Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova održala je 18. svibnja dvosatnu konferenciju za medije na kojoj je, među ostalim, govorila o vojno-biološkim projektima u Ukrajini. Najavila je predavanje dokaza nužnih za istragu ove dugogodišnje optužbe protiv SAD-a i Ukrajine.
Međutim, te navodne nove dokaze nije prezentirala javnosti. Prošlo je gotovo mjesec dana, a mehanizmi Konvencije o toksinima i biološkom naoružanju (BTWC) još uvijek nisu aktivirani, premda ruska diplomacija najavljuje skori ulazak u taj proces.
Pet dana nakon konferencije, taj dio njenog javnog obraćanja prepričan je i u tekstu “ZAHAROVA: Pronašli smo dokaze, prskali su ljude virusima iz vazduha! DRONOVI SVE OTKRIVAJU…” Ti novi dokazi trebali bi se odnositi na vojno-biološke aktivnosti u Ukrajini “uz podršku i u interesu Sjedinjenih Američkih Država”.
Prema njenim rečima, 30 ukrajinskih laboratorija u 14 naselja bilo je angažovano na aktivnostima u cilju jačanja patogenih svojstava. Radi se o virusima kuge, antraksa, kolere i drugih smrtonosnih bolesti.
– Na teritoriji Hersonske oblasti pronađeni su dronovi namenjeni za sirenje virusa. Navedeni dronovi su opremljeni kontejnerima i opremom za prskanje formulacija.
Objave u medijima i na stranicama ministarst(a)va
Na službenim stranicama ministarstva moguće je pogledati najvažnije dijelove konferencije, a video je postavljen na servis Rutube (41. minuta). Iz toga je također vidljivo da dokazi na konferenciji nisu objavljeni. Slično je s medijskim izvještajima, nastalim i kasnije, nakon ovog obraćanja Zaharove [1, 2, 3].
Također, ministarstvo vanjskih poslova komuniciralo je prema javnosti analizu dokumenata vezanih za laboratorije, ali ta analiza ne uključuje poveznice na dokumente na koje se pozivaju, a koji bi trebali dokazivati da se na patogenima radilo u svrhu razvoja biološkog oružja.
Naime, ruska vojska i diplomacija ranije su objavljivali dokumente pronađene na područjima koja su osvojili u invaziji. Primjer su dokumenti ukrajinske narodne garde o treniranju vojnika za Donbas, kao i nalog ukrajinskog ministarstva zdravstva za uništenje uzoraka mikroorganizama u laboratorijima u vrijeme invazije. Predmetne bakterije – salmonela, Escherichia coli, uzročnik diphterije i druge – nisu se pokazali kao vrlo neuobičajeni i opasni [1, 2].
Ovoga puta, Rusija dokaze ili nema ili ih čuva za inicijaciju međunarodne istrage vezane za biolaboratorije na tlu Ukrajine. Rusija već dulje vrijeme inzistira na tvrdnjama da oni rade protivno konvencijama o kontroli biološkog oružja.
Pet dana prije konferencije UNODA poručila da nema dokaze, ali ni kapacitete za istragu
Konferencija Zaharove, naime, događa se samo pet dana nakon što je Thomas Markram, zamjenik Visoke predstavnice za pitanja razoružanja (UNODA) Izumi Nakamitsu, izjavio je kako ovaj ured UN-a ostaje pri stavu koji su dostavili Vijeću sigurnosti 11. i 18. ožujka. A taj je da oni nemaju saznanja ni o kakvim laboratorijima za razvoj biološkog oružja u Ukrajini.
Usred novih tvrdnji Moskve o tajnom programu biološkog oružja u Ukrajini, koje po sadržaju odgovaraju i izjavama Zaharove pet dana kasnije, Markram je izjavio kako UN u ožujku nije svjestan niti jednog takvog programa, a “tako je i danas”.
“UN trenutno nema ni mandat, niti tehničke operativne kapacitete da istraži ove informacije”, naveo je pritom, apelirajući da bi ovaj ured UN-a trebalo opremiti za izazove budućnosti.
Početak procedure
Markram je također pozvao države da pristupe međunarodnim procedurama predviđenima za prijavu i istraživanje prema Konvenciji čije su potpisnice i Rusija, i Ukrajina, i SAD. Upravo je to najavila Zaharova.
“Spremamo se pozvati se na mehanizme članaka 5. i 6. BTWC-a, prema kojima se države stranke moraju međusobno konzultirati i surađivati u rješavanju svih problema koji se mogu pojaviti u vezi sa svrhom Konvencije ili provedbom njezinih odredbi, kao i surađivati u svakoj istrazi mogućih kršenja BTWC obveza”, navela je sredinom svibnja.
Rusija je zazivala sjednice Vijeća sigurnosti još od ožujka vezano za laboratorije u Ukrajini, no prigovaralo im se da nisu pružali zadovoljavajuće dokaze. Ukrajina ima više laboratorija koji barataju nekim od najopasnijih mikroorganizama, ali za sada nisu prikazani dokazi da se radilo na povećanju njihove ubojitosti ili sposobnosti širenja.
Kolera, antraks, kuga
Jedan od tih laboratorija je ukrajinski Referentni laboratorij za virusologiju u Kijevu. On je sadržavao uzročnike nekih od najzaraznijih bolesti poznatih čovječanstvu – od kolere do antraksa. O tome je otvoreno govorila za CBS glavna istraživačica tog laboratorija Natalija Vidajko, opovrgavajući da je laboratorij bio namijenjen u ofenzivne svrhe.
Nadalje, u Odesi je smješten Institut za borbu protiv kuge (URAPI), čiju je dogradnju i opremanje financiralo američko ministarstvo obrane. No, njegov rad počeo je davnih dana, puno prije prvih američkih ulaganja. Znanstvenom kompleksu u Odesi, koji se bavi istraživanjem zaraznih bolesti s naglaskom na kugu, temelje je još u 19. stoljeću udario Ilja Mečnikov, biolog nagrađen Nobelom zbog otkrića fagocita. Odesa je grad na obalama Crnog mora, u koji su kroz stoljeća pristizali brodovi koji su prevozili štakore zaražene kugom [1].
Zato ne treba čuditi da je Bakteriološka stanica koju je Mečnikov suutemeljio jedna od prvih svoje vrste u svijetu, niti da je Odesa 1937. dobila laboratorij za kugu koji će kasnije s istraživačkim epidemiološkim institutom prerasti u “I.I. Mečnikov” Ukrajinski znanstveno-istraživački institut za borbu protiv kuge. Osim što su tijekom prošlog stoljeća hvatali miševe i štakore zaražene kugom, ovaj laboratorij nadzirao je i uzročnike kolere, antraksa, tularemije i leptospiroze. A sam Mečnikov, koga je u Pariz nakon napuštanja Odese pozvao biolog Louis Pasteur, osim antraksa i kolere, proučavao je i bjesnoću, tuberkulozu i sifilis.
Dakle, točno je da se pojedini laboratoriji koje financira SAD bave istraživanjem nekih od najopasnijih patogena, ali to nipošto nije započelo dolaskom američkog novca.
SAD podržao 46 istražnih ustanova u Ukrajini
SAD je u godinama nakon raspada Sovjetskog Saveza financirao i surađivao na uništenju patogena pa i čitavih laboratorija na tlu zemalja proizašlih iz SSSR-a, uključujući Rusiju. Suradnja s Rusijom prestala je 2014. nakon aneksije Krima, a američko vojno ministarstvo nastavilo je financirati niz laboratorija u Ukrajini.
U ožujku, ali i u nedavnoj objavi fact-sheeta vezanog za Ukrajinu i oružje za masovno uništenje Pentagon navodi da je financirao 46 istražnih ustanova zadnjih dvadesetak godina. Opovrgava da se radi o istraživanjima u vojne svrhe i za ustanove navodi da su “mirni ukrajinski laboratoriji, zdravstvene ustanove i mjesta za dijagnostiku bolesti.” Među tim laboratorijima su i oni u Hersonu, Dnjepropetrovsku, Harkovu, Lugansku, Vinici, Ternopilu, Užgorodu, Lavovu.
“Ovaj rad, koji se često provodi u partnerstvu s vanjskim organizacijama, kao što su WHO i Svjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE), rezultirao je sigurnijim i učinkovitijim nadzorom i otkrivanjem bolesti”, tvrdi Ministarstvo obrane SAD-a. Pozivaju se i na transparentnost ukrajinske strane prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, koja je krajem 2021. obavila inspekciju i evaluaciju ukrajinskih javnozdravstvenih kapaciteta.
Sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine u vezi s pomoći Ukrajini u eliminaciji strateškog nuklearnog oružja i sprječavanja širenja oružja za masovno uništenje potpisan je 25. listopada 1993, a proširen 2005. godine, dolaskom na vlast Viktora Juščenka. Dijelovi tog sporazuma govore o uistinu bliskoj suradnji ukrajinskog zdravstva i Pentagona i rezultirali su američkim ulaganjem 200 milijuna dolara.
Tajnost i transfer patogena u SAD
U prvom redu, sporazum iz 2005. godine, nalaže ukrajinskom ministarstvu zdravstva da mora obavijestiti SAD gdje se posebno opasni sojevi nalaze u bilo kojem trenutku. Isto tako, Ukrajina mora Pentagonu dostaviti “zatražene kopije opasnih sojeva patogena prikupljenih u Ukrajini”. Američka strana također ima pravo na inspekcije materijala, osoblja i usluga koje pružaju zdravstvene ustanove.
Obje su strane obvezane na šutnju VII. člankom Ugovora, a Ukrajina se obvezuje na pružanje osjetljivih informacija SAD-u.
Vlada Ukrajine uskratit će objavljivanje informacija koje je Ministarstvo obrane SAD-a ili odredilo ili označilo kao “osjetljive”.
Stranke će svesti na najmanju moguću mjeru broj osoba koje imaju pristup informacijama koje su označene kao “osjetljive” ili kojima je “pristup ograničen”…
Tijekom provedbe ovog Ugovora američkom ministarstvu obrane bi se mogao omogućiti pristup određenim informacijama i tehnologijama koje se smatraju “državnom tajnom Ukrajine”, u skladu s odredbama “Zakona Ukrajine o državnoj tajni”.
Kina i Rusija su iznimno skeptične prema tim laboratorijima
Na stanicama ambasade Kine u SAD-u objavljen je svojevrstan fact-check optužbi koje na račun Kine stižu sa Zapada vezano za Ukrajinu. Kineska strana ove odredbe sporazuma iz 2005. godine ističe kao sporne. Nadalje, prigovaraju što američko ministarstvo obrane “kontrolira 336 bioloških laboratorija u 30 zemalja”. Tome dodaju i sljedeću optužbu na račun SAD-a:
SAD je proveo više bio-vojnih aktivnosti od bilo koje druge zemlje na svijetu. To je ujedno i jedina zemlja koja je koristila biološko i kemijsko oružje u više ratova i jedina zemlja koja se protivi uspostavljanju multilateralnog verifikacijskog mehanizma za Konvenciju o biološkom oružju (BTWC); tog se javnog stajališta SAD drži više od dva desetljeća.
Doista, Visoka predstavnica UNODA-e Izumi Nakamitsu izrazila je žaljenje u ožujku, jer za biološko naoružanje ne postoji kontrolno, nezavisno međunarodno istražno tijelo poput Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW). Neovisna istraga bi po njoj adekvatnije procjenjivala poštivanja obveza zemalja potpisnica Konvencije o biološkom naoružanju od godišnjeg izvještavanja i sastanaka na kojima zemlje potpisnice raspravljaju o svojim dilemama vezanim za moguće kršenje Konvencije.
No, navela je i da nikada do sada potpisnice nisu iskoristile postojeću mogućnost traženja istrage od Vijeća sigurnosti prema članku VI. Konvencije, što je upravo ono što je na konferenciji najavila Zaharova. Rusija, primjerice, zamjera SAD-u što ne izvještava Ujedinjene narode o radu ovih laboratorija, konkretnije o projektima koji u svome nazivu sadrže kraticu “UP”.
Krimsko-kongoanska hemoragična groznica i UP projekti
Rusija, ali i Kina, naime, pozivaju se i na rad bugarske novinarke Dilyane Gaytandzhieve, koja je izvijestila o testiranju vojnika na krimsko-kongoansku hemoragičnu groznicu (CCHF), projektu pod nazivom UP-8.
“Projekt je započeo 2017. i nekoliko puta je produžavan do 2020. godine, pokazuju interni dokumenti. Prema opisu projekta, uzorci krvi bit će prikupljeni od 4400 zdravih vojnika u Lavovu, Harkovu, Odesi i Kijevu. 4.000 ovih uzoraka bit će testirano na antitijela protiv hantavirusa, a njih 400 na prisutnost antitijela protiv virusa krimsko-kongo hemoragične groznice (CCHF). Rezultati pretrage krvi neće biti dostavljeni sudionicima studije.”, navodi bugarska novinarka u tekstu.
Dokumenti ne pružaju informaciju o tome koji će se drugi postupci poduzeti, no novinarka ističe kako se u njima nalaže da se “ozbiljni incidenti, uključujući smrtne slučajeve, trebaju prijaviti u roku od 24 sata. Svi smrtni slučajevi ispitanika za koje se sumnja ili se zna da su povezani s istraživačkim postupcima trebaju se upozoriti bioetičkim odborima u SAD-u i Ukrajini.”
Ovu virusnu bolest prenose krpelji, a prvi put je primijećena na Krimu 1940. godine kod sovjetskih vojnika. Ukrajina spada u zemlje “povišene endemičnosti” ove bolesti, što znači da se ondje nerijetko pronalaze novi slučajevi. Radi se o bolesti koju SZO smatra prioritetnom za istraživanje [1, 2], jer usprkos velikom udjelu asimptomatskih zaraza smrtnost hospitaliziranih doseže do 30 posto.
Dronovi
Do sada je Rusija više puta spominjala upotrebu dronova u svrhu širenja bolesti ili čak kemijskog napada. Međutim, iz fotografije spomenutih dronova u [1, 2] za ilustraciju ruskih tvrdnji do sada su opovrgavane izjavama proizvođača tih letjelica.
Kako je opširno izvijestilo Raskrinkavanje, na spomenutim fotografijama nisu vojni dronovi, već poljoprivredni multikopteri koji se koriste za zaprašivanje usjeva. Naravno, oni se mogu upotrijebiti i za druge svrhe, ali zasad nema govora o dokazima da su upotrebljavani drugačije.
Udruženje vlasnika dronova nazvalo je “glupostima” tvrdnje da su ove letjelice namijenjene za kemijski napad. Videoprezentacija dronova DJI Agras T30 može se pogledati na ovom linku.
Tuberkuloza
Portal se referira i na dio konferencije koji se tiče tuberkuloze.
– Oni koji u zemlje EU stižu iz Ukrajine pre svega se testiraju na tuberkulozu. Znaju šta su tamo radile NATO strukture…- poručila je Zaharova.
Točno je da članice EU pozivaju na oprez kod prihvata izbjeglica iz Ukrajine po pitanju tuberkuloze. Na isto je upozorio i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. No, nije točno da je testiranje na tuberkulozu obvezno. Prvenstveno se testira na novi koronavirus, a testiranje na tuberkulozu se radi po potrebi, “na temelju kliničke i epidemiološke procjene”. Uz tuberkulozu savjetuje se i anamneza i pregled stolice na salmonele, šigele i parazite
te pretraga krvi na HIV i virusne hepatitise.
“S obzirom na činjenicu da je Ukrajina do prije nekoliko godina imala vrlo niske cijepne obuhvate, a krajem 2021. godine detektirana je cirkulacija
deriviranog/mutiranog cijepnog poliovirusa tipa 2, te s obzirom na relativno visoku prevalenciju krvlju prenosivih bolesti (HIV, hepatitis B) i tuberkuloze, kod izbjeglica iz Ukrajine treba uz uobičajenu zdravstvenu skrb obratiti posebnu pažnju na ranu detekciju zaraznih bolesti poput ospica, rubele, akutne mlohave kljenuti uzrokovane cVDPV-om, krvlju prenosivih bolesti i tuberkuloze (u kliničkoj skrbi molimo uzeti u obzir mogućnost multirezistentne tuberkuloze posebno u kombinaciji s HIV-om)“, naveli su.
Svjetska zdravstvena organizacija već dulje vrijeme upozorava da u toj zemlji velik udio slučajeva tuberkuloze koji je otporan na lijekove (DR-TB), što otežava terapiju.
“SZO procjenjuje da je među bakteriološki potvrđenim slučajevima tuberkuloze u Ukrajini 2018. 6900 ljudi imalo DR-TB, što predstavlja 29% novih pacijenata s tuberkulozom i 46% prethodno liječenih pacijenata”, navode povodom Svjetskog dana tuberkuloze 2021. godine.
Prema Svjetskoj banci, incidencija tuberkuloze u Ukrajini je bila u padu zadnjih godina.
Dobrodošla istraga
Zbog opasnosti od namjernog, ali i slučajnog puštanja patogena u okoliš ukrajinsko ministarstvo zdravstva na prvi dan invazije u veljači naložilo uništenje patogena u ukrajinskim laboratorijima. Svjetska zdravstvena organizacija 11. ožujka savjetovala je istu stvar – da se unište svi mogući patogeni u laboratorijima pod kontrolom države kako bi se izbjeglo otpuštanje uzročnika bolesti uslijed napada na Ukrajinu.
Ples po liniji između defenzivnog i ofenzivnog proučavanja patogena i naprava za njihovo širenje SAD-u su prigovarali i američki mediji (NYT).
Sumnjičavost Rusije, ali i Kine, prema namjerama SAD-a i Ukrajine mogle bi dovesti do dobrodošle istrage i razjašnjavanja stanja u ukrajinskim znanstvenim ustanovama. Za te je laboratorije američka podtajnica za politička pitanja Victoria Nuland sada već slavno izjavila da bi bili opasni kada bi pali u neprijateljske ruke. S obzirom na navadu zaraznih bolesti da ne poštuju administrativne granice, rezultati istrage pod patronatom UN-a od značaja su za puno šire područje od trenutne ratne zone.
Za kraj podsjetimo da se virus koji je vjerojatno ubio najviše ljudi u svijetu, variola vera, i četrdeset godina nakon iskorjenjivanja velikih boginja čuva samo u dva laboratorija svijeta – ruskom i američkom.