Portal Epoha, bogati izvor dezinformacija i tzv. lažnih vijesti (1, 2, 3, 4, 5), nastavlja sa svojom praksom širenja znanstveno neutemeljenih tvrdnji.
Na toj su stranici sredinom lipnja objavljene, kako se u samom naslovu teksta (arhiviranog ovdje) tvrdi, “šokantne mikroskopske fotografije krvnih ugrušaka izvađenih iz iznenada preminulih osoba”.
“Za razliku od normalnih krvnih ugrušaka koji su želatinasti, ovi ugrušci sadrže iznimno velike i složene ponavljajuće strukturne elemente, a svi su izvađeni unutar nekoliko sati nakon smrti i nisu rezultat postmortem zastoja krvi, niti su zgrušana krv”, tvrdi se u članku koji je objavljen i na Facebook stranici portala.
Tekst na Epohi završava sa zaključkom da je, iako se još ne zna o čemu se radi, “evidentno da se ne radi o zgrušanim krvnim stanicama već o proteinskim strukturama”.
“Proteinske strukture koje su prikazane vjerojatno su rezultat uputa za sintezu proteina mRNA koje su ubrizgane ljudima pod lažnim nazivom “cjepiva””, tvrdi se.
Osim na portalu Epoha, ove su tvrdnje objavljene i na portalu Provjeri.hr (arhivirano ovdje).
Kontekst
Do tih je uzoraka, navodi autor, došla doktorica Jane Ruby, i to posredstvom osobe zadužene za balzamiranje umrlih, Richarda Hirschmana.
Osobe su to koje su i ranije širile neutemeljene tvrdnje vezane za krvne ugruške koje navodno uzrokuju cjepiva.
Tako je početkom ove godine poznati teoretičar zavjera Alex Jones na svojoj stranici InfoWars tvrdio da djelatnici pogrebnih poduzeća tvrde da balzamatori pronalaze čudne ugruške kod “ubodenih” ljudi.
Pritom se referirao na Hirschmana koji je tvrdio da je uzrok tome cjepivo. Hirschman je tada podijelio slične tvrdnje u emisiji “Dr. Jane Ruby Show” (PolitiFact).
Inače, Ruby, čija je internetska emisija gledana na platformama kao što su BitChute i Rumble (poznate po distribuiranju dezinformirajućeg sadržaja), i ranije je širila dezinformacije, o čemu su više puta pisali brojni fact-checking portali (1, 2, 3).
Kada je riječ o prijašnjim tvrdnjama o neobičnim krvnim ugrušcima koje su dezinformatori širili, njih su vrlo brzo demantirali stručnjaci. Tako je nekoliko njih za PolitiFact početkom godine izjavilo da sama infekcija Covida-19 može uzrokovati upalu krvnih žila, oštećenje vrlo malih žila i krvne ugruške. Abnormalni ugrušci pronađeni su kod preminulih od Covida-19 puno prije nego što su cjepiva bila dostupna.
“Novi dokazi”
Fotografije “abnormalnih krvnih ugrušaka” objavio je portal Natural news, a kasnije ih je prenijela emisija koju vodi Jane Ruby. Portal Natural news, prema bazi podataka Media Bias/Fact Check, učestalo objavljuje sadržaj koji je činjenično netočan i neutemeljen.
Navedeni portal “drži” Mike Adams, bloger koji je skeptičan prema cjepivima i koji se zalaže za pravo na posjedovanje oružja, i čije su netočne medicinske tvrdnje znanstvenici više puta raskrinkali (1, 2, 3).
Isto su napravili i u slučaju tvrdnji i fotografija koje prenosi Epoha.
David Gorski, američki kirurški onkolog, profesor kirurgije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Wayne i kirurški onkolog na Institutu za rak Barbare Ann Karmanos, na svom se blogu, na kojem redovito raskrinkava medicinski neutemeljene tvrdnje, dotaknuo i onih Adamsovih.
Prije svega, Gorski se referira na Adamsovo čuđenje oko toga da su u ugrušcima pronađene proteinske strukture.
Kako navodi onkolog, to nije ništa neuobičajeno; jednostavnom pretragom na provjerenim internetskim stranicama koje objavljuju medicinske informacije moguće je utvrditi da se krvni ugrušci sastoje od malih čestica zvanih trombociti i mreže proteinskih niti, nazvanih fibrin (1, 2).
Nadalje, Gorski ističe kako Adams tvrdi da ugrušci nisu secirani iz krvnih žila već su izvučeni putem igle.
“Adams uopće ne razmatra potencijalni učinak koji bi sisanje ugruška kroz iglu mnogo manju od ugruška moglo imati na njegov izgled”, navodi Gorski.
Nedostatke Adamsove “analize” primijetili su i drugi stručnjaci, pa je tako jedan od njih na Twitteru napisao kako bi žilav i vlaknast izgled ugruška moglo objasniti to da su neki od ugrušaka jednostavno ostavljeni da se osuše.
“Znanstvene metode”
Portal Epoha u tekstu navodi i kako su uzorci “obojeni standardnim tehnikama bojenja po gramu koje se koriste za mikrobiologiju kako bi se poboljšao strukturni kontrast tijekom mikroskopije”.
Prema Wikipediji, bojenje po Gramu, također nazvano Gramova metoda, tehnika je bojenja koja se koristi za razvrstavanje bakterijskih vrsta u dvije velike skupine: gram-pozitivne bakterije i gram-negativne bakterije.
Tom se metodom bakterije razlikuju po kemijskim i fizikalnim svojstvima njihovih staničnih stijenki; gram-pozitivne stanice imaju debeli sloj peptidoglikana u staničnoj stijenci koji zadržava primarnu boju, kristalno ljubičastu, dok gram negativne stanice imaju tanji peptidoglikanski sloj koji omogućuje ispiranje kristalno ljubičaste dodatkom etanola.
Gorski, u svojoj analizi Adamsovih tvrdnji, navodi kako se tako ne pripremaju histološki uzorci za mikroskopiju, osim ako se posebno ne traže gram-pozitivne bakterije.
Nadalje, Gorski se referira i na tvrdnju da je takav ugrušak izazvalo mRNA cjepivo. Navodi da su Adamsove spekulacije neosnovane, iako je istina da ribosomi koriste mRNA kao predložak za proizvodnju proteina i da spike protein nije ljudski protein.
“Cjepiva temeljena na mRNA uključuju mRNA koja kodira za jedan protein i samo jedan protein: SARS-CoV-2 spike protein. Štoviše, suprotno onome što budale poput Adamsa tvrde, količina generiranog šiljastog proteina je beskonačno mala jer cjepivo ne treba proizvoditi puno proteina da bi imunološki sustav natjerao da odgovori na spike protein. Adams zvuči kao da su ugrušci koje je pogrešno shvatio napravljeni od ‘neljudskih’ proteina proizvedenih jer je mRNA iz cjepiva protiv Covida-19 ‘otela’ stanice kako bi ih proizvela. Čovjek se pita zašto nije napravio neku imunohistokemiju za spike protein”, napisao je.
Cjepiva i krvni ugrušci
Kao što smo nedavno pisali, stvaranje krvnih ugrušaka doista je rijetka nuspojava kod vektorskih, ne mRNA cjepiva (Adams se u najnovijim tvrdnjama referira na mRNA cjepiva).
Unatoč tome, korist od cijepljenja vektorskim cjepivima Vaxzevria (AstraZeneca) te Janssen (Johnson&Johnson) u svim dobnim skupinama je veća nego što je rizik od nastanka vrlo rijetke specifične nuspojave karakterizirane trombozom i trombocitopenijom (Hrvatski zavod za javno zdravstvo).
Isto se odnosi i na mRNA cjepiva.
Recenzirana analiza više od 62.000 ljudi s Covid-19 i 3 milijuna koji su primili mRNA cjepivo u Singapuru između 23. siječnja 2020. i 3. kolovoza 2021. godine pokazuje da je rizik od razvoja ozbiljnih moždanih ugrušaka 28 do 32 puta veći kod osoba s Covidom-19 nego kod onih koji su primili cjepivo (Forbes).