Proces debunka – kako razotkrivamo netočne informacije?

Razotkrivanje, odnosno debunking je proces identificiranja netočnih i neutemeljenih informacija u javnom, najčešće digitalnom prostoru. Kroz analizu, novinari i novinarke u tekstu objašnjavaju zašto su neke tvrdnje netočne ili neutemeljene.

U rubrici Razotkriveno, Faktograf provjerava točnost tvrdnji koje u javni prostor plasiraju mediji i korisnici društvenih mreža. U svom radu oslanjamo se prvenstveno na primarne izvore i nastojimo čitateljima ponuditi što više relevantnih podataka.

Prođite s nama jedan proces debunka: naša se novinarka bavila snimkom koju su korisnici društvenih mreža povezivali s prekidom vatre između Izraela i Hamasa, a snimka je zapravo nastala u libanonskom zatvoru i na njoj se slavi pad sirijskog režima. Kako smo došli do snimke, zašto smo posumnjali da je kontekst kriv i kako smo zaključili gdje je ona zapravo nastala, saznajte u nastavku.

Na Facebooku smo uočili video koji navodno pokazuje pjesmu i slavlje palestinskih zatvorenika u izraelskom zatvoru nakon dogovora o primirju u Pojasu Gaze. Ranije smo uočili da snimke poput ove brzo počnu kružiti društvenim mrežama te da korisnici mreža koji šire snimke ne znaju kako su nestale ni odgovaraju li opisu.

Izdvojili smo sekvencu videa, napravili screenshot i unijeli ga u Google Lens, pretraživač pomoću kojega se može dobiti više podataka o fotografiji koju učitamo: gdje i kada se ona ranije pojavila.

Taj je sadržaj bio poprilično raširen na drugim platformama i društvenim mrežama i rezultati su nas vodili na slične tvrdnje: da snimka prikazuje scenu iz izraelskih zatvora.  

Ipak, jedan je rezultat govorio da je zgrada zapravo libanonski zatvor Roumieh, pa smo provjerili i tu tvrdnju. Na internetskoj stranici Nacionalne koalicije sirijske revolucije i oporbenih snaga pronašli smo izvještaj o stanju u libanonskom zatvoru u kojem je objavljena i fotografija zgrade.

Daljnjom pretragom na društvenim mrežama našli smo na još nekoliko snimaka iste lokacije uz opise da se radi o libanonskom zatvoru.

Nakon što smo utvrdili da je kontekst u kojem se snimka prenosi na mrežama lažan i da to uistinu jest najveći libanonski zatvoru u blizini Bejruta, o tome smo napisali tekst, navodeći izvore.

Ovo je samo jedan od primjera pripreme teksta za rubriku Razotkriveno. Razotkrivamo i točnost pisanih tvrdnji, autentičnost fotografija i videa, online prevare i lažna predstavljanja. 

Portal Faktograf odabire teme prateći medijske izvještaje i javnu raspravu na društvenim mrežama, a trudimo se i odgovarati na pitanja naših čitateljica i čitatelja. Prioritet dajemo temama od javnog interesa, razotkrivamo široko raširene dezinformacije koje ugrožavaju javno zdravlje ili služe manipuliranju izbornim procesima.