Na sumnjivoj stranici na Facebooku Sepenuhnya alami 27. kolovoza 2024. podijeljen je video u kojem govori ugledni hrvatski imunolog, akademik, pročelnik Zavoda za histologiju i embriologiju i Centra za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Stipan Jonjić. Jonjić u videu kaže:
“Slušajte ljudi, već sam umoran od toga da to ponavljam. Sada svaka osoba ima parazita koji je iznutra izjeda. Zašto nitko ne govori o tome da HPV, kojeg razvijaju paraziti, uzrokuje većinu bolesti i smrti? Zašto svi šute? Kemijski lijekovi ne mogu liječiti niti u biti parazite. Oni misle da je dovoljno uzeti tabletu da riješe problem. Ali to nije tako. Bradavice se pojavljuju kao rezultat prisutnosti parazita u tijelu. Ako imate papilome na vratu, ispod pazuha ili na bilo kojem drugom dijelu tijela, to znači da vas paraziti izjedaju iznutra.
Slušajte pažljivo ako imate kontakt s kućnim ljubimcima ili vaši prijatelji imaju kućne ljubimce, paraziti se lako se prenose preko njih. Imamo prirodno sredstvo koje će eliminirati sve parazite iz vašeg tijela u roku od nekoliko dana. Ovo je biljno sredstvo, pristupačno i široko korišteno. Ono ne samo da ubija parazite i jaja, već i čisti tijelo, normalizira rad gušterače i uklanja papilome i bradavice. Ne dopustite da vam paraziti skrate život. Pročitajte moj članak i saznajte kako očistiti tijelo na prirodan način.”
Njegov govor traje prvu minutu i deset sekundi, a ostatak videa koji traje gotovo 20 minuta vrti se slika ikona reakcije, komentara i dijeljenja na Facebooku potičući tako korisnike da video što više dijele. Video, arhiviran ovdje, ima 58 reakcija i više tisuća podjela, a jedan korisnik liječnika i imunologa u komentaru proziva i pita “koliko je para uzeo za reklamu”.
AI generiran video
Da se radi o posve lažnoj snimci i da Stipan Jonjić nije nikad izgovorio ove riječi, potvrdio nam je i on sam, izrazivši dodatno žaljenje nakon što je dobio informaciju da su jednu gospođu uspjeli prevariti te da je potrošila dosta novaca na lijek koji on nije reklamirao:
“Danas mi je netko ponovno poslao link na sličnu objavu (“deepfake news“) generiran putem AI-ja u kojem ja navodno reklamiram nekakav lijek za gliste i još neke potpuno sulude stvari. Da bi stvar bila još gora, zvala me jedna gospođa koja je jadna temeljem te lažne vijesti čak i na internetu kupila taj lijek i potrošila dosta novaca. Naravno, njoj nije utjeha to što je saznala da je ovo lažna vijest nakon što je potrošila novac.”
Čak i da nam prof. dr. Jonjić nije poslao demantij, ako se pažljivije promotri video, jasno je da izgovorene riječi ne odgovaraju pokretima usana, premda čak boja glasa odgovara stvarnom glasu, te da se radi o deepfake prevari.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Sumnjiva stranica
Budući da su online prevare sve češće i da se za njih sve više koriste AI generirane snimke u kojima stručnjaci i autoriteti u svojim poljima reklamiraju razne usluge i proizvode, uvijek prije nasjedanja na reklamu treba provjeriti i stranicu koja ju je objavila.
Kad korisnik otvori početnu stranicu Sepenuhnya alamija, vidjet će da stranica nema niti jedan like i ima samo jednog pratitelja. Također, ima samo jednu objavu, a i to je promjena slike profila.
U opisu stranice nema nikakvih detalja, stoji samo “zdravlje/ljepota”. Osim toga, stranica je otvorena 26. kolovoza ove godine, dakle dan prije objave videa s Jonjićem, što može biti dodatni znak da se radi o sumnjivom sadržaju.
AI generirane snimke i deepfake prevare
Kako je Faktograf već pisao, da bi kreirali uvjerljivu sintetsku kopiju nečijeg glasa ili stasa, AI alatima je potreban materijal iz kojeg mogu učiti. Drugim riječima, AI alate najprije je potrebno “nahraniti” postojećim autentičnim snimkama osoba čiji se identitet koristi za promoviranje dezinformacija i prevara, zbog čega prevaranti nužno posežu za snimkama koje su im lako dostupne (npr. na YouTubeu i sličnim servisima). Takvi sintetički video i audio sadržaji koji se koriste za promoviranje dezinformacija nazivaju se deepfake.
Enciklopedija Britannica definira deepfake kao “snimke (fotografije, video, audio) generirane tehnologijom umjetne inteligencije kako bi se prikazalo nešto što u stvarnosti ne postoji ili događaji koji se nisu dogodili”. Pojam deepfake složen je od riječi deep (dubok) koja predstavlja umjetnu inteligenciju koja “duboko uči” (deep-learning) i fake što se odnosi na činjenicu da sadržaj nije istinit.
Deepfake snimke, nažalost, postaju sve realističnije pa i iskusnim korisnicima može biti teško prepoznati razliku. “Neki deepfakeovi koriste se u muzejima, galerijama ili filmovima u svrhu uljepšavanja scena ili oživljavanja povijesnih ličnosti. Deepfakeovi se koriste i za zabavu, poput filtera sa zamjenom lica na Snapchatu, Instagramu i drugim društvenim mrežama. Nažalost, ove pozitivne primjere zasjenili su deepfakeovi koji su stvoreni u svrhu zavaravanja ljudi, koji se u tim slučajevima mogu smatrati digitalnim krivotvorinama”, objašnjava se na stranici Centra za sigurniji internet.
Poznati na meti lažnih snimki
U Hrvatskoj je puno primjera deepfake snimki o kojima je Faktograf u više navrata pisao. Neki se primjeri odnose na reklamiranje raznih sumnjivih proizvoda kao u ovom slučaju, neki na reklamiranje usluga koje ne postoje, a neki su politički motivirani.
Kao protagonisti umjetno generiranih snimki u Hrvatskoj javljaju se Emil Tedeschi, Andrej Plenković, Stipan Jonjić, Zoran Šprajc, Mojmira Pastorčić, Zoran Milanović, Ivan Đikić i drugi.
Tako poduzetnik i predsjednik uprave Atlantic Grupe Emil Tedeschi nije promovirao prednosti ulaganja u investicijsku platformu Immediate Bite koja omogućava brzu zaradu. Za sličnu je promociju iskorišten predsjednik Vlade Andrej Plenković koji navodno promovira ulaganje u tvrtku Prvo plinarsko društvo, a već smo u svibnju objavili lažnu snimku Stipana Jonjića koji je i u programu Nove TV navodno otkrio “zastrašujuću istinu kako ukloniti parazite iz tijela” uz opis “sve bolesti uzrokovane parazitima”, baš kao i u ovom novom slučaju.
Na koncu možemo zaključiti da je video, u kojem prof. dr. Stipan Jonjić reklamira sredstvo protiv parazita, stvoren pomoću alata umjetne inteligencije i naš imunolog u tome nije sudjelovao.