Ocjena točnosti

Troskot netočno o oporezivanju rada

Screenshot dnevnik.hr

Ono što jedino vidim da u ovom trenutku možemo napraviti, osim krpanja rupa zaduživanjem, jest da pogledamo da nam je rad visokooporezovan, najviše u Europi. S određenim oporezivanjem se destimulira određena ponašanja u ekonomiji, a kod nas se destimulira rad. Primjer nam je jedna Češka gdje imamo porez na dohodak 22 posto. Tamo svi, zapravo rade, i s takvim načinom razmišljanja mi bi sve privukli na tržište rada“, izjavio je Zvonimir Troskot, kandidat Mosta na predstojećim izborima tijekom debate na Dnevniku.hr o financijama i bankarskom sektoru.

Nešto kasnije, odgovarajući na upit bi li bilo pravednije imati jednu stopu oporezivanja dohotka, Troskot je ustvrdio kako se treba napraviti simulacija s jednom stopom koja bi bila pravednija.

Ona se otprilike kreće između 18 i 22 posto u EU“, kazao je Troskot.

Prema podacima Europske komisije, porezi na rad u Hrvatskoj na kraju 2018. godine bili su na razini 14,3 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i u desetogodišnjem razdoblju su smanjeni za 0,6 postotnih poena (tablica se može otvoriti ovdje). Taj je udio ispod prosjeka EU28 koji je na razini 19,6 posto BDP-a, odnosno EU27 (bez Velike Britanije) koji je na razini 20,8 posto BDP-a.

Po visini prihoda od oporezivanja rada u državama članicama Europske unije Hrvatska je na 21 poziciji. Niži prihodi od oporezivanja rada, prikazani kao udio BDP-a, zabilježeni su u Bugarskoj, Irskoj, Malti, Poljskoj, Rumunjskoj, Cipru i Velikoj Britaniji.

Kada se pogleda udio kojeg oporezivanje rada zauzima u svim porezima, u Hrvatskoj je on na razini 37 posto te se po tom kriteriju smjestila na 25 poziciju. Manji udio poreza na rad u ukupnim porezima u EU imaju Bugarska, Malta i Cipar.

I po ovom kriteriju Hrvatska je ispod prosjeka EU28 gdje rad u ukupnom poreznom opterećenju zauzima 49,9 posto, odnosno EU27 gdje je taj udio 51,7 posto.

U Češkoj, koju Zvonimir Troskot navodi kao primjer, gotovo 60 posto ukupnih poreznih davanja otpada na oporezivanje rada, dok je oporezivanje rada na razini 17,5 posto BDP-a.

Što se tiče jedne stope poreza (flat tax rate) kojom se oporezuje rad u Češkoj ona iznosi 15 posto, a ne 22 posto.

Za jednom stopom oporezivanja dohotka posegnule su zemlje istoka Europe. Stope se kreću od 10 posto u Bugarskoj do 23 u Latviji (podaci po zemljama dostupni su na ovom linku).

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.