Pitali ste

Kada se Primorac sastao s Modijem?

Dragan Primorac sada tvrdi kako se susret u New Delhiju dogodio u subotu 7. rujna, a ne kako su, na osnovi njegovog statusa, mediji izvijestili - u nedjelju, danu kada je bio i na utakmici u Osijeku.
Izvor: Dragan Primorac na Facebooku

HDZ-ov predsjednički kandidat Dragan Primorac, objavio je u nedjelju 8. rujna, nešto iza 13 sati, fotografiju s indijskim premijerom Narendrom Modijem, uz poruku da se “prije nekoliko sati” susreo “s jednim od vodećih svjetskih lidera”.

Mnogi su mediji u Hrvatskoj prenijeli informaciju o susretu Primorca i Modija, smještajući taj susret u nedjelju. HRT je informaciju o susretu Modija i Primorca objavio u Dnevniku, u rubrici zanimljivosti iz svijeta, potpuno nevezano za predsjedničku kampanju. Ovu verziju, koja kaže da se s Modijem sastao “prije nekoliko sati“, u nedjelju 8. rujna prenio je Novi list.

Našeg čitatelja, aktivista Zorana Oštrića, zanimalo je kako je moguće da je istoga dana kada je bio u New Delhiju Primorac uspio stići na nogometnu utakmicu u Osijeku i objaviti fotografiju s tog događaja na društvenim mrežama. Naime, let od New Delhija do Zagreba, dakle ne Osijeka, prema najboljim inačicama komercijalnih karata uz presjedanje traje dvanaestak sati, doduše uz vremensku razliku koja štedi 3,5 sata.

Oštrić je o tome polemizirao i na svom Facebook profilu, izrazivši sumnju da je Primorac uopće sada bio u Indiji.

Na službenim stranicama ureda indijskog premijera nije bilo nikakve vijesti o svježem susretu s Primorcem.

Oštrić nas upozorava i da je moguće da je Primorac davno bio kod Modija i da je to prezentirao kao aktualnost, jer je prema objavama na stranicama indijske ambasade u Zagrebu i ranije odlazio onamo u goste.

“Susreli su se u subotu”

Provjera informacije kada se to Primorac sastao s Modijem oduljila se mimo svih očekivanja.

Dragana Primorca upitali smo kada se zapravo dogodio susret i je li medije doveo u zabludu tvrdnjom da se to dogodilo u nedjelju. Najprije je trebalo 24 sata da odgovori. Dobivamo pojašnjenje da se sastanak ipak dogodio u subotu, a ne u nedjelju.

“S indijskim predsjednikom Vlade Modijem prof.dr. Primorac se susreo 7. rujna 2024. godine u rezidenciji premijera u New Delhiju. Ako Vas zanima više detalja vezano uz posijet, u privitku dostavljam i post objavljen Instagramu dr. Rajesha Vyasa, dugogodišnjeg američkog diplomate, indijskog podrijekla, članu delegacije koja je prisustvovala sastanku s premijerom Modijem”, odgovara nam sa Primorčevog službenog maila Nataša Ćuk Roland.

A na poveznici koju nam je poslala Ćuk Roland, nalazi se Vyasova objava na privatnom Instagram profilu. Nastala je ne tog dana kada se susret zbio, nego tri sata nakon slanja našega maila i sadržava upadljivo detaljne podatke o vremenu sastanka.

Izvor: Screenshot Instagram

Uz konstataciju kako mu je “bila velika čast biti dijelom delegacije koju je vodio profesor dr. Dragan Primorac 7. rujna 2024. u povijesnom sastanku s premijerom Indije”, Vyas navodi: “Termin je bio zakazan za 30 minuta u 16:30. PM nas je dočekao točno u 16:30, sastanak je trajao do 17:40, sat i 10 minuta. Kakav užitak gledati ova dva velika čovjeka kako razgovaraju o više tema. Na temelju ovog sastanka, kako ga je premijer Modi dočekao i svjedočeći njegovom intelektu, ne sumnjam da je profesor Dragan Primorac najbolji kandidat za sljedećeg predsjednika Hrvatske”.

Potom daje za Instagram objavu neobično detaljan itinerar iz kojeg saznajemo da je “Dr Primorac stigao u Delhi nakon ponoći, odnosno 7. rano ujutro, a nakon sastanka iste je večeri napustio Indiju, provevši tamo manje od 24 sata, što reflektira nevjerojatnu količinu energije i odlučnosti”. Oduševljeni Vyas, koji na svom Instagram profilu nije imao potrebu objavljivati neke druge slike s putovanja u Indiju, potom dodaje kako su se “nakon povratka 8. uputili ravno na nogometnu utakmicu između Hrvatske i Poljske”.

Provjerom letova zrakoplovnih kompanija i sami smo se uvjerili kako je bilo moguće da je Primorac na put krenuo u petak 6. rujna ujutro, nakon što je večer prije proveo u zagrebačkoj Areni na memorijalu Dražena Petrovića, te je u Delhi mogao stići u ranim satima subote, a vraćati se u kasnim satima subote 7. rujna, nakon sastanka s premijerom. U Zagreb je tako mogao stići rano poslijepodne u nedjelju 8. rujna, a onda još i stići na nogometnu utakmicu u Osijeku.

Indijska ambasada: Susreli su se u nedjelju

I kada se činilo da je razriješena misterija oko “teleportacije” iz New Delhija u Osijek, stiže nam odgovor iz odjela za komunikaciju s javnošću indijskog premijera koje smo također pitali kada se taj susret dogodio. Šalju nam samo dva linka [1, 2], oba na profil ambasade Indije u Zagrebu na X-u. Objava je od 11. rujna, a susret se, piše ambasada, dogodio 8. rujna.

Ponovo zovemo Primorca, a javlja nam se Ćuk Roland. Nudi sljedeće objašnjenje.

– Po našem vremenu je bila subota, a to je 7. rujna. Oni računaju naše vrijeme, jer Indija je plus…

– Četiri sata, odnosno tri i pol.

– E sad sam i ja zbunjena, moram priznati. Ali to je bilo u subotu, postoje avionske karte.

– Bila bih vam jako zahvalna kada biste mi ih pružili na uvid.

– Gledajte, to je baš, uh. Nazvat ću vas poslije.

Razgovor s Primorcem

Nakon toga nas je zamolila da joj proslijedimo poruke press ureda, što smo i učinili, zajedno sa snimkom zaslona sa njihovog službenog WhatsApp kanala. Zove nas Dragan Primorac i razgovor traje petnaestak minuta. Predsjednički kandidat je iznimno sumnjičav po pitanju naše motivacije pa i postojanja čitatelja koji nam je poslao upit. Ovdje donosimo najvažnija Primorčeva pojašnjenja.

– Ako vam je stalo do istine, morate znati da nekome ovo odgovara. Istina je da sam 8. rujna bio na Hanžekovićevom turniru i u Osijeku. Naš susret je bio 7. rujna, a ovi koji su vam odgovorili da se to dogodilo 8. rujna, to je neka udruga.

– Na koga točno mislite? Na Press Information Bureau indijske vlade [1] ili na ambasadu Indije u Zagrebu [1, 2]?

– Novinar može dobiti reputaciju, može je i izgubiti. A kome vi vjerujete i što vam je to tako bitno? Uloga novinara je da pišete istinu, a istina je da se susret dogodio 7. rujna, o čemu je pisao i dr. Vyas.

– Ali dr. Vyas ima adresu u Zagrebu i prema Instagram profilu na koji ste mi poslali link, objavljuje slike uglavnom iz Zagreba gdje se druži s dužnosnicima HDZ-a, primjerice Davorom Božinovićem. Zato je moja novinarska procjena da je relevantno i što kaže ured indijske vlade, koji vi nazivate udrugom. Ne sumnjam da ste bili tamo, samo pokušavam shvatiti kada se to dogodilo. Uostalom i na vašem Facebook profilu je u nedjelju pisalo da ste se “prije nekoliko sati” sastali s premijerom Modijem pa je to izbrisano, ali vas je prenio Novi list.

Izvor: Screenshot Instagram

– Ma tko je to pisao?

– Vaša službena Facebook stranica, vidi se u povijesti izmjena.

– Moguće je da je tako pisalo jer do tog trenutka nismo imali fotografije. Vi znate da se u zgradama vlade ne mogu unositi elektronički uređaji, pa ni fotoaparati, niti mobiteli. Zbog toga ne možete objaviti ništa bez fotografije službenog fotografa, a da biste dobili fotografiju potrebno je nekoliko sati.

– Razumijete li sad zbog čega je došlo do konfuzije? Zato bi mi bilo od pomoći da mi pošaljete na uvid avionsku kartu.

– Što će vama avionska karta pomoći?

– Radi se o materijalnom tragu s kojim je teško polemizirati.

– Poslat ću vam je do 18 sati, a onda napišite da sam ja bio u pravu, a vaš čitatelj u krivu.

Nakon našeg razgovora, sa profila indijske ambasade u Zagrebu nestaje jedna od dvije objave koju nam je poslao press biro indijske vlade, i to baš ona s datumom da se sastanak odigrao 8. rujna.

Srećom, uspjeli smo napraviti snimku zaslona, koja je objavljena gore u tekstu.

Čekamo kartu

Ubrzo nam stiže i mail od Ćuk Roland koja nas obavještava da na stranicama indijske ambasade više ne piše 8. rujna.

“Prof. dr. Primorac koji je na sastancima Vas najsrdačnije pozdravlja. Inicirano Vašim upitima, u međuvremenu smo dobili poziv iz Indijskog veleposlanstva koji su nas obavijestili da su na svojim službenim stranicama stavili točan dan susreta (7.rujna 2024) predsjednika Modija i prof. Primorca. Kao što je Prof. Primorac rekao, uvijek i samo uvijek istina, a ovim su nadam se rješene sve Vaše nedoumice”, napisala je i poslala nam slike zaslona friških objava na stranicama indijske ambasade.

Izvor: screenshot

Odgovorili smo joj da čekamo kartu koju nam je obećao prof. dr. Primorac. Međutim, kada su u 18 sati zazvonili telefoni Dragana Primorca i njegove suradnice Ćuk Roland, oni se nisu javili, a nisu niti u slijedeća tri dana.

Modi

Za kraj napomenimo samo da bliskost, manja ili veća, s premijerom Indije nije vrlina sama po sebi, iako je riječ o premijeru velike i važne zemlje. Njegovo ime privuklo je pažnju svjetske javnosti ubrzo nakon što je postao upraviteljem pokrajine Gudžarat. Optužen je, naime, da je u veljači 2002. omogućio krvavu osvetu nad muslimanima u Ahmedabadu, najmnogoljudnijem gradu pokrajine, nakon požara vlaka s hinduističkim misionarima u Godhri.

U požaru, oko čijeg se uzroka spore različite istrage, poginulo je 59 osoba, od čega desetero djece. Bez definitivnog razjašnjenja uzroka požara, pokrajinom je krenulo nesputano desetosatno nasilje nad muslimanskom manjinom, koje policija nije ni pokušala zaustaviti, a prema nekim svjedočanstvima je i sudjelovala u ubojstvima. Masakr je rezultirao s barem 1 200 mrtvih, uglavnom muslimana, dok je po procjenama Human Rights Watcha broj mrtvih išao do dvije tisuće. Ovaj pokolj, među ostalim, opisan je u dokumentarcu “Konačno rješenjeRakeša Šarme i romanu “Ministarstvo potpune srećeArundhati Roy, koja se ove godine, u trećem Modijevom mandatu, našla na udaru njegovog antiterorističkog zakona. Tereti je se zbog podrške progonjenim muslimanima u Kašmiru prije 14 godina.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.