Razotkriveno

Na fotografiji nacističkih časnika iz 1939. godine nije djed Donalda Tuska

Facebookom kruži lažna fotografija djeda poljskog premijera i obmanjujuća tvrdnja o njegovoj službi u Wehrmachtu.
Foto: Wojtek RADWANSKI / AFP

Kad su katastrofalne poplave prošli tjedan poharale zemlje središnje Europe, Poljacima i Česima, u pomoć su priskočile članice Europske unije, uključujući i Njemačku koja je Poljskoj, svom istočnom susjedu, ponudila svoje vojnike. Poljski premijer Donald Tusk njemačku je pomoć najavio na tiskovnoj konferenciji u jugozapadnom gradu Wrocławu u kojemu su tekle pripreme za vrhunac vodostaja. Usred krizne situacije, njegova neobična zahvala na solidarnoj ponudi nije prošla nezamijećeno.

“Ako vidite njemačke vojnike, ne paničarite. Došli su pomoći”, rekao je Tusk. Nije trebalo dugo da pošalica s referencom starom 85 godina postane naslov medijskih izvještaja (1, 2, 3, 4) i da video-snimka Tuskove izjave preplavi društvene mreže (1, 2, 3, 4).

Dok je u šali izrečena usporedba nacističke okupacije Poljske i njemačke pomoći u poplavama razorenim poljskim mjestima kod nekih izazvala ismijavanje, zgražanje ili susramlje, drugi su je iskoristili za širenje stare dezinformacije o nacističkoj povijesti Tuskovog pretka.

“Poljski premijer Poljacima: ‘Ako vidite njemačke vojnike, nemojte paničariti’
Józef Tusk (23. ožujka 1907. – 12. lipnja 1987.) bio je djed premijera Poljske, Donalda Tuska. Tijekom Drugog svjetskog rata bio je na prisilnom radu u Njemačkoj, te je bio zatočen u koncentracijskom logoru. Također je kratko služio u Wehrmachtu, što se pokazalo kontroverznim tijekom poljskih predsjedničkih izbora 2005. godine.
GDJE JA STADOH TI PRODUZI”, sadržaj je Facebook statusa objavljenog 22. rujna 2024. godine (arhiviran ovdje).

Screenshot/Facebook

U post je umetnuta Tuskova aktualna fotografija te fotografija četvorice vojnih oficira nacističke Njemačke. Centralni lik druge fotografije navodno je djed poljskog predsjednika vlade, Józef Tusk.

Na fotografiji nije Tuskov djed

Fotografija koja navodno pokazuje Tuskovog djeda nastala je u rujnu 1939. godine, a u digitalnom izdanju može ju se pronaći na stranicama Njemačkog saveznog arhiva. Prvog dana tog mjeseca 1939. godine Njemačka je, iskoristivši kao povod spor oko Gdańska i obalnoga pojasa, izvršila iznenadni napad na Poljsku. Taj se datum uzima kao početak Drugog svjetskog rata. Za fotografiju koja je snimljena oko toga datuma piše da je nastala blizu mjesta Ustronie ili Opatówa koji se nalaze u zapadno-središnjoj Poljskoj.

“Prijevoz uhićenih Židova u kamionu pod stražom policije i SD-a”, stoji u opisu fotografije. Sicherheitsdienst, ili skraćeno SD, bila je obavještajna služba Hitlerove nacionalsocijalističke stranke i dio SS-a (Schutzstaffel), elitne paravojne organizacije nacionalsocijalističke stranke koja je bila pod kontrolom Heinricha Himmlera. Navedeni su i vojni činovi svakoga od četiri SD-ovca koji sjede u kabrioletu, a to su (s lijeva na desno): Oberscharführer, Sturmmann, Untersturmführer, Oberscharführer.

Prema tim podacima, čovjek koji pomalo podsjeća na Tuska, pripadnik je Sturmmanna, odnosno nižerangirani SS-ovac. Međutim, iz javno dostupnih biografskih podataka koje imamo o Józefu Tusku, njega je u to vrijeme već uhitila nacistička tajna državna policija, Gestapo.

Budući da su se tvrdnje o nacističkoj prošlosti Tuskova djeda širile već i ranije, Europsko je vijeće (na čijem je čelu Tusk bio od 2014. do 2019. godine) portalu Full Fact dostavilo njegovu kratku biografiju. Prema njoj, Józef Tusk, bio je regrutiran u obrambene snage nacističke Njemačke (Wehrmacht), nakon što je bio zatvoren u dva različita koncentracijska logora.

“Europsko vijeće reklo nam je da je Józef Tusk bio Poljak i građanin Gdanjska (koji je bio poluautonomni ‘slobodni grad’ kojim je upravljala Poljska između 1919. i 1939. godine), koji je radio na poljskoj državnoj željeznici prije nego što ga je uhitio Gestapo u rujnu 1939. godine. Zatim je poslan kao prisilni radnik na izgradnju koncentracijskog logora Stutthof, gdje je kasnije zatvoren. Zatim je, rekli su nam iz Europskog vijeća, prebačen u koncentracijski logor Neuengamme. Pušten je 1942., a zatim je 1944. godine unovačen u Wehrmacht. U ožujku 1945. dezertira, a u Poljsku se vraća u listopadu 1945. godine”, pojasnio je Full Fact u ožujku 2019. godine.

O Józefu Tusku (1907-1987.) poljska je javnost više saznala zbog političke eksponiranosti njegova unuka i zbog toga je u nekoliko navrata bio predmet medijskog interesiranja. Kada se 2014. godine na aukciji prodavalo njegove dokumente, fotografije i osobne predmete, unuk-političar objašnjavao je kako je do toga došlo. Rekao je kako je obiteljske memorabilije stavio na aukciju član šire obitelji koji posjeduje te predmete. Dodao je kako je to odluka rodbine, ali da on osobno to ne bi napravio.

Screenshot/Dom Aukcyjny Lamus

U zbirci se nalaze i legitimacijske iskaznice iz Stutthofa i Neuengammea, u kojima djed Tusk boravio od 1. rujna 1939. do 26. kolovoza 1942. godine, što je još jedan od dokaza da na gore spomenutoj fotografiji nije on. Također, Józef Tusk s fotografija iz te zbirke nema velikih sličnosti sa SS-ovcem u kabrioletu.

Prisilno u Wehrmachtu

Kako je i sam korisnik Facebooka naveo, informacija o novačenju Józefa Tuska u Wehrmacht, za koju se saznalo tijekom kampanje predsjedničkih izbora 2005. godine, izazvala je kontroverze. Tada je dio članstva konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS) zasulo Tuska, liberala iz Građanske platforme (PO), optužbama da se njegov djed dobrovoljno borio u Hitlerovoj vojsci.

Tusk (koji je u konačnici izgubio na tim izborima), rekao je kako PiS udara ispod pojasa, a da o djedovoj navodnoj nacističkoj povijesti ništa ne zna. Kasnije je počeo progovarati o djedu objašnjavajući da se zapravo radi o prisilnom novačenju u Wehrmacht (što je bila česta praksa) i da je djed, čim je mogao “izabrao Poljsku”.

“Godine 1939. Gestapo ga je uhitio. Našao se u Sttuthofu, zatim u koncentracijskom logoru Neuengamme, a potkraj rata je nasilno uključen u Wehrmacht. Čim je mogao, prebjegao je na savezničku stranu i kasnije se vratio u Poljsku, vratio se u svoj rodni grad Gdanjsk, odgajao je svoju djecu kao Poljake u gradu u kojem su dominirali Nijemci”, istaknuo je u videu koji je prošle godine objavio na društvenim mrežama.

O tome da su nacisti tjerali Poljake da se priključe Wehrmachtu govorili su i tamošnji povjesničari. Kako je izvijestila Gazeta Wyborcza, citirajući poljske povjesničare, otprilike 2-3 milijuna Poljaka ima djeda koji je “služio” u Wehrmachtu. “Već u jesen 1939. Nijemci su na područjima uključenim u Treći Reich proveli tzv. policijski popis u kojem ste se morali identificirati kao Nijemac ili Poljak. Prva opcija je prilično često odabrana, uglavnom kako bi se izbjegla represija i raseljavanje”, pisale su te novine 2018. godine.

Norman Davies, britanski povjesničar koji se bavi Poljskom, u svojoj knjizi “Europa u ratu 1939-1945. – Nejednostavna pobjeda”, također objašnjava da Tuskov djed nije bio iznimka. Prema njemu, građani pokorenih država, Česi, Poljaci i Francuzi, bili su prisilno odvlačeni u Wehrmacht.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Poljsko-njemački odnosi opterećeni su Drugim svjetskim ratom

Tuskova izjava s početka teksta o njemačkim vojnicima kojih se ne treba bojati jer dolaze pomoći poplavljenim poljskim naseljima u Poljskoj i Njemačkoj zapravo nije protumačena kao simpatiziranje nacista, već kao reproduciranje stereotipa o Nijemcima.

Poljski su mediji izvijestili kako se Njemačka žali da poljska strana još uvijek nije obavijestila kakva joj je vrsta pomoći potrebna te kako je “Tuskova šala o njemačkim vojnicima možda je donekle ohladila entuzijazam za pomoć”. Portali pišu, pozivajući se na neimenovane pripadnike njemačke vojske, kako njima nije jasno zašto su takve riječi uopće izrečene.

“Uostalom, Poljaci dobro poznaju naše vojnike koji su sudjelovali, primjerice, u misiji raspoređivanja obrane blizu granice s Ukrajinom. Tamo smo bili srdačno dočekani od lokalne zajednice, nije bilo nikakvih problema. Zašto bi se sada Poljaci trebali bojati uniformiranih ljudi koji žele pomoći u čišćenju i uklanjanju posljedica poplave?”, upitao je anonimno jedan od službenika u njemačkom Ministarstvu obrane za portal Interia.

Inače, prethodna je poljska vlada, pod vodstvom desničarskog PiS-a, od Njemačke tražila ratne reparacije, odnosno odštetu zbog invazije nacističke Njemačke. Procjena štete koja se treba platiti je 1.3 trilijuna eura. To je narušilo poljsko-njemačke odnose koje Tusk pokušava normalizirati, a što s druge strane, kritizira PiS-ov predsjednik Andrzej Duda.

Stoga je vjerojatnije da se Tusk, ako je uopće imao ikakvu skrivenu namjeru, svojom šalom u neprimjerenom trenutku želio dodvoriti desnom biračkom tijelu, koje je pod osam godina vladavine PiS-a bio izložen anti-njemačkom sentimentu.

Što se tiče Facebook objave o Tuskovom djedu, dio podataka iznesen u njoj je točan (zatočeništvo u logoru i kratkotrajno “služenje” u Wehrmacht), ali obmanjujuća je sugestija da unuk nastavlja njegovo nacističko nasljeđe i kolaboracionizam. Józef Tusk bio je prisilno mobiliziran, a uz to, ne nalazi se na fotografiji među SS-ovcima.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.