Razotkriveno

Širi se stara snimka prosvjeda protiv vlasti Nicolasa Madura u Venezueli

U Venezueli je zavladala politička nestabilnost nakon što i predsjednik Maduro, ali i oporba, tvrde da je su pobjednici predsjedničkih izbora.
Foto: JOAQUIN SARMIENTO / AFP

Na Facebook profilu Živčana Žirafa 31. srpnja objavljen je video (status arhiviran ovdje, a video ovdje) na kojem su vidljivi ljudi koji prosvjeduju navodeći da se radi o prosvjedu u Puerto La Cruzu u Venezueli. Uz video je objavljen sljedeći opis:

“Venezuela
Nekoliko stotina tisuća prosvjednika zauzima ulice Puerto La Cruza u Venezueli, a čini se da se to događa diljem zemlje.
Prosvjednici obećavaju svrgnuti vladu i osloboditi se diktature.
Jedino nas boli chuna…”

Screenshot/Facebook

Stara snimka koja prikazuje prosvjede održane prije 7 godina

Snimka se počela širiti društvenim mrežama nakon što je predsjednik Venezuele Nicolas Maduro, na temelju rezultata tamošnjeg državnog izbornog povjerenstva, kazao da je izabran na novi šestogodišnji mandat, piše AFP na portugalskom jeziku.

Objavljena snimka uistinu prikazuje prosvjede u Venezueli protiv tamošnjeg predsjednika Madura, ali radi se o videu starom sedam godina. Naime, snimka je nastala tijekom prosvjeda protiv Madura 19. travnja 2017. godine i to ne u Puerto La Cruzu, kao što se navodi, već u glavnom gradu Venezuele Caracasu.

Obrnuta pretraga kadrova iz videa dovodi do istovjetne snimke objavljene na YouTube kanalu argentinskih novina Diario La Capital de Mar de Plata, a u opisu se navodi da je riječ o “represiji u Venezueli”. O ovom događaju pisao je i venecuelanski medij El Diario de Caracas, navodeći da su 19. travnja 2017. održani masovni prosvjedi protiv Madurove vlade.

Prema tom izvještaju, prosvjednici su se nalazili na aveniji Francisco Fajardo, u blizini četvrti Bello Monte u Caracasu, kada je bačen suzavac, što odgovara opisu viđenom u snimci koju je podijelila Živčana Žirafa. Prosvjed obilježen snažnom policijskom represijom rezultirao je s dvoje preminulih i više od stotinu ozlijeđenih.

Osim El Diarija, o prosvjedu 2017. izvijestili su i ostali mediji poput Infobae i Efecto Cocuyo.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

SAD tvrdi da je oporba pobijedila

Nakon što je venecuelanski predsjednik Nicolas Maduro kazao da je izabran na novi šestogodišnji mandat na predsjedničkim izborima održanim 28. srpnja ove godine, u toj zemlji dogodio se val nasilnih prosvjeda na kojima se traži njegovo svrgavanje. Maduro je na vlasti od smrti svog prethodnika Huga Cháveza 2013. Ako ponovno preuzme dužnost, bit će to njegov treći uzastopni šestogodišnji mandat i nastavak “čavizma”, lijeve populističke ideologije nazvane po bivšem čelniku.

Američki državni tajnik Antony Blinken objavio je u četvrtak navečer da SAD kao pobjednika predsjedničkih izbora priznaju oporbenog kandidata Edmunda Gonzáleza Urrutia, čime osporavaju službene rezultate venezuelanski izborne komisije, piše Guardian. Nakon nedjeljnih izbora su i Maduro, a i oporba proglasili pobjedu i to na temelju podataka o izvješćima o rezultatima koje printaju strojevi za glasanje. No, niti venezuelanska izborna komisija, ali niti oporba ta izvješća nisu pokazali.

Nakon izbora je pokrenuta i široka diplomatska akcija nekoliko država koje pokušavaju uvjeriti Madura da objavi te izvještaje i dozvoli neovisno prebrojavanje glasova. Prema izjavama dužnosnika, u toj akciji sudjeluju Brazil, Kolumbija i Meksiko koji su jučer objavili i zajedničko priopćenje u kojem su tražili javnu objavu izvještaja o izbornim rezultatima.

Val nasilnih prosvjeda

Nakon što je Maduro u ponedjeljak proglasio pobjedu, tisuće pristaša oporbe izašlo je na prosvjede. Vlada je objavila da je uhitila stotine prosvjednika, dok organizacija za ljudska prava Foro Penal tvrdi da ih je 11 ubijeno. Deseci dugih uhićeni su dan kasnije, a među njima i opozicijski kandidat Freddy Superlano.

Opozicijska liderica María Corina Machado, kojoj je zabranjena kandidatura na predsjedničkim izborima, i González govorili su na velikom skupu u glavnom gradu Caracasu, no otada nisu viđeni u javnosti. Toga dana predsjednik Nacionalnog vijeća Jorge Rodriguez pozvao je na njihovo uhićenje i nazvao ih kriminalcima i fašistima. Machado je u komentaru za Wall Street Journal napisala da se skriva i strahuje za svoj život. Tvrdila je da opozicija ima fizičke dokaze da je Maduro izgubio izbore te je pozvala na reakciju međunarodne zajednice.

Venezuela je država s najvećim potvrđenim naftnim rezervama u svijetu, no njezina ekonomija je u “slobodnom padu” otkada je Maduro preuzeo vlast 2013. godine. Pad cijena nafte, nestašice i hiperinflacija koja je prešla 130,000 posto dovela je do socijalnih nemira i masovne emigracije. Više od 7,7 milijuna stanovnika Venezuele napustilo je državu od 2014. godine.

Zaključno, snimka objavljena na profilu uistinu prikazuje prosvjede protiv režima predsjednika Venezuele Nicolasa Madura, ali snimka je iz 2017. godine i nije nastala u Puerto La Cruzu već glavnom gradu Caracasu. Obrnuta pretraga kadrova iz navedene snimke potvrdila je da se radi o videu nastalom prije sedam godina, u sklopu nasilnih prosvjeda u venecuelanskom glavnom gradu Caracasu. No, činjenica je i da su se nakon nedjeljnih izbora održavali veliki prosvjedi oporbe koja tvrdi da je njihov kandidat dobio više glasova od Madura.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.