„Proračun je rađen na projekcijama gdje ćemo već sada imati preko devet posto rasta BDP-a. Do sada je ovih 10 mjeseci rast 10,5 posto. Prvi smo u Europskoj uniji po porastu BDP-a. Druga iza nas je Francuska sa 8,1 posto“, ustvrdio je Marko Pavić, saborski zastupnik HDZ-a gostujući u Otvorenom.
U trećem kvartalu ove godine Hrvatska je, prema prvoj procjeni, ostvarila gospodarski rast od 15,8 posto na godišnjoj razini. Podatke o gospodarskom rastu u trećem kvartalu Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je 26. studenog.
To je, prema do sada dostupnim podacima za zemlje članice Europske unije, najviša stopa rasta BDP-a u trećem kvartalu. No, kada se govori o snažnom rastu domaćeg BDP-a u trećem (ali i drugom kvartalu kada je zabilježen rast od 16,8 posto) na umu valja imati da je taj rast ostvaren na niskoj prošlogodišnjoj bazi. U trećem kvartalu prošle godine ostvaren je pad od 10 posto (dok je u drugom minus bio 15,4 posto).
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Europski statistički ured (Eurostat) podatke o gospodarskom rastu u trećem kvartalu 2021. godine na razini EU objavio je deset dana prije no što je domaći statistički ured iznio svoje prve procjene. Tako Eurostat u svojim zadnjim pokazateljima o kretanju BDP-a nema podatke iz trećeg kvartala za Hrvatsku, ali i Estoniju, Irsku, Grčku, Luxemburg, Maltu i Sloveniju. Nacionalni statistički uredi većine tih zemalja u međuvremenu su objavili podatke o BDP-u u trećem kvartalu tekuće godine. Podaci još jedino nisu poznati za Grčku i Irsku.
Naknadne objave
U trenutku kada je objavljen podatak o gospodarskom rastu u Hrvatskoj, to je doista bio najveći zabilježeni rast među članicama EU za koje su podaci objavljeni. Drugi najveći rast u tom trenutku imala je Rumunjska, s rastom BDP-a od 8 posto. No, s obzirom na naknadne objave nacionalnih statističkih ureda, Malta je „pretekla“ Rumunjsku jer je zabilježila gospodarski rast od 9,7 posto u trećem kvartalu tekuće godine.
Istodobno, Francusko gospodarstvo je u trećem kvartalu ostvarilo rast od 3,3 posto.
Kako stoje stvari kada se se u obzir uzmu podaci za prva tri kvartala godine?
U prvom kvartalu ove godine Hrvatsko gospodarstvo ostvarilo je pad od 0,6 posto prema DZS-u, dok Eurostat u zadnjem izvješću navodi pad od 0,9 posto. U drugom kvartalu ostvaren je rast od 16,5 posto, dok je u trećem ostvaren rast od 15,8 posto.
To znači da je gospodarstvo u prvih devet mjeseci ostvarilo rast od 10,5 posto (10,46 ako se u obzir uzme podatak Eurostata za prvi kvartal).
S druge strane, francusko gospodarstvo u prvom kvartalu ove godine ostvarilo je rast od 1,5 posto. U drugom je raslo 18,8 posto, a trećem 3,3 posto. Iz tih podataka proizlazi da je Francuska u prvih devet mjeseci tekuće godine ostvarila rast od 7,8 posto, a ne 8,1 posto.
Prošle godine pali svi osim Irske
Do sada dostupni podaci doista Hrvatsku po gospodarskom rastu u prva tri kvartala stavlja na prvo mjesto u EU, a Francusku na drugo. No, pitanje je hoće li tako biti nakon što sve članice objave podatke o BDP-u u trećem kvartalu.
BDP svih članica EU, izuzev Irske, lani je bio u minusu. Irsko gospodarstvo je u odnosu na 2019. godinu usporilo, ali je na godišnjoj razini ostvaren rast od 3,4 posto. Gospodarstvo je nastavilo rasti i u tekućoj godini, a prema podacima Eurostata u prvih šest mjeseci ostvaren je rast od 10,5 posto (u provm kvartalu zabilježen je rast od 10,6 posto, dok je u drugom rast bio 21,1 posto na godišnjoj razini).