„Za razliku od oporbenih stranaka, HDZ danas u Hrvatskom saboru ima 19 zastupnica. HDZ u Klubu u Saboru ima zastupnica koliko sve nezavisne zastupnice, Socijaldemokratska partija Hrvatske, Socijaldemokrati, Most i Domovinski pokret zajedno. Dakle, njih pet svi skupa imaju koliko imamo samo mi – 19“, kazao je, među ostalim Andrej Plenković, predsjednik Vlade nakon predsjedništva HDZ-a.
Na iznošenje podataka o broju HDZ-ovih zastupnica u Saboru potaknulo ga je pitanje o nositeljima izbornih lista te stranke na predstojećim izborima i zastupljenosti žena na listama. Naime, niti jednu HDZ-ovu izbornu listu ne nosi žena.
U računicu u kojoj uspoređuje broj zastupnica HDZ-a u odnosu na broj zastupnica oporbenih stranaka, predsjednik Vlade odabrao je tek dio oporbe. U tu računicu, primjerice, nije uključio Možemo!, Radničku frontu, Reformiste, IDS.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Predsjednik Vlade neprecizan je kada govori o broju zastupnica HDZ-a, odnosno broju zastupnica u Klubu zastupnika HDZ-a. Točno je da HDZ u Saboru ima 19 zastupnica, ali u Klubu zastupnika HDZ-a ih je 20. Naime, osim članica HDZ-a u Klubu zastupnika HDZ-a djeluje i Marijana Petir, nezavisna zastupnica.
Kada je riječ o oporbenim strankama koje Plenković spominje, Klub zastupnika SDP-a ima sedam zastupnica kao i Klub Socijaldemokrata u kojem su osim pet članica te stranke i dvije nezavisne zastupnice (Sanja Udović i Irena Šimunović). U Klubu zastupnika Mosta jedna je žena, nezavisna zastupnica Marija Selak Raspudić, dok u Klubu zastupnika Domovinskog pokreta nema žena.
U aktualnom sazivu Sabora ukupno je sedam nezavisnih zastupnica, a samo jedna nije članica nekog od zastupničkih klubova u Saboru. Riječ je o nekadašnjoj zastupnici SDP-a, a potom i Socijaldemokrata Marini Opačak Bilić.
Nejasno je zbog čega je Plenković za usporedbu odabrao baš SDP, Socijaldemokrate, Most, Domovinski pokret i nezavisne zastupnice među kojima su i dvije pripadnice vladajuće većine (Petir i Ermina Lekaj Prljaskaj, iz Kluba zastupnika nacionalnih manjina). Dakle, kada se usporedi broj zastupnica HDZ-a i opcija koje je Plenković nabrojao odnos je 19:19, ako zanemarimo da dvije formalno nezavisne zastupnice sudjeluju s HDZ-om u vladajućoj koaliciji.
Zakon traži najmanje 40 posto pripadnika svakog spola
Brojke kojima je Plenković odgovorio na upit o zastupljenosti žena na listama HDZ-a, međutim, ne odgovaraju smislu pitanja koje mu je postavljeno i koje se odnosilo na ravnomjernu zastupljenost žena na izbornim listama, odnosno poštivanje odredbi Zakona o ravnopravnosti spolova kao i Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor.
„Prilikom utvrđivanja i predlaganja stranačkih lista i neovisnih lista za izbor zastupnika u Sabor predlagatelji lista su dužni poštovati načelo ravnopravnosti spolova i voditi računa o uravnoteženoj zastupljenosti žena i muškaraca na listama“, stoji u Zakonu o izboru zastupnika u Hrvatski sabor. Nadalje se navodi kako je lista za izbor zastupnika u skladu s tim načelima ako je na listi najmanje 40 posto pripadnika svakog spola.
Zakon o ravnopravnosti spolova također definira kako su političke stranke i drugi ovlašteni predlagatelji prilikom utvrđivanja i predlaganja liste za izbor zastupnika u Hrvatski sabor, kao i za izbor članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne samouprave te za izbor članova u Europski parlament dužni poštivati načelo ravnopravnosti spolova „i voditi računa o uravnoteženoj zastupljenosti žena i muškaraca na izbornim listama“. Osjetna neuravnoteženost jednog spola, u smislu tog zakona, postoji ako je zastupljenost jednog spola u tijelima političkog i javnog odlučivanja niža od 40 posto.
Kazna za nepoštivanje načela ravnopravnosti spolova još je propisana u kunama i iznosi 50 000 kuna, odnosno 6 636 eura za svaku izbornu jedinicu. Iako je taj zakon donesen još 2008. godine, njegove odredbe krše se na izborima.
HDZ rekorder u neispunjavanju ženske kvote
Primjerice, HDZ je na prošlim parlamentarnim izborima bio rekorder u neispunjavanju ženske kvote jer niti u jednoj od 11 izbornih jedinica, u kojima je samostalno ili s partnerima izašao na izbore, nije ispunio uvjet da na listi mora imati 40 posto žena (1, 2, 3, 4). Iz toga proizlazi da HDZ-u zbog nepoštivanja načela ravnopravnosti prijeti kazna od 550 tisuća kuna, odnosno gotovo 73 tisuće eura.
U srpnju 2020. godine SDP i partneri u Restart koaliciji (SDP, HSS, HSU, Snaga i GLAS) izašli su na izbore u 10 izbornih jedinica. Ta koalicija kvotu nije ispunila u dvije izborne jedinice.
Socijaldemokrati, koje danas spominje Plenković, na zadnjim parlamentarnim izborima nisu postojali. Oni su nastali 2021. godine nakon raskola u SDP-u.
Most je na prošlim izborima na svim kandidacijskim listama zadovoljio kvotu od 40 posto. Prema analizi koju je tada napravio CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Most je u četiri izborne jedinice ostvario rodni paritet od 50 posto zastupljenosti žena, dok je u šest izbornih jedinica imao 42,86 posto žena na listama.
Koalicija Domovinskog pokreta Miroslava Škore i partnera na devet od 10 izbornih lista na zadnjim izborima zadovoljila je pravilo o 40 posto. Ta je lista u Saboru imala tri zastupnice, no u Domovinskom pokretu je 2021. godine došlo do raskola i prelaska zastupnika i zastupnica u druge stranke.
Jedina koalicija koja je puni rodni paritet ostvarila na svim izbornim listama na prošlim parlamentarnim izborima bila je Koalicija Zelene ljevice – Možemo!. Oni su na 10 izbornih lista imali jednaku zastupljenost muškaraca i žena. Ta je koalicija osvojila ukupno sedam mandata, od čega tri ili 42,86 pripada ženama. Predsjednik Vlade u svojoj komparaciji broja zastupnica HDZ-a s dijelom oporbe Možemo! i ostale stranke koje su kao koalicija ušle u Sabor, ne spominje.
Možemo je čak bio i tužen zbog prevelikog broj žena na listi u Osijeku na lokalnim izborima, ali je Prekršajni sud u Osijeku ipak odbacio tu optužnicu.
Ovaj saziv bio je bolji od 9. saziva
Sabor broji 151 zastupnika. Parlamentarni izbori prije četiri godine „donijeli su poboljšanje u pogledu udjela broja zastupnica u Hrvatskome saboru, no i ponovljeno zanemarivanje odredbi Zakona o ravnopravnosti spolova i poštivanje kvote“, objavio je nakon izbora 2020. Vladin ured za ravnopravnost spolova.
„Nakon parlamentarnih izbora izvorni mandat zastupnice u 10. sazivu Hrvatskoga sabora imaju 34 žene, što iznosi 22,51 posto. To je značajan pomak u odnosu na 9. saziv, kada je udio zastupnica s izvornim mandatom iznosio 12,5 posto“, objavio je tada Ured za ravnopravnost spolova, dodajući kako je uvođenjem zamjena izabranim kandidatima na dužnostima nespojivim sa zastupničkom dužnosti, ukupan broj zastupnica u Hrvatskome saboru porastao na 46 (30,4 posto). Ocijenjeno je kako je to značajan porast u odnosu na završetak 9. saziva Sabora kada je udio zastupnica iznosio 19,2 posto.
Broj zastupnica u Saboru dodatno je porastao do ovih zadnjih dana rada 10. saziva. Prema saborskoj statistici trenutno imamo 51 zastupnicu pa je zastupljenost žena u Saboru porasla na 34 posto.
Gledajući po strankama, HDZ u Saboru ne zadovoljava načelo ravnopravnosti spolova jer je udio žena u ukupnom broju zastupnika te stranke 30 posto.
Kada se pogledaju stranke koje je spomenuo Plenković, SDP je u Saboru ostvario rodnu ravnopravnost (ima po sedam zastupnika i zastupnica). Žensku kvotu ispunili su i Socijaldemokrati, za razliku od Mosta i Domovinskog pokreta.
Prema dostupnim podacima o poslovanju stranaka, HDZ je lani platio kaznu od 15 045 eura zbog nepoštivanja ženske kvote na lokalnim izborima provedenim 2021. godine. Prema podacima o rashodima, u 2022. godini HDZ je platio 347 027 kuna (46 tisuća eura) zbog nepoštivanja odredbi Zakona o ravnopravnosti spolova, ali se ne navodi na koje se to izbore odnosi. U 2021. godini platili su 206 964 kuna (27 468 eura), 2020. godini 48,5 tisuća kuna (6 437 eura), a 2019. godini 203 411 kuna (27 793 eura) zbog nepoštivanja rodne ravnopravnosti na izbornim listama. No, ne navodi se na koje se izbore te kazne odnose.
I dok HDZ u svojim izvještajima o poslovanju jasno navodi iznose plaćenih kazni zbog nepoštivanja pravila o 40 posto na izbornim listama, iz SDP-ovih nije moguće jasno utvrditi na što se odnose plaćene kazne.
U Saboru ukupno 51 zastupnica i 100 zastupnika
U aktualnom sazivu Sabora su, dakle, 51 zastupnica i 100 zastupnika. Od 51 zastupnice njih 19 je članica HDZ-a, dok su još tri (Dragana Jeckov, Lekaj Prljaskaj, Petir) članice vladajuće većine. HDZ i njegovi partneri tako ukupno imaju 22 zastupnice u Saboru. Preostalih 29 zastupnica predstavljaju oporbu. Osim zastupnica koje djeluju u sklopu klubova SDP-a, Socijaldemokrata i Mosta tu su još i zastupnice iz Kluba zastupnica Centra, Građansko-liberalnog saveza i Stranke s imenom i prezimenom kojeg čine tri predstavnice tih stranaka – Marijana Puljak, Anka Mrak-Taritaš i Dalija Orešković. U Klubu Fokusa i Reformista jedna je žena, Natalija Martinčević iz Reformista, dok je Katarina Peović iz Radničke fronte članica Kluba zastupnika Hrvatske seljačke stranke i Radničke fronte. Po jednu zastupnicu imaju Klub zastupnika Hrvatskih suverenista i Klub zastupnika IDS-a.
U isto vrijeme, od pet članova Kluba zastupnika Možemo! četiri su žene. Donedavno nezavisna zastupnica Karolina Vidović Krišto, pak, sada predstavlja stranku Odlučnost i pravednost i ne djeluje u okviru nekog od postojećih klubova zastupnika. Tu su još nezavisne zastupnice Opačak Bilić, koja nije niti u jednom klubu i Ružica Vukovac, koja djeluje u Klubu Za pravednu Hrvatsku.
Ovaj članak sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.