Prvi dan ruske invazije na Ukrajinu ukrajinske vlasti pohvalile su se obaranjem pet neprijateljskih aviona, nakon čega je internetom počela kružiti teorija o “Duhu Kijeva”, neustrašivom borbenom pilotu koji štiti nebo iznad ukrajinske metropole.
O njemu je izvijestio Mykola Tochytskyi, ukrajinski ambasador u Europskoj uniji koji je na svom Twitter profilu, podijelivši fotografiju navodnog heroja, napisao kako je “Duh Kijeva” još jedan primjer spremnosti ukrajinskog naroda na otpor.
Isto je učinio i bivši ukrajinski predsjednik Petar Porošenko koji je na Twitteru, objavivši identičnu fotografiju, poručio:”S takvim braniteljima, Ukrajina će sigurno pobijediti!”
Iako nije bilo dokaza o njegovom postojanju, anonimni je pilot postao junak, urbana legenda koja je Ukrajincima podizala moral u obrani od ruske invazije.
Uz legendu o pilotu, društvenim mrežama dijelio se video od 22 sekunde koji prikazuje obaranje aviona, a koji je na Youtubeu objavljen 24. veljače, odnosno, prvi dan ruske invazije.
Snimku je prenijelo i ukrajinsko Ministarstvo obrane, no bez navođenja kako je riječ o navodnom ukrajinskom heroju.
To je, međutim, učinila stranica Dugopolje.org u objavi od 25.veljače arhiviranoj ovdje.
Osim toga, Facebook korisnici također su počeli dijeliti fotografiju koju je objavio Porošenko, a koja navodno prikazuje “Duha Kijeva” (primjeri ovdje i ovdje).
Kako navodi Reutersov tim za fact-checking, viralan video nije autentična snimka, već je riječ o simulaciji iz besplatne online video igre Digital Combat Simulator World. Reutersu su to potvrdili iz Eagle Dynamicsa, tvrtke koja je razvila igru.
Uostalom, korisnik koji je objavio video na Youtube kanalu i sam je, referirajući se na “Duha Kijeva”, napisao: “Ako postoji, neka ga Bog čuva. Ako je izmišljen, molim se da bude više takvih u stvarnosti“.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Kako navode kolege s bosanskohercegovačkog fact-checking portala Raskrinkavanje, Jutarnji je list 25. veljače objavio tekst o “Duhu Kijeva” u koji je ubačen i viralan video, i koji je naknadno ispravljen kada se doznalo da je riječ o simulaciji. Portali Dugopolje, koji je prenio članak iz Jutarnjeg lista, ipak nije naknadno objavio objašnjenje da snimka nije autentična. Portal Direktno.hr, koji je također prenio neutemeljene tvrdnje o “Duhu Kijeva”, naknadno je objavio ispravak.
Nadalje, kako navodi Deutsche Welle, ni fotografija koju je podijelio Porošenko nije dokaz da duh Kijeva postoji. Fotografiju koja prikazuje pilota uoči probnog leta prije tri godine na svojim stranicama objavilo je ukrajinsko Ministarstvo obrane.
Deutsche Welle također navodi kako korisnici društvenih mreža tvrde da je tajnoviti pilot osoba koja se zove Vladimir Abdonov. Međutim, kako navodi njemački medij, fotografije koje se objavljuju uz to ime, a koje navodno prikazuju pilota, su lažne i montirane te zapravo prikazuju argentinskog odvjetnika iz Buenos Airesa.
Ovaj tekst je 9. ožujka nadopunjen informacijom da je portal Direktno.hr naknadno ipak ispravio neutemeljene informacije o “Duhu Kijeva”.