Društvenim mrežama se širi više 3D ilustracija požara u Australiji, ali su pogrešno potpisane kao satelitske snimke.
“Satelitska snimka Australije. Ljudi, ovo je stravicno!“, piše jedan korisnik Facebooka, s čijeg je profila ilustracija podijeljena gotovo petsto puta.
Napravio ju je Shutterstockov OSORIOartist, navodeći da se radi o pogledu iz svemira na ekološku katastrofu požara u Australiji, uz napomenu “3D ilustracija”.
Umjetnik se opravdava zbog pogrešnog shvaćanja korisnika društvenih mreža
Slično je i s 3D ilustracijom Anthonyja Hearseyja, kojom se bavio Snopes. Sam Hearsey je putem društvenih mreža poručio da nije pretpostavio da će postati tako viralna te da se ne radi o fotografiji. Iako se radi o stvarnim podacima NASA-e, upozorio je, oni mogu biti pretjerano istaknuti zbog sjaja koji nastaje pri renderiranju, tj. procesuiranju kod kompjuterske obrade slike.
“Razmišljajte o ovome kao o malo ljepšoj grafici”, poručio je.
Ona prikazuje NASA-ine podatke o svim požarima uočenim između 5. prosinca 2019. i 5. siječnja 2020., dakle, nije napravljena u stvarnom vremenu, niti je satelitska fotografija.
Zato se ne može reći ni da se radi o lažnoj fotografiji, kao što su izvijestili pojedini hrvatski mediji. Jednostavno se ne radi o fotografiji, već ilustraciji, što su pravilno prepoznali drugi portali [1, 2, 3].
“Kompilirane slike stvorene iz višestrukih podataka se često miješaju za stvarne fotografije”, napisao je, pak, Snopes.