Društvenim mrežama ovih se dana šire poveznice ili snimke zaslona podataka iz globalne baze Svjetske banke o izvozu (WITS), odnosno trgovini robom i tarifama. Podaci se prezentiraju kao dokaz da je pandemija Covida-19 pripremljena unaprijed. [1, 2]
Transformacija svijesti je na svojim Facebook stranicama na ovaj način rastumačila podatke objavljene na WITS-u:
Dakle u ovim online dokumentima Svjetske banke stoji kako je Hrvatska vlada 2018 godina kupila testove za KOVID-19??? 2018 godine!!! Godinu dana prije “pojave virusa”!!!WITS – Svjetsko integrirano trgovinsko rješenje je trgovinski softver koji nudi Svjetska banka za korisnike na upit za nekoliko međunarodnih baza podataka o trgovini.”
Bivšu ministricu okoliša, SDP-ovu Mirelu Holy, objava na WITS-u je ponukala na objavu sljedećeg tvita:
Maloprije sam dobila info da je Svjetska trgovinska organizacija na svojem sluzbenom portalu o medjunarodnoj trgovini roba objavila da su jos 2018. najveci izvoznici COVID-19 testova bili SAD i EU. Cudna podudarnost u nazivu testova ili…? WTF?
— Mirela Holy (@mirela_holy) September 6, 2020
No ubrzo joj je objašnjeno o čemu se radi, pa je obavijestila pratitelje da nema razloga za uzbunu:
Misterij rijesen, dragi tviterasi su istrazili da je 2020. promijenjen naziv toj seriji testova u Covid 19 test kit radi lakseg snalazenja kupcima pa se taj naziv retroaktivno promijenio u cijeloj bazi. Nema prostora za teorije zavjera https://t.co/UEPfOYRuxB
— Mirela Holy (@mirela_holy) September 6, 2020
Ne radi se dakle o “Covid-19 testovima” koji su proizvedeni 2018., skoro dvije godine prije imenovanja bolesti Covid-19.
Riječ je o retroaktivnom preimenovanju klasifikacijskih oznaka, kako bi se vladama olakšao uvid u postojeće zalihe medicinskih potrepština vezanih za borbu protiv pandemije.
Odluku o tome donijela je Svjetska carinska organizacija još proljetos suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom. Objavili su tada da su izdali promjenu klasifikacije medicinske opreme, koja se ne odnosi samo na pribor za PCR testove, nego obuhvaća i niz higijenskih i zaštitnih proizvoda te medicinskih aparata, poput respiratora.
“Šifre reagenasa WCO je prekvalificirao s “3822.00” na ‘Covid-19’ 9. travnja ove godine kako bi olakšao kupnju u pandemiji”, napisali su primjerice, vezano za kemikalije potrebne za testove.
Popis tih kodova moguće je pronaći na ovom linku od travnja, a tu je i citiran klasifikacijski kôd pribora za PCR (Covid-19) testove – 3002.15:
Među ostalim, i Svjetska banka je u svibnju objavila i kako je u sklopu svojih aktivnosti vezanih za pandemiju olakšala pretraživanje medicinske opreme i barijera koje se tiču njenog uvoza i izvoza. Napomenuli su:
“Za sastavljanje trgovačkih podataka povezanih s Covidom koristili smo kodove Harmoniziranog sustava (HS) s popisa medicinskih potrepština Covid-19, drugo izdanje, koje su pripremile Svjetska carinska organizacija (WCO) i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).”
Uzgred rečeno, specifični testovi za Covid-19 ni ne postoje. PCR testovima može se utvrditi prisutnost ili odsutnost genetskog materijala virusa SARS-CoV-2 u uzorku iz dišnoga sustava, koji u konačnici ni ne mora uzrokovati bolest Covid-19.
Uputili smo i upit Svjetskoj banci, a odgovor ćemo objaviti kada stigne.