Ocjena točnosti

Karamarko: APIS je u vrijeme vladavine SDP-a bio u punom državnom vlasništvu

Hina / Damir Senčar / ds

“Građanski nadzor postoji kod puno manje značajnih procesa i nad manje značajnim institucijama, a potpuni nadzor nad biračkim popisima i prebrojavanje glasova u Hrvatskoj obavljala je tvrtka koja je u vrijeme vladavine SDP-a bila u punom državnom vlasništvu, a u njoj su skoro svi zaposleni članovi te partije. Istražne radnje nisu moj, već posao policije i DORH-a, pa se nadam da će nadležna državna tijela umjesto mene progovoriti o načinu na koji je država došla u potpuno vlasništvo Apisa, o ulozi pojedinih SDP-ovaca u tome, a to će biti samo početak rasvjetljavanja svega sto se događalo u izbornoj noći 8. na 9. studenog 2015”, napisao je na Facebooku potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko (HDZ).

Karamarko je optužio SDP-ovu koaliciju za izbornu krađu, ustvrdivši da je Domoljubna koalicija na izborima oštećena za pet do šest mandata (Hina/Dnevnik.hr). Insinuira da je prljavi posao za SDP odradila državna Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama (APIS IT), koja je prema pisanju medija (Jutarnji list), stranci Zorana Milanovića služila za zbrinjavanje svojih kadrova.

No, iz Karamarkove objave na Facebooku evidentno je da predsjednik HDZ-a ne raspolaže točnim činjenicama; APIS IT, naime, nije u “punom državnom vlasništvu”. Ovu su agenciju, koja je u sudskom registru Trgovačkog suda u Zagrebu registrirana kao društvo s ograničenom odgovornošću, 2005. godine zajednički osnovali Republika Hrvatska i Grad Zagreb, koji u APIS-u ima vlasnički udio od 49 posto. Vidljivo je to i iz sastava Nadzornog odbora APIS-a, u kojem sjede dvije bliske suradnice Karamarkovog koalicijskog partnera Milana Bandića, Ana Stavljenić-Rukavina i Jelena Pavičić Vukičević.

Kada govori o “punom državnom vlasništvu” nad APIS-om, Karamarko se vjerojatno referira na glasine iz 2013. godine. Nakon Bandićevog sastanka s tadašnjim ministrom financija Slavkom Linićem, u medijima su se pojavile informacije da država planira od grada otkupiti udjele u APIS-u (Poslovni dnevnik). No, do te transakcije nikad nije došlo.

Izborna prijevara regulirana je člankom 338. Kaznenog zakona, u kojem stoji: “Tko dodavanjem, oduzimanjem, brisanjem glasova ili na drugi način krivotvori rezultate izbora, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina”.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.