Na Facebook profilu Živčana Žirafa objavljen je video (arhivirano ovdje) koji navodno prikazuje znanstvenike u Kini kako uzgajaju zmajeve u laboratoriju uz sljedeći opis: “Made in China. Sve se radi u eksperimentalne svrhe, osim kad Kinez pojede šišmiša…? Ali ako netko baš ima želju ovaj mali bijeli krilati kao rođendanski poklon dobro dođe. ?”.
Video je objavljen 9. svibnja, a od objave je prikupio 5 dijeljenja, 1 komentar i 21 ostalu reakciju.
Ovaj viralni video privukao je i pažnju Twitter profilu Hoax Eye na kojem stoji da se oko videa podiglo puno prašine, ali ipak nije točno da su kineski znanstvenici uspješno uzgojili zmajeve u laboratoriju. Navode da fotografije zmajeva izgledaju kao da ih je kreirala umjetna inteligencija (AI) te daju primjer kandži zmajeva koje podsjećaju na one kakve u stvarnosti imaju kokoši.
AI fingers ? pic.twitter.com/Hhb84iIcYb
— HoaxEye (@hoaxeye) May 3, 2023
Daljnjom pretragom interneta stigli smo i do autora navedenog videa koji se predstavlja pod umjetničkim imenom Siriu$ i upitali smo ga je li video zaista kreirala umjetna inteligencija.
“Radi se o kombinaciji umjetne inteligencije i Photoshopa. Često izrađujem takve zabavne koncepte i šale. Radilo se o zabavnoj ideji koja mi je pala na pamet”, poručio je autor videa za Faktograf.
Siriu$ se inače predstavlja kao konceptualni umjetnik i njegovi radovi mogu se pronaći na Instagramu i Tik Toku.
Zaključno, nije točno da su znanstvenici u Kini u laboratoriju uspješno klonirali zmajeve, kao što to nastoji sugerirati autor statusa. Radi se o videu kreiranom kombinacijom umjetne inteligencije i Photoshopa, a autor je konceptualni umjetnik koji je video izradio u zabavne svrhe.
Zbog svega toga ocjenjujemo da objavi nedostaje kontekst.