Na Facebook profilu privatne korisnice objavljena je snimka zaslona (arhivirano ovdje) članka s Wall Street Journala pod naslovom “Službeno je: Odsad Covid možemo tretirati gotovo kao gripu. Donosimo vodič” (eng. It’s Official: We Can Pretty Much Treat Covid Like the Flu Now. Here’s a Guide“. Uz snimku zaslona objavljen je i sljedeći opis:
Znači centar za kontrolu i prevenciju bolesti(CDC) je covid 19 preimenoval i izjednačil sa gripom?
NAKON ŠTO STE SI MORALI UBRIZGATI KREPIVO?
Suprotno onome što korisnica Facebooka piše, Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), nije preimenovao Covid-19, niti ga je izjednačio s gripom. Već u samom uvodu članka na Wall Street Journalu jasno se navodi da su mjere opreza za Covid-19 sada iste kao i one za gripu, a to ne znači da su te dvije bolesti, točnije virusa, iste.
Što piše u smjernicama CDC-ja?
Kako piše WSJ, a prema najnovijim smjernicama Centra za kontrolu i prevenciju bolesti objavljenim 1. ožujka, u slučaju koronavirusa više se ne traži izolacija od pet dana. Prema tim smjernicama, mjere opreza za Covid-19 sada su jednake onima za gripu. To znači da bi trebalo ostati kući sve dok ne prođe 24 sata s normalnom temperaturom bez uzimanja lijekova za skidanje temperature i dok se simptomi ne smire. Navode se i ostale mjere opreza idućih pet dana nakon prebolijevanja, poput nošenja maske i ograničenih kontakta s drugim osobama.
Riječ je zapravo o standardnim mjerama koje se primjenjuju i za sve ostale respiratorne viruse, a to ne znači da je Covid-19 izjednačen s gripom, kao što se insinuira u objavi korisnice.
“Covid-19 i dalje je važna prijetnja javnom zdravlju, ali nije ugroza kakav je nekad bio. Njegovi učinci na zdravlje sve više nalikuju onima drugih respiratornih virusnih bolesti, uključujući gripu i RSV”, istaknuo je povodom objave novih smjernica doktor Brendan Jackson iz Nacionalnog centra za imunizaciju i i respiratorne bolesti CDC-ja.
Da Covid-19 nije izjednačen s gripom pokazuju i podaci. Brojke hospitalizacija i smrti od Covid-19 i dalje su više od onih s gripom, ali ta razlika se značajno smanjila u odnosu na razdoblje pandemije.
“Budimo jasni. Covid-19 nije gripa. Još uvijek uzrokuje ozbiljnije bolesti i dovodi do dugotrajnijih posljedica”, istaknuo je Jackson.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Stručnjaci za javno zdravstvo i liječnici primjećuju da je Covid još uvijek bolest koja se, krajem veljače u SAD-u navodila kao uzrok smrti više od 1000 ljudi tjedno, prema podacima CDC-a, no i taj trend u ožujku pada. Tu je i dugi Covid, sa simptomima koji mogu trajati mjesecima, pa čak i godinama, a koji nije nestao.
Treba napomenuti i da se ove ublažene mjere opreza ne odnose na zdravstvene ustanove, uključujući domove za starije i nemoćne osobe. Svima koji su visokorizični poput starijih osoba, imunokompromitiranih i trudnica preporučuje se odmah otići liječniku čim osjete simptome kako bi se testirali i potencijalno liječili.
“Ono što CDC zapravo govori jest: ‘Evo tri opcije što učiniti tijekom tog petodnevnog razdoblja kada biste još mogli biti zarazni'”, rekla je PolitiFactu dr. Céline Gounder, glavna urednica za KFF Health News i specijalistkinja za zarazne bolesti.
Zašto su se mjere opreza oko koronavirusa mijenjale?
U priopćenju u sklopu kojeg su predstavljene nove smjernice, CDC je istaknuo da nove smjernice imaju za cilj donijeti jedinstveni pristup uobičajenim respiratornim virusima koji imaju slične putove prijenosa i simptome. Promjene su donesene da bi olakšale praćenje preporuka i pomogle u zaštiti onih koji su najugroženiji, ističu iz CDC-ja.
Promjena je moguća jer je danas puno manje hospitalizacija i smrtnih slučajeva povezanih s COVID-19, a postoji više dostupnih alata za njegovo liječenje, poput cjepiva i tretmana.
“U drugačijoj smo poziciji. Imamo podatke i dokaze koji pokazuju da naši alati djeluju kako bi nas zaštitili od Covida”, rekla je direktorica CDC-a Mandy Cohen u objavi na platformi X (bivši Twitter) od 4. ožujka najavljujući nove smjernice.
Tjedni prijem u bolnicu zbog Covida-19 ove zime pao je za više od 75%, a broj smrtnih slučajeva smanjen je za više od 90% u usporedbi sa siječnjem 2022., vrhuncem prvog vala virusa omikron, objavio je CDC. “Vidjeli smo ta smanjenja iako su naši podaci o otpadnim vodama pokazali da ove sezone imamo visoke razine virusnih bolesti”, rekla je Cohen u svom videu na X-u.
Više od 98% stanovništva SAD-a ima određeni stupanj imuniteta protiv COVID-19, putem cjepiva, prethodnih infekcija ili oboje, ističu iz CDC-ja. U isto vrijeme, dostupna su cjepiva i tretmani kao što je antivirusni lijek Paxlovid koji nisu bili na početku pandemije.
Je li se Covid-19 trebao od početka tretirati kao gripa?
Stručnjaci s kojima je razgovarao PolitiFact smatraju da se Covid nije trebao na početku tretirati isto kao gripa. To samo znači da smo na puno boljem mjestu nego što smo bili na početku pandemije, kada smo u hodu učili o koronavirusu.
“CDC sada uspoređuje smrtnost od Covida-19 s gripom, ali to nije bio slučaj na početku pandemije. Covid je bio daleko smrtonosniji od gripe dok nismo dosegli široki imunitet stanovništva”, ističe profesorica i stručnjakinja za zarazne bolesti Monica Gandhi sa Sveučilišta u San Franciscu.
To ne znači da je Covid-19 bio poput gripe 2020., napominje profesorica. “SARS-CoV-2 je u to vrijeme pogodio neimunu populaciju diljem planeta, nažalost dovodeći do visokih stopa smrtnosti”, rekla je Gandhi.
Leana Wen, liječnica u hitnoj pomoći i izvanredna profesorica na Sveučilištu George Washington, rekla je da se javnozdravstvena politika mora razvijati kako se znanost – i činjenice – mijenjaju.
Izgledi za nekoga tko boluje od gripe danas su znatno drugačiji, a evoluirale su i javnozdravstvene mjere. Prije pojave cjepiva protiv gripe ili antibiotika, pandemija gripe iz 1918. proširila se svijetom i ubila najmanje 50 milijuna ljudi, uključujući oko 675.000 u Sjedinjenim Državama. Kao i kod Covida-19, napori kontrole javnog zdravlja oko te rane epidemije gripe bili su uglavnom ograničeni na socijalno distanciranje i karantene.
Zdravstveni radnici na odgovarajući su način koristili mjere ublažavanja specifične za Covid-19 do 2020. i 2021. kada je postojala nada da bi se bolest mogla obuzdati ili eliminirati, istaknula je Wen.
Zaključno, Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) nije preimenovao Covid-19, niti ga je izjednačio s gripom kao što se navodi u objavi korisnice. CDC je izdao nove mjere opreza za Covid-19 koje su sada jednake onima za gripu što znači da više nema propisane petodnevne izolacije, ali to ne znači da su te dvije bolesti izjednačene. Naime, Covid-19 još uvijek uzrokuje veći broj hospitalizacija i smrti od gripe. Razlog zašto su mjere opreza kod Covida i gripe izjednačene jest što je virus već dovoljno procirkulirao u populaciji i veliki je broj cijepljenih osoba. No, usprkos tome stručnjaci se slažu da je Covid-19 i dalje prijetnja za javno zdravlje.