Razotkriveno

Fotografije namrštenog Xi Jinpinga nastale su u ožujku, a ne dokazuju da je pretrpio moždani udar

Suprotno navodima iz statusa na društvenim mrežama, kineski vođa pojavio se u javnosti i nakon 3. plenarne sjednice KPK.
Foto: Jade Gao / AFP

Društvenim mrežama i pojedinim portalima (1, 2, 3) kruže glasine da je kineski predsjednik Xi Jinping imao moždani udar tijekom nedavne sjednice Centralnog komiteta Komunističke partije Kine. U nekim su slučajevima glasine potkrijepljene navodnim fotografijama s tog događaja.

“AŽURIRANJE – Kina: Nakon što je Xi Jinping navodno imao moždani udar tijekom 3. plenarne sjednice KPK, njegovo stanje trenutno nije poznato.
Slika vezana uz incident. Od tada nije bilo službenog pojavljivanja”, stajalo je u Facebook postu objavljenom 18. srpnja 2024. godine (arhiviran ovdje) koji je u međuvremenu uklonjen.

Screenshot/Facebook

I u drugim postovima koji su spominjali navodni moždani udar kineskog vođe stavljene su dvije fotografije Xija. Jedna ga prikazuje kako ispija napitak iz šalice, druga kako radi grimasu nakon što je odložio šalicu. Korisnici društvenih mreža koji su ih podijelili vjeruju da je tada uhvaćen trenutak kada je predsjednik dobio napadaj.

Fotografija nastala na Svekineskom narodnom kongresu

Obrnutom pretragom slika preko servisa TinEye i Google Lens došli smo do podatka da su fotografije stare barem četiri mjeseca, što znači da nisu nastale tijekom 3. plenarne sjednice KPK, kao što se navodi u statusima. Slijedeći linkove s tih servisa naišli smo na medijske izvještaje iz ožujka 2024. godine. Britanski Daily Mail objavio je tada članak o Xijevoj grimasi. “Oluja u šalici? Čini se da se kineski predsjednik Xi Jinping trznuo nakon što je pijuckao napitak tijekom godišnjeg kongresa, usred jačanja vlasti njegove komunističke partije”, naslov je članka s tog tabloida.

Članak je opremljen dvama fotografijama koje su postale viralne na društvenim mrežama. Na prvoj fotografiji, na kojoj Xi pije iz šalice, u vlasništvu je agencije Reuters. Uz nju, na Reutersovim stranicama, stoji opis: “Kineski predsjednik Xi Jinping pije iz šalice na završnoj sjednici Svekineskog narodnog kongresa (NPC) u Velikoj dvorani naroda u Pekingu, Kina, 11. ožujka 2024. godine”.

Druga fotografija, na kojoj kineski predsjednik žmiri i radi ekspresiju boli, gorčine ili nelagode, u vlasništvu je Associated Pressa (AP). Na njihovim stranicama uz fotografiju piše: “Kineski predsjednik Xi Jinping, u pozadini, reagira nakon što je pio iz šalice na završnoj sjednici Svekineskog narodnog kongresa održanoj u Velikoj dvorani naroda u Pekingu, ponedjeljak, 11. ožujka 2024. godine”.

Screenshot/AP

Kako je AP izvijestio, po završetku tog događaja koji je trajao tjedan dana, kinesko nacionalno zakonodavno tijelo, odnosno Svekineski narodni kongres, završio je svoju godišnju sjednicu “uobičajenom izjavom gotovo jednoglasne potpore planovima osmišljenima da provedu viziju čelnika vladajuće Komunističke partije Xi Jinpinga”.

Tvrdnje o zdravstvenom stanju kineskog predsjednika počele su se širiti nakon što je Jennifer Zeng, “autorica, reporterka i stručnjakinja za Kinu“, na svojim društvenim mrežama prenijela glasine drugih korisnika koji su pisali da se na plenarnoj sjednici KPK dogodilo “nešto veliko”. Zang je prenijela i prevela tvrdnje drugih promatrača i iznijela svoje sumnje u videu koji je objavila 16. srpnja na YouTubeu. U njega je umetnula i par starijih fotografija Xija, a među njima je bile i dvije sa Svekineskog narodnog kongresa.

Iako je u videu rekla da su fotografije nastale u ožujku, brojni su korisnici društvenih mreža te fotografije širili uz objašnjenje da se radi o nedavnoj sjednici KPK. Domaći korisnici i portali također su se pozivali na Zeng kao izvor. Vijest je također cirkulirala ruskim i ukrajinskim medijima.

Kasnije, 18. srpnja, Zeng je na X-u napisala da je koristila Xijeve stare fotografije kako bi pojasnila da se i ranije spekuliralo o njegovom zdravlju. Inzistirala je na tome da je jasno naznačila da samo prenosi glasine i da “ne prenosi krive informacije svjesno”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Xi se pojavio u javnosti nakon posljednje sjednice KPK

Plenarna sjednica Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (KPK), za koju korisnici društvenih mreža tvrde da je kontekst dvaju fotografija, održana je od 15. do 18. srpnja u Pekingu. Prema pisanjima medija, kineska vladajuća Komunistička partija završila je sastanak na najvišoj razini prošlog četvrtka “podržavši politiku usmjerenu na unapređenje tehnološke moći zemlje i jačanje njezine nacionalne sigurnosti”.

S obzirom na to da su se gore priložene fotografije masovno dijelile na drugim platformama i drugim jezicima, nekoliko je stranih portala za provjeru točnosti analiziralo te sadržaje (Lead Stories, Logically Fact, The Quint, Reuters Fact Check).

Svi su oni došli do istog zaključka. Uz to što su napisali da su fotografije nastale na drugom događaju, naglasili su i kako nema vjerodostojnih izvješća koja potvrđuju glasine da je kineski predsjednik doživio moždani udar tijekom plenarne sjednice Centralnog komiteta KPK.

U međuvremenu, još jedna tvrdnja domaćeg korisnika Facebooka, da od plenarne sjednice Centralnog komiteta KPK “nije bilo službenog pojavljivanja” Xi Jinpinga, pokazala se netočnom.

Kineska novinska agencija Xinhua izvijestila je 20. srpnja da je kineski predsjednik u subotu posjetio veleposlanstvo Vijetnama u Kini “kako bi izrazio žalost zbog smrti glavnog tajnika Centralnog komiteta Komunističke partije Kine (CPV) Nguyen Phu Tronga”. Vijest je opremljena fotografijom Xija u vijetnamskom veleposlanstvu. Vijetnamski mediji su također objavili tu vijest, uz koju stoji Xijeva fotografija upisivanja u knjigu žalosti.

Stoga zaključujemo da nije utemeljena tvrdnja da je kineski predsjednik i čelnik KPK dobio moždani udar. To ne dokazuje ni fotografija koja se širi uz tvrdnju. Je li napitak koji je izazvao njegovo mrštenje bio vruć, gorak ili nešto treće, nije poznato, ali sasvim je sigurno da fotografija ne pokazuje toliko dramatičan trenutak.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.