Razotkriveno

Nacistički general na ovoj fotografiji nije otac Klausa Schwaba

Portal Epoha netočno tvrdi da ova fotografija prikazuje oca Klausa Schwaba. Ista tvrdnja širi se i među korisnicima Facebooka.

“Otac Klausa Schwaba Eugen Schwab surađivao je s nacistima – Koliko je utjecao na svoga sina?”, naslov je članka (arhiviran ovdje) objavljenoga na rubnom portalu Epoha u kojem se tvrdi da je Klaus Schwab sin Eugena Schwaba koji je surađivao s nacistima. Međutim, fotografija koja se koristi kao dokaz u prilog toj tvrdnji uopće ne prikazuje oca Klausa Schwaba.

Slično se navodi u jednoj objavi na Facebooku (arhivirana ovdje) koja koristi istu fotografiju i u kojoj piše sljedeće:

#PropastZapada #FUCKNWO

?JESTE LI ZNALI???
?S lijeve strane, osnivač Svjetskog ekonomskog foruma, Klaus Schwab.
?S desne strane njegov otac, intimni Hitlerov pouzdanik, industrijalac i fašist “Eugen Schwab” u uniformi.
?Klaus je rođen u Hitlerovoj Njemačkoj 1938. Tada je njegov otac bio glavni.”
Izvor: Screenshot Facebook

Muškarac na fotografiji nije otac Klausa Schwaba

Međutim, muškarac na fotografiji nije otac Klausa Schwaba.

Kako piše Newsweek, Schwab koji je 1938. rođen u Ravensburgu u Njemačkoj tijekom nacističke ere, bio je metom brojnih teorija zavjere, posebno tijekom pandemije koronavirusa.

Prvo, fotografija koja se dijeli online ne prikazuje Eugena Schwaba, već nacističkog generala Waltera Dybilasza. Fotografija se pojavljuje u brojnim blogovima koji se bave časnicima u Trećem Reichu, a objavila ju je i osoba koja tvrdi da ima originalnu fotografiju.

O njemu nema puno informacija, ali iz onoga što je dostupno saznaje se da je Dybilasz rođen 1892. te da je umro 1950. godine, vrlo vjerojatno u sovjetskom zatočeništvu. Njegovo osobno ime još se piše kao Watther i Walther.

S druge strane, otac Klausa Schwaba bio je generalni direktor podružnice inženjerske firme Escher Wyss koja je imala sjedište u Zürichu.

Međutim, treba napomenuti da je istraživanje koje su proveli novinari njemačke agencije dpa i koji su koristili dokumente iz razdoblja “denacifikacije” pokazali su da Eugen Schwab jest bio član nekih nacionalsocijalističkih organizacija.

Kako se navodi na stranicama Enciklopedija.hr, ‘denacifikacija’ su bili pravni i politički postupci koje su nakon II. svjetskog rata u Njemačkoj provodile savezničke snage radi uklanjanja ostataka nacizma i kažnjavanja njegovih vodećih zagovornika. Zakonom o likvidaciji nacizma i militarizma (5. III. 1946), u američkoj okupacijskoj zoni bili su određeni različiti stupnjevi odgovornosti pripadnika nacističkog pokreta (glavni krivci, aktivisti, manji krivci i suputnici), a svaki Nijemac stariji od 18 godina morao se podvrgnuti denacifikaciji.

Eugen Schwab se, dakle, nakon rata pojavio pred odborom koji ga je saslušao. Agencija dpa piše da se “ne čini vjerojatno da bi Schwab uspješno mogao zanijekati da je bio član N.S.D.A.P.-a da je bio istaknuti nacist”.

Također treba napomenuti i da je podružnica Escher Wyss u Ravensburgu koju je vodio Eugen Schwab koristila i ratne zatvorenike i prisilnu radnu snagu.

Hakiranje

Epoha u istom članku također perpetuira dezinformaciju o “hakiranju ljudi cjepivima protiv koronavirus”, a kao dokaz za tu tezu koristi govor izraelskog povjesničara Yuvala Noaha Hararija. O toj dezinformaciji Faktograf je već opsežno pisao.

Naime, kad koristi termin “hakiranje”, Harari ne govori se o doslovnom hakiranju stanovništva, već profiliranju njihovih stavova i težnji koje se potom koriste u političke ili ekonomske svrhe.

“Mi sada imamo snagu. No, ne mi. Neke Vlade i korporacije, po prvi puta u povijesti, imaju moć, u osnovi, hakirati ljudska bića. Mnogo se govori o hakiranju kompjutera, pametnih telefona i bankovnih računa. Ali velika priča našeg doba je hakiranje ljudskih bića. A pod time mislim, ako imate dovoljno podataka i dovoljno moćno računalo, možete razumjeti ljude bolje nego oni razumiju sebe i potom možete njima manipulirati na načine koji su ranije bili nemogući. U takvoj situaciji stari demokratski sustav prestaje funkcionirati”, objašnjava Harari.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.