Zapanjujućih milijun i 800 tisuća pregleda, s više od 28 tisuća dijeljenja, ostvarila je montirana video snimka objavljena na Facebook stranici V1info koja lažno tvrdi da je na njoj prikazan “direktor Svjetske zdravstvene organizacije” kako, oskudno odjeven, pleše i pije u noćnom klubu.
Na fotografiji niže prikazani su kadrovi iz sporne snimke.
Montaža je kreirana u Brazilu
Ova video montaža originalno je kreirana u Brazilu, a osoba koja ju je prva postavila na društvene mreže u međuvremenu je jasno dala do znanja da riječ o šali. Međutim, video se nastavio širiti uz netočne tvrdnje da se radi o autentičnoj snimci, kao i da je snimka nastala za vrijeme pandemije novog koronavirusa.
Brazilski medij “O Globo” objavio je 22. lipnja detaljnu analizu videa. Ustvrdili su da je video originalno snimljen u veljači u baru u gradu Santosu i da ne prikazuje Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa, direktora Svjetske zdravstvene organizacije.
“Vidio sam snimku. Ne znam tko ju je postavio na internet, no bar je sada zatvoren. Bez ikakve sumnje, ovo se dogodilo prije nekoliko mjeseci, davno. Svirala je tada muzika uživo, a bar je sada zatvoren gotovo 90 dana”, rekao je “O Globu” vlasnik bara. U vrijeme kada je snimka kreirana, dakle, nije bila proglašena pandemija koronavirusa.
Snimka bez fotografije direktora Svjetske zdravstvene organizacije na stotine tisuća pregleda ostvarila je i na Tik Toku.
Tuniški portal specijaliziran za provjeru točnosti Fatabyyano, također se bavio spornim videom. Prateći watermark vidljiv na snimci došli su do korisnika društvenih mreža imena Wilker Vasconcelos koji je nakon što je video postao viralan na svojim društvenim mrežama javno obznanio da snimka nije stvarna, već je napravljena kao šala zbog poprilično sličnog fizičkog izgleda ove dvije osobe.
Autor montaže naglašava da je riječ o šali
Dodatno, sam Wilker naknadno je objavio i članak “O Globa” kojim je video snimka raskrinkana kao netočna zbog brojnih ljudi koji su u nju povjerovali. “Mama, završio sam u O Globu”, napisao je.
Alô mãe, fui parar no Jornal o Globo ? https://t.co/3mysYn4qJ5
— Wilker Vasconcelos (@wilkergv) June 22, 2020
Faktograf je i ranije raskrinkavao dezinformacije čije je izvorište Brazil, a možete ih vidjeti ovdje i ovdje.