Prema izvješću Državnog izbornog povjerenstva, na nedavno održanim parlamentarnim izborima u Sabor je izabran dosad najveći broj žena – njih 37 od 151 zastupnika i zastupnica. No, tih 25 posto je još uvijek debelo ispod zakonski propisane kvote od 40 posto podzastupljenog spola.
Za tu činjenicu najveću odgovornost snosi predsjednik HDZ-a Andrej Plenković i njegovo stranačko vodstvo koje je, kao što je Faktograf pisao ranije, i na zadnjim parlamentarnim izborima na 9 od 11 lista odlučilo kršiti zakon te zaključilo da im je korisnije staviti manje žena na liste nego platiti zakonski određene kazne.
Ravnopravnost spolova u 3. članku hrvatskog Ustava spominje se kao jedna od najviših vrednota i temelja za njegovo tumačenja, a u smislu političkog predstavništva ta se odredba razrađuje i u Zakonu o ravnopravnosti spolova kao i Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor tako da stranke moraju voditi računa o uravnoteženoj zastupljenosti žena i muškaraca na izbornim listama i da moraju imati najmanje 40 posto pripadnika oba spola.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Broj zastupnica mogao bi se povećati nakon konstituiranja Sabora
Na početku napominjemo i da u tekstu analiziramo brojke iz izvješća Državnog izbornog povjerenstva o provedenim parlamentarnim izborima od 2015. do 2024. godine. To ne znači da je zaista u Saboru i sjedilo onoliko žena koliko ih je izabrano na izborima. Tradicionalno, broj žena se nakon konstituiranja Sabora i tijekom mandata poveća zbog zamjena za zastupnike koji odlaze u Vladu ili svoje mandate stavljaju u mirovanje.
Na taj je način, na kraju zadnjeg saziva Sabora u klupama sjedila 51 zastupnica, iako ih je na izborima 2020. godine izabrano 34. Znači, na kraju mandata je zastupljenost zastupnica bila 33,7 posto, iako ih je prema rezultatima izbora izabrano 22,5 posto. Za taj je skok najzaslužniji bio HDZ jer je na njihovim listama izabrano osam žena, a mandat su završili s njih 19. Udio zastupnica u ukupnom broju HDZ-a, na kraju tog mandata, bio je 30 posto.
Vrlo je vjerojatno da će se takvo povećanje broja zastupnica, nakon konstituiranja Sabora i odlaska određenog broja zastupnika u Vladu, dogoditi i ove godine.
Na HDZ-ovim listama izabrano samo sedam žena
Podsjetimo, na netom održanim izborima HDZ-ova koalicija osvojila je 61 zastupnički mandat, SDP-ova nazvana “Rijeke pravde” 42 mandata, Domovinski pokret s partnerima 14, Most 11, Možemo 10, po dva mandata su dobili Nezavisna platforma Sjever Matije Posavca i IDS-ova koalicija, jedan mandat Fokus, a u posebnoj izbornoj jedinici izabrano je osam zastupnika predstavnika manjina. U postocima, HDZ je dobio 40,40 posto mandata, “Rijeke pravde” 27,81 posto, Domovinski pokret 9,27 posto, Most 7,28 posto, Možemo 7,28 posto, Posavec i IDS po 1,32 posto, Fokus 0,66 posto, a na manjine otpada 5,30 posto mandata.
Prema statistici DIP-a, u Sabor je izabrano 114 zastupnika (75 posto) i 37 zastupnica (25 posto).
Kada se gledaju izborne jedinice, najviše žena, njih šest ili 43 posto, izabrano je u 1. i 7. jedinici. To su ujedno i jedine dvije jedinice u kojima je broj izabranih žena iznad zakonski određenog ideala. Najmanji broj žena, samo jedna ili 7 posto, izabrana je u 10. izbornoj jedinici. U jedinici za dijasporu, u kojoj je HDZ odnio sva tri mandata, nije izabrana niti jedna žena, dok su na manjinskim listama izabrane dvije, što daje 25 posto. Jedine žene izabrane na listama za manjine su dvije SDSS-ove zastupnice, dok sve ostale predstavnike manjina čine muškarci.
Kao što smo već naveli, najveći krivac za neispunjavanje zakonski određene ženske kvote od 40 posto zastupnica u Saboru je relativni izborni pobjednik izbora, odnosno HDZ-ova koalicija. Oni su izborili 58 zastupnika i zastupnica u prvih 10 (općih) izbornih jedinica i tri zastupnika u jedinici za dijasporu. Od 61 osvojenih mandata, na njihovim listama je izabrano samo sedam žena, što daje postotak od 11,4. Na 40 posto ukupno osvojenih mandata, HDZ-ovih sedam žena je samo 18 posto zastupnica izabranih u Sabor.
“Rijeke pravde” imaju više od polovice ukupno izabranih zastupnica
SDP-ove “Rijeke pravde” osvojile su 42 mandata od čega je 19 žena – što je 45 posto. Tih 19 žena izabranih na listi “Rijeka pravde” više je od polovice (51,3 posto) svih žena izabranih u novi saziv Sabora. Domovinski pokret s partnerima dobio je 14 mandata, a na njihovim je listama izabrana samo jedna žena (7,1 posto). U Mostovih 11 mandata izabrane su dvije žene (18,1 posto). Politička platforma Možemo je jedina od velikih lista uspjela ostvariti i potpunu ujednačenost mandata muškaraca i žena jer s njihovih lista u Sabor ulazi pet žena i pet muškaraca (50 posto).
S lista koje su ostvarile manje mandata, Nezavisne liste Sjever, IDS-a i Fokusa, u Sabor nije izabrana niti jedna žena. Što se tiče manjinskih lista, kao što smo već naveli, od tri zastupnica i zastupnika SDSS-a, dvije su žene, što čini 66,6 posto.
Na izborima 2020. izabrane 34 zastupnice
Na parlamentarnim izborima 2020. godine, HDZ-ova koalicija osvojila je 66 mandata (5 više nego ove godine), SDP-ova 41 (jedan manje nego ove godine), Domovinski pokret ih je imao 16 (dva više nego ove godine), Most 8 (tri manje nego 2024.), Možemo 7 (tri manje nego 2024.), koalicija Stranka s imenom i prezimenom, Pametno i Fokus 3 mandata, a po jedan mandat su osvojili HNS i Reformisti. Kod ovih rezultata treba napomenuti da je HNS na izborima ove godine izašao s HDZ-om, da je u SDP-ovoj koaliciji tada bio i IDS, a na ovim izborima su s njima išle Stranka s imenom i prezimenom i tadašnje Pametno (a sada Centar) i Reformisti. Također, uz Domovinski pokret su tada bili i Hrvatski suverenisti koji su ove godine bili na listama s Mostom.
Prema izvješću DIP-a, na izborima 2020. godine, u Sabor je izabrano 117 zastupnika i 34 zastupnica (22,52 posto). Znači, na netom održanim izborima izabrane su tri zastupnice više nego prije četiri godine. Odnos između izabranih zastupnica i zastupnika 2020. je bio 77,48 posto muškaraca i 22,53 posto žena, što znači da smo se i po tom parametru poboljšali u protekle četiri godine.
HDZ je prije četiri godine imao jednu zastupnicu više
Na izborima 2020. godine na HDZ-ovim listama od 66 zastupnika i zastupnica izabrano je osam žena, jedna više nego ove godine, što daje postotak od 12,1 posto. I u broju i u postotku, HDZ-ovoj koaliciji je na ovim izborima pala zastupljenost žena među izabranim zastupnicima i zastupnicama. SDP-ova koalicija je 2020. osvojila 41 mandat, od kojih je bilo 14 žena, što u postotku daje 34 posto. Na nedavnim izborima s SDP-ovih lista izabrano je pet žena više, a u postotku su prešli 40 posto.
Na listama Domovinskog pokreta prije četiri godine od 16 zastupnika i zastupnica izabrane su četiri žene, što je bilo 25 posto. Ove godine osvojili su 14 mandata te je samo jedna žena ušla u Sabor. Na listama Mosta 2020. godine je od osam zastupnika i zastupnica u Sabor ušla samo jedna žena, dok ih ove godine imaju dvije na 11 mandata, što znači da su u četiri godine postotak žena povećali s 12,5 na 18,1 posto. Možemo je 2020. na 7 mandata imao tri izabrane žene, što je bio postotak od 42,8 posto, dok nakon ovih izbora imaju jednaki broj muškaraca i žena. Na izborima 2020. godine koalicija Stranka s imenom i prezimenom, Pametno i Fokus izborila je tri zastupnika i zastupnica od čega su dvije bile žene što je bio postotak od 66,6 posto. Na izborima prije četiri godine su izabrane i dvije žene s manjinskih lista (jedna na srpskoj i jedna na albanskoj), što je jednako broju na netom održanim izborima.
Na izborima 2016. izabrano samo 19 žena
Na prvim parlamentarnim izborima koje je kao predsjednik HDZ-a predvodio Andrej Plenković, a na kojima se sučelio s tadašnjim predsjednikom SDP-a, a sada predsjednikom države Zoranom Milanovićem, 2016. godine HDZ-ova koalicija osvojila je 61 mandat (jednako kao i ove godine), SDP-ova 54 (12 manje nego 2024.), Most ih je imao 13 (2 manje nego 2024.), koalicija oko Živog zida 8, IDS je osvojio tri mandata (jedan manje nego 2024.), dva je dobila koalicija oko Stranke rada i solidarnosti pokojnog bivšeg zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića i Reformista Radimira Čačića, dok su po jedan osvojili HDSSB i Nezavisna lista Željka Glasnovića.
Na tim je izborima, prema izvješću DIP-a, u Sabor izabrano samo 19 žena (12,58 posto) i 132 muškarca (87,50 posto). Na listama HDZ-a od 61 mandata, izabrano je samo pet žena (8,19 posto). U SDP-ovoj koaliciji je od 54 mandata njih 10 pripalo ženama (18,52 posto). Od Mostovih 13 mandata, dva su pripala ženama (15,38 posto). Koalicija oko Živog zida tada je osvojila osam mandata, a među njima je bila jedna žena (12,5 posto), a zadnji ženski mandat bio je onaj albanske nacionalne manjine.
Most je 2015. imao najveći postotak izabranih žena
Godinu dana ranije, 2015., održani su izbori na kojima je SDP-ovu koaliciju predvodio Zoran Milanović, a HDZ-ovu Tomislav Karamarko. HDZ-ova je osvojila 59 mandata, SDP-ova 56, Most 19, IDS 3, po dva HDSSB i koalicija okupljena oko stranke Milana Bandića, a po jedan su dobili Reformisti i Živi zid. Tada je u Sabor izabrano 128 zastupnika (84,77 posto) i 23 zastupnice (15,23 posto).
Prema izvješću DIP-a, na listama HDZ-a među 59 mandata izabrane su bile samo četiri žene (6,78 posto). Među 56 mandata SDP-ove koalicije našlo se 13 žena (23,2 posto). Od Mostovih 19 mandata, njih pet su osvojile zastupnice (26,3 posto). Na tim je izborima, od lista koje su zabilježile značajniji broj mandat, Most imao najveći postotak izabranih žena. Zadnja izabrana žena na tim izborima bila je predstavnica albanske manjine.
Ustavni sud 2015. ukinuo odredbu o diskvalifikaciji lista s nedovoljnim brojem žena
Kao što se to navodi u odluci Ustavnog suda iz rujna 2015. godine, ravnopravnost spolova kao jedna od najviših vrednota uvedena je promjenama Ustava iz 2000. godine. Prvi zakon o ravnopravnosti spolova u kojem je spomenuto da stranke moraju imati 40 posto oba spola na listama donesen je 2003. godine, a ista odredba i propisana kazna od 50 tisuća kuna za listu koja nema dovoljan broj podzastupljenog spola ostala je i nakon izmjena toga zakona 2008. godine. No, 2015. godine SDP-ova saborska većina uvodi izmjenu prema kojoj lista koja nema 40 posto pripadnika svakog spola – nije pravovaljana. Da je ta odredba ostala na snazi, onda bi sve liste koje nemaju 40 posto žena bile diskvalificirane, odnosno ne bi se mogle natjecati na izborima.
No, tu odredbu je u već spomenutoj odluci srušio Ustavni sud u rujnu 2015. godine.
“U odluci Ustavnog suda određeno je da ostaje na snazi zakonska obveza prema kojoj na kandidacijskim listama mora biti najmanje 40% pripadnika svakog spola. Ukinut je dio koji je propisivao da lista koja ne ispunjava taj zakonski uvjet nije pravovaljana. Jedan od razloga bilo je i to što Hrvatski sabor istodobno nije ukinuo prekršajnu kaznu od 50.000 kuna iz članka 35. Zakona o ravnopravnosti spolova (u odnosu na liste za Hrvatski sabor), kojom se kažnjava svaki predlagatelj ako prilikom predlaganja lista kandidata ne poštuje načelo ravnopravnosti spolova utvrđeno člankom 15. tog zakona”, navodi se u sažetku te odluke kojom je srušena odluka Sabora da se diskvalificira lista koja nema 40 posto žena.
“Prema tome, na parlamentarnim izborima 2015. vrijedi zakonska obveza prema kojoj na kandidacijskim listama mora biti najmanje 40 % pripadnika svakog spola, a predviđena je i kazna za nepoštovanje te obveze. U takvim okolnostima, polazeći od toga da je višestranačka demokracija iz članka 3. Ustava najviša vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske i da je u općem interesu omogućiti strankama isticanje najboljih kandidata, automatska diskvalifikacija lista iz izbornog natjecanja zbog nepoštovanja “spolne kvote” nerazmjerno je zadirala u slobodu kandidiranja na parlamentarnim izborima”, naveli su tada iz Ustavnog suda.
SDP-ovci su te 2015. godine prijedlog da se diskvalificiraju liste koje nemaju dovoljno žena obrazlagali činjenicom da je odredba o ravnopravnosti spolova bila već dugo na snazi što nije i rezultiralo većom zastupljenošću žena u Saboru, dok su navodili i da samo novčane kazne diskriminiraju manje liste i stranke koje takav financijski udar jače pogađa od velikih stranaka.
Kao što smo vidjeli iz analize na izborima te 2015. godine u Sabor su izabrane samo 23 zastupnice (15 posto), godinu dana kasnije izabrano je 19 žena (12,58 posto) dok se porast zabilježio na izborima 2020. (34 zastupnica ili 22,52 posto) i na nedavno održanim izborima na kojima je izabrano 37 žena (25 posto).
No, niti uz taj rast Hrvatska se nije približila najmanje 40 posto zastupnica koje je kao ideal upisala u svoje zakone.