Razotkriveno

Prva AI bolnica u Kini je virtualna, a u njoj roboti-doktori ne liječe stvarne pacijente

Kao jedan od ciljeva ove AI bolnice jest da studenti medicine mogu vježbati liječenje pacijenata bez straha od pogreške u procjeni.
Foto: Pixabay

Umjetna inteligencija (AI) i roboti neprestani su izvor inspiracije teoretičarima zavjera za razne dezinformacije. Teoretičari zavjera tako često pišu o budućoj dominaciji robota pogonjenih umjetnom inteligencijom koji će istisnuti ljudsku rasu. Najnoviji primjer dolazi iz Kine gdje je zaista otvorena AI bolnica, ali se propušta napisati da se radi o virtualnoj bolnici koja liječi virtualne bolesnike.

Informaciju je 28. listopada podijelio Facebook profil Antiglobalisti Balkana koji učestalo širi dezinformacije, podijelivši ilustraciju na kojoj su roboti (arhivirano ovdje) sa sljedećim tekstom: “Kina je otvorila prvu AI bolnicu na svetu sa 14 robota-doktora“.

Screenshot/Facebook

AI bolnica namijenjena je obuci liječnika

O prvoj AI bolnici u Kini u kojoj se u virtualnom svijetu pomoću umjetne inteligencije liječe virtualni pacijenti pisala je u svibnju ove godine turska novinska agencija Anadolija. Govoreći o važnosti “otvaranja” ovakve ustanove kineski istraživači rekli su sljedeće: “Koncept bolnice s umjetnom inteligencijom, u kojem virtualne pacijente liječe liječnici s umjetnom inteligencijom, ima golemu važnost i za medicinske stručnjake i za širu javnost. AI bolnica ima za cilj obučavati liječnike kroz simulirano okruženje kako bi se mogla autonomno razvijati i poboljšati sposobnost liječenja bolesti”.

Kako piše kineski Global Times, AI bolnicu pod nazivom “Bolnički agent” (eng. Agent Hospital) razvili su istraživači sa Sveučilišta Tsinghua. U ovoj virutalnoj bolnici sve liječnike, medicinske sestre i pacijente pokreće umjetna inteligencija s velikim jezičnim modelom (LLM), što ih čini sposobnima za autonomnu interakciju.

AI liječnici, ističu istraživači, mogu liječiti 10 tisuća pacijenata u dva dana, za što bi doktorima u stvarnom svijetu trebalo oko dvije godine. Liječnici pogonjeni umjetnom inteligencijom tako simuliraju cijeli proces dijagnoze i liječenja pacijenata, uključujući konzultacije, pregled, dijagnozu, liječenje i kontrolu.

Postavlja se pitanje mogu li stvarni liječnici imati bilo kakve benefite od razvoja AI bolnice s virtualnim liječnicima? Istraživači koji su razvili ovaj model smatraju da mogu. Voditeljica istraživanja na projektu Agent Hospital Liu Yang kaže da bi AI bolnički grad trebao transformirati način na koji liječnici dijagnosticiraju i liječe pacijente, donoseći veliku korist i medicinskim stručnjacima i široj javnosti.

“Na primjer, ovaj koncept omogućuje da virtualne pacijente liječe stvarni liječnici, pružajući na taj način studentima medicine poboljšane mogućnosti obuke. Simulirajući različite pacijente s umjetnom inteligencijom, studenti medicine mogu predložiti planove liječenja bez straha od nanošenja štete koja bi se mogla dogoditi stvarnim pacijentima zbog pogreške u donošenju odluka”, rekla je Yang za Global Times.

“AI bolnica može simulirati i predvidjeti različite medicinske scenarije, poput širenja, razvoja i kontrole zaraznih bolesti u regiji”, dodala je.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Umjetna inteligencija nikad neće moći zamijeniti ljude u potpunosti

Međutim, usprkos brojnim prednostima koje razvoj ovakvog modela donosi, stručnjaci smatraju da umjetna inteligencija na području medicine i općenito liječenja pacijenata nikada neće moći zamijeniti stvarne liječnike.

U medicinskoj praksi neizvjesnost je norma, pri čemu su svaki zdravi pojedinac i pacijent jedinstveni. Čak i ako imaju istu bolest, tijek bolesti, kao i psihološke i sociološke karakteristike bolesnika, značajno variraju. Ove neizvjesne događaje u konačnici moraju riješiti ljudi, poručuju stručnjaci za Global Times.

“Medicina je znanost ljubavi i umjetnost topline, dok AI zdravstvena skrb ostaje ‘hladna’. Ne može pružiti personaliziranu skrb i suosjećanje. Štoviše, pravnu odgovornost koja nastaje tijekom procesa liječenja trebaju snositi pravi ljudski liječnici”, rekao je dekan Medicinskog fakulteta na Sveučilištu Tsinghua Dong Jiahong.

Ono što se, međutim, krivo navodi i ilustrira u naslovu teksta koji dijeli profil Antiglobalisti Balkana jesu “roboti-doktori”. AI bolnica je isključivo virtualna i osoblje u toj bolnici također je virtualno, stoga ne postoje roboti koji liječe stvarne bolesne pacijente.

Zaključno, AI bolnica koja se spominje u objavi zaista postoji, no ono što se ne navodi jest da je bolnica virtualna i da se u njoj liječe virutalni pacijenti. Jedna od namjena ove AI bolnice jest da studenti medicine mogu vježbati liječenje pacijenata bez straha od pogreške u procjeni. Usprkos sve intenzivnijem razvoju alata umjetne inteligencije, stručnjaci iz područja medicine ističu da AI u liječenju nikada neće moći zamijeniti stvarne liječnike. S obzirom na sve navedeno, ocjenjujemo da objavi na profilu Antiglobalisti Balkana nedostaje kontekst.
Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.