Na proširenom samitu BRICS-a koji se održao od 22. do 24. listopada 2024. godine u ruskom Kazanju, jedna od glavnih tema bilo je uvođenje zajedničkog sustava plaćanja koje bi taj blok imao, kako bi postao jača ekonomska protuteža Zapadu. Jezgra bloka – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika – već neko vrijeme razmatra opciju uvođenja zajedničke valute kao rješenje za smanjenje njihove osjetljivosti na fluktuacije tečaja dolara.
Dok je ta ideja još uvijek u spekulativnoj fazi, neki su korisnici društvenih mreža počeli širiti netočnu informaciju da je BRICS spreman za transakcije i trgovanje vlastitom valutom.
“‘Nova novčanica za trgovinsku razmjenu koja će zamjeniti dolar. Zemlje BRIKSA će trgovati sa ovom valutom”, dio je statusa objavljenog na Facebooku 27. listopada 2024. godine (arhiviran ovdje).
U postu su podijeljene slike navodne BRICS-ove novčanice na kojoj su zastave spomenutih pet država i kulturne znamenitosti koje predstavljaju svaku od njih. Na poleđini novčanice nalaze se zastave i imena članica proširenog BRICS-a, odnosno kandidatkinja: Alžira, Argentine, Bahreina, Bjelorusije, Venezuele, Egipta, Zimbabvea, Indonezije, Irana, Kazahstana, Meksika, Nigerije, Bangladeša i Afganistana.
Novčanica je simbolična
Kako je 23. listopada izvijestila ruska državna novinska agencija TASS, na samitu u Kazanju, predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu poklonjena je simbolična “novčanica BRICS-a” koju je uz osmijeh predao predsjednici ruske središnje banke Elviri Nabiullini.
Prema riječima Putinova glasnogovornika Dmitrija Peskova, kvazi-novčanicu je vjerojatno izradio netko iz ruske gospodarske ili industrijske komore, a ona simbolizira zajednički rad članica BRICS-a. Također, Peskov je novinarima ispričao kako Nabiullina “nije bila oduševljena novčanicom” jer je odana ruskoj službenoj valuti, rublji.
Nekoliko dana kasnije TASS je pisao kako je novčanicu kreirao poduzetnik Evgenij Fedorov. On je predstavio i druge simbolične novčanice koje sprema za idući godišnji samit BRICS-a u Brazilu. U intervjuu za TASS, rekao je da su prilikom izrade novčanica korištene iste tehnologije kao i za konvencionalne novčanice, međutim, naglasio je da su te novčanice tek suvenir.
O pitanju zajedničke valute BRICS-a razgovarali su čelnici zemalja, rekao je novinarima pomoćnik ruskog predsjednika Jurij Ušakov, dodavši da su to pitanja koja nisu javna: “Razgovaralo se o tome. To su zatvorena pitanja, s tim da su neki naši kolege suzdržani u javnoj raspravi o tim temama”.
Kako piše britanski The Guardian, Putin jest otvorio samit pozivom na razmatranje međunarodnog sustava plaćanja koji bi mogao spriječiti SAD da koristi dolar kao “političko oružje”, no na samitu se nije dogodio neki veći pomak u realizaciji te ideje.
Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter
Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.
Zajednička valuta tek je ideja
BRICS je neformalna skupina zemalja koje nastoje uspostaviti dublje međusobne veze i surađivati na gospodarskom i trgovinskom širenju, a djeluju kao protuteža tradicionalnom zapadnom utjecaju.
Interes za takvom vrstom suradnje iskazali su državni dužnosnici Brazila, Rusije, Indije i Kina 2006. godine na marginama Glavne skupštine UN-a. Četveročlanoj grupi, dotada poznatoj pod akronimom BRIC, 2010. godine pridružuje se Južnoafrička Republika. Ove godine su im se pridružili Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Pet prvih država BRICS-a godinama su svrstavane među tržišne ekonomije s veoma brzim rastom “zahvaljujući niskim troškovima rada, povoljnoj demografiji i obilnim prirodnim resursima u vrijeme globalnog procvata roba”.
BRICS je često tragao za koherentnom politikom usred različitih ekonomskih i političkih prioriteta svojih članica i rivalstva između Kine i Indije, pisao je Associated Press prošle godine. Jedan od konkretnijih ciljeva bloka je umanjivanje utjecaja MMF-a i Svjetske banke, kao i smanjenje ovisnosti o američkom dolaru.
Mnoge države BRICS-a zajedničku valutu vide kao način da zaštite svoja gospodarstva od fluktuacija tečaja dolara, a Moskva ima i dodatan motiv: zaobilaženje međunarodnih sankcija koje joj onemogućuju prekogranično plaćanje u američkim dolarima. Uz to jačanje gospodarskih saveza unutar BRICS-a kroz zajedničku valutu ili barem integriraniji financijski sustav mogli bi ojačati trgovinsku razmjenu i njenu učinkovitost među zemljama članicama.
Međutim, kako naglašavaju brojni stručnjaci, od ideje do realizacije potrebno je još puno koraka. Prvi od njih je da se sve članice slože. Kako piše američki Nasdaq, taj bi projekt zahtijevao godine priprema, uspostavu nove središnje banke i sporazum između članica o postupnom ukidanju vlastitih valuta.
Uzevši sve navedeno u obzir, poteškoće i izazove uvođenja nove valute, kao i činjenicu da je na zadnjem samitu BRICS-a "novčanica" bila tek dio performansa, ocjenjujemo netočnom tvrdnju da će zemlje BRICS-a trgovati novom valutom umjesto američkim dolarima.