Razotkriveno

Studija Sveučilišta u Oxfordu nije istraživala povezanost miokarditisa s cjepivom protiv Covida-19

U studiji koja nije prošla znanstvenu recenziju istraživali su se slučajevi cijepljenja Pfizerovim cjepivom, ne i cjepiva drugih proizvođača.
Foto: Pixabay

Na Facebook profilu privatnog korisnika podijeljena je poveznica na članak (status arhiviran ovdje, a članak ovdje) s portala Croativ pod naslovom “STUDIJA S OXFORDA POTVRDILA Miokarditis i perikarditis samo kod djece s Pfizerovim cjepivom“. Uz članak je objavljen sljedeći opis:

“Studija na 1,7 milijuna djece u dobi od 5 do 15 godina u Engleskoj: miokarditis i perikarditis javljaju samo kod djece koja su primila Pfizerovo cjepivo… Niti jedno necjepljeano dijete nije patilo od ovih srčanih oboljenja”

Screenshot/Facebook

Radi se o preprintu studije

“Studija na 1,7 milijuna djece u dobi od 5 do 15 godina u Engleskoj otkrila je da se miokarditis i perikarditis javljaju samo kod djece koja su primila Pfizerovu injekciju protiv Covida. Niti jedno neinjektirano dijete u skupini nije patilo od ovih srčanih oboljenja, piše Expose-News.com (12. listopada).

Studiju je u svibnju 2024. objavio Bennet Institute for Applied Data Science, multidisciplinarni tim sa Sveučilišta u Oxfordu.

Utvrđeno je da je među 820.926 mladih ljudi koji prethodno nisu primili cjepiva, učestalost Covida bila niža nego među mladim ljudima koji su primali injekcije.

Medicinski tretman povezan s Covidom bio je toliko rijedak u ovoj dobnoj skupini da studija nije mogla procijeniti učinkovitost Covid injekcija”, navodi se uvodno u članku kojeg korisnik dijeli.

Ono što treba uvodno spomenuti kod studije na koju se autor teksta na portalu Croativ poziva jest da se radi o preprintu studije. Što je to zapravo? Radi se o znanstvenim radovima koji još uvijek nisu prošli znanstvenu recenziju i koji se prije recenzije objavljuju na nekoj platformi, kao što je konkretno slučaj ove studije.

U radu se pojašnjavaju rezultati studije koja je osmišljena za analizu “sigurnosti i učinkovitosti prve i druge doze (Pfizerovog) cjepiva protiv Covida-19 kod djece i adolescenata u Engleskoj.” Sam rad sadrži poruku u kojoj se ističe da istraživanje još nije recenzirano i “ne bi se trebalo koristiti za usmjeravanje kliničke prakse”.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Istraživali su se samo slučajevi nakon cijepljenja Pfizerovim cjepivom

Već naslov teksta u kojem se kaže da se miokarditis i perikarditis pojavljuju samo kod djece cijepljene s Pfizerovim cjepivom je zavaravajuć. Tim naslovom sugerira se da je samo Pfizerovo cjepivo problematično, dok se nigdje u tekstu ne navodi da su se u istraživanju samo i istraživali slučajevi cijepljenja Pfizerovim cjepivom, dok cjepiva drugih proizvođača nisu uključena u studiju.

Preprint studije zaista jest pokazao da se miokarditis i perikarditis (rijetke upale srca) pojavio kod adolescenata i djece koji su cijepljeni Pfizerovim cjepivom, no autor teksta manipulativno ispušta napisati da se radilo o vrlo malom broju slučajeva. Incidencija odnosno broj oboljelih bio je vrlo rijedak – 27 slučajeva na milijun cijepljenih nakon prve doze i 10 slučajeva na milijun cijepljenih nakon druge doze.

Također, kako je pojasnio koautor studije Edward Parker za USA Today, studija nije procjenjivala jesu li te upale nastale kao rezultat cijepljenja.

“Procjena jesu li slučajevi miokarditisa i perikarditisa uzročno povezani s cijepljenjem vrlo je izazovna jer postoje i druga moguća objašnjenja zašto su ti slučajevi možda zabilježeni. Na primjer, cijepljenja u našoj studiji dogodila su se nakon što se o miokarditisu i perikarditisu raspravljalo u medijima, tako da je ova povećana svijest mogla uzrokovati različite obrasce ponašanja i dijagnoze nakon cijepljenja”, objašnjava Parker.

Na engleskom govornom području rezultati studije su se netočno interpretirali na način da je istraživanje pokazalo da se miokarditis i perikarditis pojavljuju samo nakon cijepljenja protiv Covida-19, a ne i nakon infekcije Covidom-19. No, to se iz ove studije ne može zaključiti. Studija je, naime, uspoređivala samo cijepljene i necijepljene osobe, ne cijepljene i osobe zaražene Covidom-19, istaknuo je koautor studije.

Studija nije procjenjivala je li cjepivo uzrok miokarditisa i perikarditisa

“U studiji je navedeno: ‘Nije bilo smrtnih slučajeva povezanih s covidom (necjepljenih) ni u jednoj skupini [djece ili adolescenata].’

Autori studije primijetili su da su posjeti hitnoj službi i neplanirane hospitalizacije bili nešto veći nakon prve injekcije Pfizera (u usporedbi bez injekcije) i nešto manji nakon druge injekcije Pfizera (u usporedbi s jednom dozom).

*Najznačajniji nalaz studije odnosi se na miokarditis i perikarditis. ‘I kod adolescenata i kod djece, miokarditis i perikarditis su dokumentirani samo u cijepljenim skupinama, sa stopama od 27 odnosno 10 slučajeva na milijun nakon prve i druge doze’, navodi se u ostatku teksta.

Autor teksta dalje točno citira ono što se navodi u studiji uz dodatak onoga u zagradi što ne stoji. Naime, u rezultatima studije jasno stoji rečenica: “Niti u jednoj skupini nije bilo smrtnih slučajeva povezanih s Covidom-19” i nigdje se ne navodi da se to odnosi samo na one koji se nisu cijepili.

U ostatku teksta točno se citiraju nalazi studije, međutim opet se ispušta naglasiti da studija nije procjenjivala je li cjepivo uzrok miokarditisa i perikarditisa, kao i da su slučajevi tih upala kod cijepljenih bili izrazito rijetki.

Zaključno, studija koju je proveo multidisciplinarni tim sa Sveučilišta Oxford zaista je pokazala da su se kod djece i adolescenata koji su cijepljeni Pfizerovim cjepivom pojavili slučajevi miokarditisa i perikarditisa, ali autor teksta ne navodi da se radilo o vrlo malom broju slučajeva. Naime, miokarditis i perikarditis zabilježeni su u 27 slučajeva na milijun nakon prve doze cjepiva te 10 slučajeva na milijun nakon druge doze cjepiva. Studija također nije procjenjivala je li cijepljenje uzrok upala, a valja naglasiti i da se radi o preprintu studije koji nije prošao znanstvenu recenziju. Također, u tekstu se ne navodi kako su se istraživali samo slučajevi cijepljenja cjepivom Pfizera, no ne i drugih proizvođača. Zbog svega navedenog zaključujemo da statusu i tekstu nedostaje kontekst.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.