Razotkriveno

AI snimke požara u Los Angelesu predstavljene kao autentične snimke drona

Društvenim mrežama ne prestaju se širiti AI snimke kalifornijskih požara, pronašli smo nekoliko takvih.
EPA/CAROLINE BREHMAN

U moru dezinformacija koje su kolale usred razornog požara u Los Angelesu, plivaju i vizualni sadržaji koji nisu nastali na terenu, odnosno snimke i fotografije kreirane digitalnim alatima. Među njima je i kratka kompilacija snimaka koje su navodno snimljene iz zraka, a pokazuju ogromnu bukteću vatru i veliki dim koji seže u visinu.

PRVE SNIMKE DRONOVIMA DIREKTNO IZ ZRAKA NAD LOS ANGELES I CALIFORNIA…
Amerika je u najvišem stupnju pripravnosti obzirom da požari niču na raznim područjima gradova i nitko ne zna zašto i okolno drveće ne gori…?
Navodno se radi o SUNDIAL projektu (sunčani sat) koji se nalazi u brdu Hollywood i to nuklearnom oružju napravljenim za okončanje sveg života na planetu zemlja…“, opis je kratkog videa objavljenog na Facebooku 12. siječnja 2025. godine.

Screenshot/Facebook

Na podivljale požare u Kaliforniji, unatoč raznoraznim neutemeljenim tumačenjima, utječe kombinacija različitih čimbenika, uključujući klimatske promjene, suše, prakse gospodarenja šumama i urbani razvoj.

Takvi su požari već godinama problem u regiji, a neuobičajeno suhi uvjeti i jaki vjetrovi dodatno su ih pogoršali. Kako je nedavno pisao AFP Fact Check, ne postoje dokazi koji povezuju izbijanje požara s eksperimentalnim energetskim oružjem, što sugerira domaći korisnik Facebooka.

No, vratimo se na dominantni sadržaj ovog posta. U videu koji traje deset sekundi izmjenjuje se nekoliko snimaka (arhivirano ovdje). Svaka od njih izgleda pretjerano i umjetno, s formom i bojama koje podsjećaju na filmske scene ili apokaliptična umjetnička djela, a ne na sirovu snimku stvarnog događaja. Analizirali smo svaku od njih i utvrdili da su barem četiri neautentične.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Nerealan narančasti grad

Prvi video prikazuje dramatičnu scenu, centar Los Angelesa progutan plamenom, s intenzivnim narančastim i crvenim nijansama koje dominiraju nebom i krajolikom, odnosno ulicama grada.

Obrnuta pretraga slika preko Googlea (1, 2) pokazuje da se ovaj vizual objavljivao isključivo na društvenim mrežama, ne i na nekom od kredibilnih medija. Sličan alat, TinEye, ne daje niti jedan rezultat na tu fotografiju.

Pored toga, barem su dva medija za provjeru točnosti tvrdnji (Lead Stories i Vera Files), ovu snimku ocijenili kao neautentičnu, odnosno kao produkt alata za kreiranje sadržaja uz pomoć umjetne inteligencije (AI).

Neobično kretanje vatre

Sljedeća sekvenca videa također pokazuje ogromni plamen koji guta gradsko područje, dok gusti crni dim dramatično suklja u nebo.

Screenshot/Facebook

Prije nekoliko dana tu smo snimku analizirali u zasebnom tekstu. Kako bismo provjerili radi li se o autentičnoj snimci požara, obratili smo se Jamesu O’Brienu, profesoru računalnih znanosti na Berkeleyju – Sveučilište u Kaliforniji. Stručnjak smatra da video koji smo mu poslali jako liči kao video generiran umjetnom inteligencijom.

“Postoji nekoliko stvari koje odaju da se radi o AI generiranom videu, ali najveća je ta da se vatra u mnogim slučajevima kreće nerealno”, pojasnio je američki profesor za Faktograf.

Da je riječ o videu generiranom umjetnom inteligencijom, potvrdio je i računalni alat za procjenu Hive Moderation. Pretraga kadrova iz videa koji je objavio korisnik Facebooka pokazuje da je vjerojatnost da se radi o sadržaju generiranom umjetnom inteligencijom viša od 80 posto.

Neobjašnjive kretnje automobila

Treći video prikazuje vatru koja u daljini guta nebodere i stambene objekte, dok su na prednjem dijelu kadra zgrade gotovo netaknute. Ti netaknuti elementi u prvom planu dodatno pojačavaju dojam digitalnog poboljšanja ili izrade. Uz to, automobili u prvom planu kreću se neobičnim putanjama, a neki od njih u par sekundi i potpuno nestaju sa snimke.

Screenshot/Hive Moderation

Neautentičnost sadržaja potvrđuje i Hive Moderation koji kaže da je vjerojatnost da je nastao alatima umjetne inteligencije 99,1 posto. Neautentičnost snimke potvrdio je i fact-checking portal Vishvas.News te BOOMBangla.

Četvrti video također se ne nalazi ni u kojem drugom internetskom prostoru osim na društvenim mrežama, što dokazuje obrnuta potraga slika preko Googlea (1, 2) i TinEyea. On prikazuje scenu grada koji guta plamen i velikim stupovima narančastog dima koji se uzdiže u nebo.

Kao i u prošlom slučaju, prednji kadar, koji prikazuje cestu s vozilima, jedan je od čvrstih dokaza digitalne manipulacije. Vozila na cesti u nekom trenutku samo nestanu.

Screenshot/Hive Moderation

Pored toga, dva alata za detekciju AI sadržaja (AI or NOT i Hive Moderation) pokazuju visoke postotke mogućnosti da se radi o snimkama nastalim uz pomoć umjetne inteligencije.

Screenshot/Facebook

Posljednji je segment videa najkraći, gotovo nezamjetljiv, ukoliko se ne uspori brzina prikaza. Prikazuje veliki šumski požar koji guta vegetaciju i planinski teren i vatru koja je opasno blizu urbanog područja. Širi se društvenim mrežama, ali se u medijima nije pojavljivao (1, 2). Zbog njegove kratkoće, nismo uspjeli naći očigledne znakove digitalne manipulacije, a alati za detekciju AI sadržaja daju oprečne rezultate (1, 2).

Video koji se širi društvenim mrežama kompilacija je različitih snimki nastalih alatima umjetne inteligencije.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.