Razotkriveno

Na snimci iza Branka Borkovića vidi se zastava sa zgrade konzulata Srbije u Vukovaru

Snimka srpske zastave iza Branka Borkovića u Vukovaru iskorištena je za širenje mržnje i netrpeljivosti prema srpskoj zajednici u Hrvatskoj.
Foto: HINA/ Daniel KASAP/ ik

U nekoliko hrvatskih Facebook grupa (arhivirano 1, 2, 3, 4) pojavila se fotografija iz Kolone sjećanja s ovogodišnje obljetnice pada Vukovara na kojima se iza zapovjednika obrane Vukovara Branka Borkovića, poznatog pod ratnim nadimkom Mladi Jastreb, nalazi zastava Republike Srbije.

“Pogledajte zastavu iza Mladog Jastreba u hrvatskom Vukovaru na datum 18.11.2024. – i nitko da je skine”, stoji uz fotografiju na kojoj se vide i natpisi “HRT 1” te “Regionalni dnevnik”.

Fotografija iste kuće na kojoj stoji zastava Republike Srbije, ali bez Branka Borkovića u kadru, nakon ovogodišnjeg komemoriranja žrtava u Vukovaru, dijelila se na profilima i u Facebook grupama s uvredljivim statusom. Činjeničnu točnost tih objava provjeravao je hrvatski fektčekerski portal Lupa.

“Na dan sječanje kolone četnička zastava je*o on mater svoju četničku”, stajalo je u jednom od statusa (arhivirano ovdje), a koja je prenesena u dvije Facebook grupe (arhivirano ovdje i ovdje). U međuvremenu su te objave izbrisane.

U komentarima na tu fotografiju širili su se izljevi netrpeljivosti i mržnje prema srpskoj zajednici u Hrvatskoj, a u reakcijama nisu izostale niti prijetnje.

Fotografija na kojoj je Branko Borković, a koja se dijeli društvenim mrežama, je autentična. Radi se o snimci iz Regionalnog dnevnika HRT-a emitiranog 18. studenog, koji se i dalje može pronaći na internetskim stranicama HRT-a. Izjava Branka Borkovića, iza kojeg se vidi srpska zastava, emitirana je u prvoj minuti emisije.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Na snimci je zgrada Generalnog konzulata Republike Srbije

Portal Lupa u svojem članku navodi kako se kuća, na kojoj je izvješena zastava Republike Srbije, nalazi u Gundulićevoj ulici u Vukovaru. Radi se o kući u kojoj je smješten Generalni konzulat Republike Srbije.

Fotografija kuće iz statusa kojeg je istraživala Lupa nije snimljena tijekom ovogodišnje Kolone sjećanja, već je to fotografija koja se nalazi na internetskoj stranici Generalnog konzulata Republike Srbije u Vukovaru (arhivirano ovdje). Ista fotografija, sa srpskom zastavom na kući, može se pronaći i na platformi Google Maps, a kao datum objave naveden je rujan 2019. godine. Na platformi Google Maps, također, može se vidjeti ta ulica, kuća i zastava (zasjenjena) iz iste perspektive iz koje je u Gundulićevoj ulici snimljen i Branko Borković. Iz svega toga zaključujemo da se na snimci iza Borkovića nalazi zgrada Generalnog konzulata Republike Srbije u Vukovaru.

Na zgradama veleposlanstava vise zastave stranih država

Nije neuobičajena praksa da se na veleposlanstva i konzulate u Hrvatskoj stavljaju zastave država koje te institucije predstavljaju. Tako se na Google Mapsu može vidjeti fotografija njemačke zastave ispred njihova veleposlanstva u Zagrebu, kao i francuska zastava ispred njihova veleposlanstva ili zastava BiH ispred veleposlanstva te države.

Kada govorimo o konzulatima, kao što je onaj Srbije u Vukovaru, na Rivi u Rijeci vidljiva je zastava Italije na konzulatu te države, dok se i na zgradi mađarskog konzulata u Osijeku nalazi njihova zastava.

Zaključno, statusima u kojima se objavljuje zastava Srbije u Vukovaru nedostaje kontekst da se radi o zgradi generalnog konzulata te države u Hrvatskoj. Na zgradama diplomatskih predstavništava u Hrvatskoj izvješene su zastave i drugih stranih država koje predstavljaju.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.