Na Facebook profilu imunologa Srećka Sladoljeva, čije je tvrdnje Faktograf provjeravao u više navrata, objavljena je fotografija (arhivirano ovdje) našminkane osobe u haljini s istaknuto crvenim ružem koja govori ispred zastave Španjolske. Uz fotografiju je objavljen sljedeći opis:
“Pomislio sam da je to Plenković bez maske … kad ono – član španjolske Vlade. Ispričavam se Vladi i narodu Španjolske”.
Fotografija je objavljena 30. rujna, a do trenutka pisanja ovog teksta prikupila je 79 dijeljenja, 213 komentara i više od tisuću ostalih reakcija.
Imunolog Srećko Sladoljev bio je kandidat na travanjskim parlamentarnim izborima na koalicijskoj listi Domovinskog pokreta i stranke Pravo i pravda u 10. izbornoj jedinici. S te liste u Sabor su izabrani Stipo Mlinarić i Ivica Kukavica, dok je Sladoljev na 13. mjestu dobio 2145 glasova (9,14 posto liste) te nije osvojio mandat.
Fotografija prikazuje drag queena La Sornyja
Osoba na fotografiji nije član španjolske Vlade, kao što to insinuira Sladoljev. To je iznimno lako provjeriti odlaskom na službene stranice španjolske Vlade na kojoj su navedena imena i prezimena te fotografije svih ministara u vladi premijera Pedra Sáncheza Péreza-Castejóna. Obrnutom pretragom fotografije došli smo do podatka da se radi o španjolskom drag queenu umjetničkog imena La Sorny koji je govorio na obilježavanju Međunarodnog dana draga 17. srpnja koje je održano uz suorganizaciju španjolske Vlade.
Uz drag queenove, govor je održao i predstavnik španjolske vlade Francisco Martin koji se tom prigodom osvrnuo na povijest draga i podrijetlo kazavši da se radi o moćnom simbolu otpora i transformacije. “Svojom umjetnošću ne samo da zabavljate, već i preispitujete i potkopavate kruta očekivanja društva u vezi s rodom i seksualnim identitetom. U svijetu u kojem nas rodne norme i društvena očekivanja pokušavaju zaustaviti, drag stoji kao bastion slobode i izazova”, kazao je predstavnik španjolske vlade.
Proslavi su, osim drag queena La Sornyja, prisustovale i druge drag osobe kao što su Marcus Massalami, Clover Bish, Shany LaSanta, Ariel Rec, Onyx, Leivaduro de Cerveza, Damiano Vallekano i Imperio Reina.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Što je zapravo drag kultura i tko su drag queenovi?
Enciklopedija Britannica drag queena definira kao muškarca koji se oblači u žensku odjeću i nastupa pred publikom. “Drag showovi (koji se obično održavaju u noćnim klubovima i na Gay Pride festivalima) uglavnom su subkulturni fenomen. Drag queen uobičajen je izraz u popularnoj kulturi, dijelom i zbog RuPaula, koji je stigao na top ljestvice sa svojom hit pjesmom “Supermodel (You Better Work)” 1992. godine”, ističe se.
U reportaži pod nazivom “Veličanstvena povijest draga” (eng. The fabulous history of drag) BBC piše da je “drag započeo iz nužde, iako to ne znači da njegovi sudionici nisu uživali u njemu”. Kad je Shakespeareovo kazalište bilo sjajno i novo u kasnom 16. i ranom 17. stoljeću, pozornica nije bila samo mjesto zabave. Kazalište je imalo jake veze s crkvom i s tim su došla pravila da samo muškarci mogu glumiti na daskama. Ako je ta predstava u kojoj ste igrali sadržavala nekoliko ženskih uloga, onda je na nekoliko muškaraca u glumačkoj postavi bilo da se odjenu kao pripadnici suprotnog spola kako priča ne bi patila, objašnjava se.
U reportaži se ističe da se vjeruje da riječ drag ima kazališno podrijetlo. Haljine koje su muškarci nosili igrajući ženske likove vukli bi po podu.
“Glumci koji igraju ženske uloge jer nije bilo glumica u blizini nisu baš bili u duhu onoga što danas nazivamo dragom – ali to je bio početak. Ubrzo je to postao način na koji muškarci (često homoseksualci, iako dosta heteroseksualnih muškaraca također nosi žensku odjeću) izražavaju drugu stranu sebe, naglašavajući ženstveni izgled, stil i govor tijela kako bi stvorili osobnost. Kao što sam RuPaul kaže, postoji nešto više od oponašanja žene: “Ne oblačim se kao žena; Oblačim se kao drag queen!”, piše BBC.
Zaključno, osoba na fotografiji nije dio španjolske Vlade kao što to insinuira Srećko Sladoljev već se radi o poznatom drag queenu La Sornyju koji je, uz neke druge drag queen ličnosti, prisustovao obilježavanju Međunarodnog dana draga 17. srpnja u španjolskoj Vladi. Obilježavanju međunarodnog dana prisustvovao je predstavnik španjolske vlade Francisco Martin koji je održao govor u kojem je naglasio važnost njegovanja drag kulture.