Razotkriveno

Facebookom se širi humanitarna akcija za pomoć bolesnoj djevojčici. Radi se o prevari

Ne postoji niti jedan trag da postoji bolesna djevojčica, na Facebooku nazvana Sofija Marin, za koju se prikuplja novac za liječenje u SAD-u.
Foto: Pixabay

Lažne humanitarne akcije postale su novo sredstvo prevaranata kako bi se domogli osobnih podataka, podataka o kreditnim karticama i novca građana. Tako je na Facebooku osvanula stranica pod nazivom “Pridružite nam se u spašavanju Sofije Marin”, na kojoj je objavljeno više fotografija djevojčice iz bolesničkog kreveta koja, kako se navodi, boluje od rijetke vrste raka odnosno neuroblastoma i usprkos 27 kemoterapija ne reagira na liječenje. U opisu stranice stoji da se novac prikuplja za “CAR-T” terapiju u SAD-u koja, ističe se, koristi imunološke stanice za borbu protiv raka.

U jednoj od objava (arhivirano ovdje) tako se ističe sljedeće:

Zovem se Natalija, majka sam Sofije, nevjerojatne djevojčice koja se bori protiv rijetkog raka zvanog neuroblastom.
Sanjala je da postane doktorica i pomaže drugima, ali sada treba našu pomoć da preživi.
Moramo djelovati, vrijeme istječe.
Link za donacije: https://with.hopeofheart.org/sofija

Screenshot/Facebook

Post je objavljen 20. listopada, a prikupio je 252 dijeljenja, 27 komentara i 85 ostalih reakcija.

Sumnjiva organizacija koja prikuplja donacije

Na stranici za donacije navodi se da je riječ o humanitarnoj organizaciji sa sjedištem u New Yorku pod nazivom Hope of Heart, a na dnu se čak navodi adresa, broj telefona i e-mail navodne organizacije. Stranica također sadrži i brojač donacija na kojem je navedeno da je zasad prikupljeno 88 779 dolara, a da je cilj prikupiti 597 743 dolara. Među donatorima je mnogo anonimnih, ali su navedena i imena iz Albanije, Bosne i Hercegovine i Albanije.

Screenshot

Ne postoji način da se provjeri radi li se o stvarnim donacijama. Ipak, pregledom stranice postoje neke indicije da je riječ o prevari. Naime, pregledom sekcije “Transparentnost stranice” vidljivo je da je stranici promijenjen naziv u sadašnji 15. listopada, a prije toga stranica se zvala “Alex – Uvijek Jak”.

Portal Index je u kolovozu pisao o toj prevari, a tada se radilo u ukradenim slikama dječaka koji je kasnije preminuo. Kolege su pokušali kontaktirati navodnu humanitarnu organizaciju u New Yorku (na navedenoj adresi nalazi se stambena zgrada) i tražiti dokaze da se radi o stvarnoj humanitarnoj akciji, no odgovor nikada nisu dobili.

Screenshot/Facebook

Također, osim navedenog profila na Facebooku i stranice na kojoj se prikupljaju donacije, na internetu se ne može pronaći niti jedan trag o navodnoj majci Nataliji Marin i djevojčici koja se zove Sofija Marin, a potrebno joj je liječenje. Uz to, niti jedan medij nije objavio niti jednu izjavu neke osobe ili organizacije koja bi bila zadužena za prikupljanje novca za tu djevojčicu. Nema niti izjava stvarnih liječnika koji teško bolesnu djevojčicu liječe, a niti institucija koje bi, navodno, djevojčicu trebali poslati na skupo liječenje u SAD. Kod svih ranijih takvih humanitarnih akcija, u kojima se skupljao novac za teško bolesnu djecu, takve izjave roditelja, liječnika, organizatora humanitarnih akcija i institucija bile su svakodnevno u medijima. Zbog svega navedenog je jasno kako se u ovom slučaju radi o prevari u kojoj se besramno iskorištava ljudska empatija prema bolesnoj djeci.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Fotografije prikazuju bolesnu djevojčicu iz Ukrajine

U slučaju najnovije prevare radi se o fotografijama bolesne djevojčice iz Ukrajine za koju je organizirano prikupljanje sredstava u Poljskoj. Naime, i ranije je postojala kampanja pod nazivom “Sofija mora preživjeti” koja je prevedena na više jezika, uključujući i bugarski. Međutim, Pavel Andrejev, osnivač PavelAndreev.BG – bugarske platforme za prikupljanje donacija, tada je kazao da ta sredstva sigurno ne stižu do Sofijine obitelji u Ukrajinu. “Obitelj je potvrdila da novac prikuplja samo putem poljske kampanje”, kazao je tada Andrejev za bugarsku Novu TV.

Andrejev je tada kazao da se prevaranti nalaze u zemljama trećeg svijeta koje ne surađuju u otkrivanju prevara. Prevaranti su u prevarama koje koriste fotografije bolesne djece otišli toliko daleko da se čak dogodio slučaj korištenja fotografije već preminulog djeteta.

Zaključno, u slučaju stranice “Pridružite nam se u spašavanju Sofije Marin” i objava na toj stranici, radi se o prevari u kojoj se koriste fotografije bolesne djevojčice iz Ukrajine i koja nema baš nikakve veze s Hrvatskom. Navodna organizacija Hope of Heart koja prikuplja donacije za liječenje Sofije se navodno nalazi u New Yorku, no novinari nisu uspjeli stupiti u kontakt s bilo kime iz te organizacije. Osnivač platforme za prikupljanje donacija u Bugarskoj ranije je za tamošnji medij govorio o lažnoj kampanji “Sofija mora preživjeti” koja je prevedena na više jezika, uključujući bugarski, potvrdivši da sredstva koja se prikupljaju sasvim sigurno ne stižu do obitelji djevojčice u Ukrajini.

Facebook
Threads

Uočili ste objavu na društvenim mrežama i želite da provjerimo je li točna? Želite nas upozoriti na netočnu ili manipulativnu izjavu političara? Imate prijedloge, pohvale ili kritike? Pišite nam na [email protected] ili nas kontaktirajte putem Twittera ili Facebooka.