima pravo služnosti. Ono što je meni problematično je što još uvijek nemamo saznanja o izdanim rješenjima za micanje stabala na postojećoj trasi, kako bismo u suradnji s tvrtkom Zrinjevac pokušali premjestiti stabla koja se mogu premjestiti, a da ujedno i prežive”.

Na pitanje zašto nije obaviješten o sječi stabala, odgovor nema. Ovaj tjedan održan je i sastanak s HEP-om. Vukoja nas je obavijestio da su se iz HEP-a ispričali što se nisu na vrijeme javili te će u dogovoru sa Zrinjevcem posaditi zamjenska stabla.

“Tvrtka Zrinjevac nije bila obaviještena o radovima, niti ima saznanja o izdanim rješenjima za sječu stabala na trasi vrelovoda, međutim, obišli smo trasu da vidimo da li se nešto od drveća može spasiti”, još je dodao. Radovi bi trebali biti gotovi do 15. rujna.

Zanimalo nas je i kada je projektna dokumentacija poslana i kada je suglasnost za radove dana.

HEP Toplinarstvo je “sukcesivno od kraja 2019. do kraja 2020. dostavljalo Gradu Zagrebu, Gradskom uredu za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet projektnu dokumentaciju za navedeni projekt”.

Iz Grada su nam rekli da je nadležni Odsjek za zelene površine Grada Zagreba 2020. godine potvrdio da projekt zadovoljava “uvjete očuvanja i uređenja krajobraza u smislu očuvanja i zaštite postojećeg zelenila te zamjenske sadnje i sanacije javnih zelenih površina po završetku radova”.

“Investitor trgovačko društvo HEP-TOPLINARSTVO d.o.o. je 21. 3. 2022. ovom tijelu graditeljstva prijavio početak izvođenja radova na zamjeni vrelovodne mreže u naselju Siget, bez građevinske dozvole na temelju glavnog projekta oznake ZOP 1337/19, te su o tome, putem elektroničke oglasne ploče obaviješteni Ministarstvo unutarnjih poslova, građevinska inspekcija i inspekcija rada, kojima je tim putem omogućen uvid u glavni projekt izrađen u elektroničkom obliku”, dodaju iz Grada.

Kako HEP štiti stabla tijekom radova. Photo: HEP Toplinarstvo

Zaključno, iz HEP-a su nam u više navrata ponovili da će kroz navedeni projekt, u dogovoru s resornim gradskim uredom, posaditi 1.240 novih stabala na lokacijama koje će definirati gradski ured “kako bi se nadoknadilo, nažalost, nužno uklanjanje postojećih stabala zbog izvedivosti projekta, koji je od velikog značaja i javnog interesa za grad Zagreb i njegove građane”.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.