Razotkriveno

Je li umjetna inteligencija zaista prorekla Jugo-Dansku Uniju 2100. godine?

AI alat izbacio je kartu Europe 2100. godine, a kompanija Amazing Maps je potom napravila novu kartu s nazivima država i saveza u Europi.
Ilustracija: Jordi Ilić/Pixabay/Stable Diffusion

Evo kako umjetna inteligencija vidi Balkan 2100. godine: Dio Jugoslavije će činiti i Danska?!“, naslov je teksta (arhivirano ovdje) objavljenog na portalu 24 sata.

U tekstu se navodi da je “umjetna inteligencija predvidjela kako će politička Karta Europe izgledati 2100. godine”.

“Karta je osvanula u jednoj raspravi na Redditu, a među brojnim novim državama u Europi, AI predviđa nastanak nove Jugoslavije koja će sadržavati sve nekadašnje države, ali će u njoj biti i Albanija i, začuđujuće, Danska. Karta buduće Europe postala je viralna i izazvala brojne rasprave.  Umjetna inteligencija previđa da će na početku 22. stoljeća Europa biti podijeljena u nekoliko političkih saveza – Europski savez, Sjeverna unija, Bene i Jugo-Danska unija. AI predviđa i postojanje nekoliko novih država.

Europski savez bi tako, prema AI, predstavljao nasljednika današnje Europske unije. Irska će 2100., prema AI, Irska više nije podijeljena, a Velika Britanija je zapravo, u cjelini – Škotska. Francuska, Švedska, Njemačka, Češka, Mađarska i Italija ostaju u sadašnjim granicama, dok Austrija i Slovačka tvore novu državu, Austroslovačku, a Rumunjska mijenja ime. Novu državu čine i Bugarska i Grčka – Bugarogrčka. Prema predviđanjima AI, Sjevernu uniju čine Norveška i Finska, u svojim dosadašnjim granicama, dok su savez Bene zapravo današnje članice Beneluksa, ali bez Luksemburga”, prenose 24 sata pozivajući se na srpski portal Blic (arhivirano ovdje)

Screenshot/Facebook

Prema podacima platforme CrowdTangle, objava je prikupila jedno dijeljenje, 118 komentara i 103 ostale reakcije.

Pretragom spomenute karte koja je priložena i u samom članku, došli smo do izvornika karte, a to je profil na Instagramu tvrtke Amazing Maps koja ima i svoj webshop na kojem prodaju razne karte.

Javili smo se autorima spomenute stranice. Zanimalo nas je radi li se uistinu o karti koju je kreirala umjetna inteligencija ili je pak riječ o njihovom autorskom djelu. Dobili smo tek kratak odgovor u kojem se navodi da su kartu napravili na temelju one s Reddita za koju se tvrdi da je kreirana pomoću umjetne inteligencije.

Kartu s Reddita možete pogledati u nastavku:

Screenshot/Reddit

Autori stranice Amazing Maps objavili su i “original” karte s Reddita u svojoj objavi na Instagramu, a Faktograf se obratio autoru karte s Reddita. Zanimalo nas je radi li se zaista o karti koju je kreirala umjetna inteligencija (AI), kojim alatom je kreirana karta i tvrdi li umjetna inteligencija da će Danska 2100. godine biti dio Jugoslavije. Naime, karta je na Redditu izazvala veliki interes korisnika, a najveća rasprava razvila se upravo oko Danske i njezine pripadnosti Jugoslaviji.

Korisnik BPB_iAmLars odgovorio nam je sljedeće: “Umjetna inteligencija koju sam koristio za kreiranje ove karte je Stable Diffusion. Koja je država dio neke druge države dio je mašte korisnika. Nema jasnog da i jasnog ne”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

I sami smo isprobali AI alat Stable Diffusion

Odlučili smo i sami isprobati što će nam Stable Diffusion ponuditi kao rješenje kad upišemo “Karte Europe 2100. godine” (eng. Map of Europe in 2100). Umjetna inteligencija ponudila nam je čak četiri karte koje možete pogledati u nastavku:

Screenshot/Stable Diffusion
Screenshot/Stable Diffusion
Screenshot/Stable Diffusion
Screenshot/Stable Diffusion

Ono što je zajedničko sve četiri karte Europe 2100. godine jest to da umjetna inteligencija nije predvidjela imena država ili saveza, a što nastoji implicirati članak objavljen na srpskom portalu Blic, koji je portal 24 sata preuzeo bez ikakvog propitivanja konteksta. S druge strane, svaki puta kada u Stable Diffusion upišete “Map of Europe in 2100″, dobit ćete četiri karte različite od ovih koje smo kao ilustraciju stavili u tekst. Odnosno, ovisno o trenutku, Stable Diffusion promijenit će svoje “predviđanje” o karti Europe 2100. godine što dovoljno govori o “pouzdanosti” te procjene.

Pa kako je došlo do toga da se u člancima Blica i 24 sata tvrdi da je umjetna inteligencija “prorekla” Jugo-Dansku Uniju i ostale političke saveze u Europi 2100. godine? Prije nekoliko mjeseci korisnik Reddita BPB_iAmLars objavio je kartu bez imena država ili političkih saveza koju mu je izbacio AI alat Stable Diffusion. Potom tvrtka Amazing Maps, na temelju te karte, stvara novu u kojoj, na temelju raširene rasprave korisnika na Redditu, izmišlja imena država i saveza. Tu novu kartu Amazing Mapsa preuzimaju Blic i 24 sata i tvrde kako je AI alat prorekao te države i saveze, iako na karti koju je izbacio Stable Diffusion tih naziva nije bilo.

Što o predviđanju budućnosti AI alata kaže Chat GPT?

Još jedan popularni alat umjetne inteligencije Chat GPT, o kojem je Faktograf već pisao, upitali smo može li predvidjeti koje će države u Europi postojati 2100. godine.

Dobili smo sljedeći odgovor:

“Kao AI model, nemam sposobnost predviđanja budućnosti sa sigurnošću. Mnogo faktora utječe na to kako će se svijet razvijati u budućnosti, a neki od njih su političke, ekonomske, društvene, i ekološke prirode. Postoje mnogi faktori koji mogu utjecati na to koji će se narodi i države razviti ili nestati u Europi do 2100. godine, uključujući migracije, promjene u političkim i ekonomskim uvjetima, klimatske promjene i demografske promjene.

Stoga, bilo kakvo predviđanje država koje će postojati u Europi do 2100. godine je izuzetno nesigurno i podložno velikim promjenama i iznenađenjima. Najbolje što mogu reći je da će Europa sigurno proći kroz mnoge promjene u budućnosti, ali precizno predviđanje kojim će se državama nalaziti na mapi nije moguće”.

Razvoj umjetne inteligencije

Tijekom posljednjih 70 godina, umjetna inteligencija je napravila ogroman napredak kroz veću dostupnost i snagu računalne obrade, ulaganja u ogromne baze podataka i mnogo bolje algoritme. Ono što je počelo s iznimno osnovnim modelima sada su prilično napredne aplikacije u mnogim industrijama, uključujući automobilsku industriju, zdravstvo i industriju videoigara, piše magazin Forbes u svom izdanju o inovacijama od 10. veljače.

Trenutačni globalni utjecaj umjetne inteligencije je golem – a gledajući u budućnost, utjecaj će biti eksponencijalan. S kontinuiranim napredovanjem tehnologije otvorit će se više načina korištenja. Analitičari PwC-a očekuju da će umjetna inteligencija do 2030. pridonijeti globalnom gospodarstvu s gotovo 16 bilijuna dolara.

Postoji nekoliko glavnih istraživačkih i razvojnih trendova koji značajno pridonose dramatičnom širenju umjetne inteligencije – od kojih je jedan nedavno dominirao u medijima. Razvoj velikih jezičnih modela, kao što je ChatGPT, koristi ogromne količine podataka i parametara za izgradnju mnogo boljih AI modela koji otvaraju vrata za nove načine upotrebe.

Zaključno, iako se člancima u Blicu i 24 sata tvrdi da je umjetna inteligencija predvidjela koje će države u Europi postojati 2100. godine, to nije točno. Autor objave na Redditu potvrdio nam je da su nazivi država proizvod mašte korisnika Reddita, a korištenjem alata Stable Diffusion utvrdili smo i kako se radi o AI sustavu koji nije sposoban na takav način prognozirati budućnost. Objavama portala Blic i 24 sata stoga nedostaje kontekst.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.